ПРИДРУЖЕТЕ СЕ НА УНИЈАТА НА РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА, ИМА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ЗА СЕКОГО, ВЕЛИ ЛУКАШЕНКО

  ПРИДРУЖЕТЕ СЕ НА УНИЈАТА НА РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА, ИМА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ЗА СЕКОГО, ВЕЛИ ЛУКАШЕНКОЛукашенко му дозволи на Путин да да лансира напади на Украина (Фото: Гети)

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко повика и други бивши советски републики да се придружат на унијата на Белорусија и Русија, истакнувајќи дека има нуклеарно оружје за секого.

  Минатата недела, Кремљ започна со реализацијата на планот за распоредување нуклеарно оружје во Белорусија, прво надвор од Русија од распадот на Советскиот Сојуз во 1991.

  „Москва и Минск имаат уникатна можност да обединуваат. Никој нема ништо против Казахстан и други земји да имаат блиски врски со Руската Федерација какви што имаме ние. Ако некој е загрижен, постои едноставно решение: нека се придружи на Сојузната Држава на Белорусија и Русија. Ќе има нуклеарно оружје за секого“, кажа Лукашенко, додавајќи дека тоа е негов личен став, а не на Русија.

  Сојузната Држава на Русија и Белорусија е безгранична унија заснована на меѓународен договор што овие две држави го потпишаа во 1997 година. Русија ја користеше територијата на Белорусија за да лансира напади на Украина во раната фаза од војната и двете земји ја засилија воената соработка во меѓувреме, одржувајќи заеднички воени вежби во Белорусија.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира