НЕ ЧУВСТВУВАМ ВИНА ЗА ПУКАЊЕТО, КАЖА АЛЕК БОЛДВИН ВО ПРВОТО ИНТЕРВЈУ ОТКАКО СЛУЧАЈНО УБИ СНИМАТЕЛКА

  НЕ ЧУВСТВУВАМ ВИНА ЗА ПУКАЊЕТО, КАЖА АЛЕК БОЛДВИН ВО ПРВОТО ИНТЕРВЈУ ОТКАКО СЛУЧАЈНО УБИ СНИМАТЕЛКАБолдвин даде интервју за ТВ-мрежата Еј-Би-Си (Фото: АП)

  Алек Болдвин вели дека чувствува неверојатни тага и жалење за пукањето во кое загина снимателка на снимањето на филмот „Раст“ во Ново Мексико, но не и вина.

  „Некој е одговорен за тоа што се случи, не можам да кажам кој, но не сум јас. Доколку се чувствував одговорен, можеби би се самоубил“, изјави Болдвин во првото јавно интервју по трагичниот инцидент на 21 октомври.

  Тој вели дека е суштински да се открие кој го ставил куршумот во пиштолот, кој требало да биде празен. Во инцидентот загинаа снимателката Халина Хачинс, а режисерот Џоел Соуза беше повреден.

  „Јас не го повлеков чкрапалото. Никогаш не би вперил пиштол во никого и би го повлекол чкрапалото. Никогаш“, кажа Болдвин во интервјуто за Еј-Би-Си.

  Тој тврди дека Хачинс била таа која побарала да го впери пиштолот кон камерата, пред случајно да запука. Додаде дека дури по 45 минути сфатил дека во пиштолот имало вистински куршум.

  Според судските документи, Болдвин го добил пиштолот од асистентот на режисерот Дејв Холс, кој пак го земал од 24-годишната оружарка Хана Гутиерес-Рид. И двајцата кажале дека не знаат како вистинскиот куршум се нашол во пиштолот.

  Болдвин призна дека неговата кариера можеби е завршена.

  „Можеби е“, кажа тој.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира