Таг: нуклеарно оружје

1 2 10 / 12 НАПИСИ
РУСИЈА НЕМА ДА КОРИСТИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА, ВЕЛИ ЛАВРОВ

РУСИЈА НЕМА ДА КОРИСТИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА, ВЕЛИ ЛАВРОВ

Русија нема да користи нуклеарно оружје во Украина, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Запрашан за ова во интервјуто за ТВ-каналот ...
РУСИЈА БИ МОЖЕЛА ДА УПОТРЕБИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ АКО СЕ НАЈДЕ ПОД ЗАКАНА, ВЕЛИ КРЕМЉ

РУСИЈА БИ МОЖЕЛА ДА УПОТРЕБИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ АКО СЕ НАЈДЕ ПОД ЗАКАНА, ВЕЛИ КРЕМЉ

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, во интервјуто за Си-Ен-Ен призна дека Русија досега не ги остварила своите воени цели во Украина и одби да негира ...
ИРАН ГО ОБВИНИ ИЗРАЕЛ ЗА АТЕНТАТОТ ВРЗ НУКЛЕАРНИОТ НАУЧНИК ФАХРИЗАДЕХ И ВЕТИ ЖЕСТОКА ОДМАЗДА

ИРАН ГО ОБВИНИ ИЗРАЕЛ ЗА АТЕНТАТОТ ВРЗ НУКЛЕАРНИОТ НАУЧНИК ФАХРИЗАДЕХ И ВЕТИ ЖЕСТОКА ОДМАЗДА

Иран го обвини Израел за убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех и вети дека жестоко ќе се одмазди. Фахризадех почина во бо ...
ВОДЕЧКИОТ ИРАНСКИ НУКЛЕАРЕН НАУЧНИК МОХСЕН ФАХРИЗАДЕХ УБИЕН ВО АТЕНТАТ

ВОДЕЧКИОТ ИРАНСКИ НУКЛЕАРЕН НАУЧНИК МОХСЕН ФАХРИЗАДЕХ УБИЕН ВО АТЕНТАТ

Водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех е убиен во атентат во близина на Техеран, потврди министерството за одбрана. Иранската влада го ...
ИРАН ВЕЛИ ДЕКА ВЕЌЕ НИШТО НЕ ГО СПРЕЧУВА ДА РАЗВИЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ

ИРАН ВЕЛИ ДЕКА ВЕЌЕ НИШТО НЕ ГО СПРЕЧУВА ДА РАЗВИЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ

Иран објави дека веќе не го обврзуваат никакви ограничувања од нуклеарниот договор што во 2015 година го потпиша со светските сили, откако завчера во ...
ЌЕ ГИ СТАВИМЕ САД НА НИШАН АКО РАСПОРЕДАТ ПРОЕКТИЛИ ВО ЕВРОПА, ИЗЈАВИ ПУТИН

ЌЕ ГИ СТАВИМЕ САД НА НИШАН АКО РАСПОРЕДАТ ПРОЕКТИЛИ ВО ЕВРОПА, ИЗЈАВИ ПУТИН

Русија ќе им одговори на САД на секое распоредување на нуклеарни проектили со краток и среден домет во Европа, така што ќе ги стави на нашин не само е ...
ПОМПЕО Ѝ ДАДЕ РОК ОД 60 ДЕНА НА РУСИЈА ДА ГИ ИСПОЛНИ УСЛОВИТЕ ОД ПАКТОТ ЗА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ СО СРЕДЕН ДОСТРЕЛ

ПОМПЕО Ѝ ДАДЕ РОК ОД 60 ДЕНА НА РУСИЈА ДА ГИ ИСПОЛНИ УСЛОВИТЕ ОД ПАКТОТ ЗА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ СО СРЕДЕН ДОСТРЕЛ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ѝ даде рок од 60 дена на Русија да се врати во согласност со Пактот за нуклеарно оружје со среден дострел, ...
ТРАМП ГИ ПОВЛЕКУВА САД ОД ДОГОВОРОТ ЗА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ОПАСЕН ПОТЕГ

ТРАМП ГИ ПОВЛЕКУВА САД ОД ДОГОВОРОТ ЗА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ОПАСЕН ПОТЕГ

Русија ја осуди одлуката на Доналд Трамп да ги повлече САД од клучниот договор за нуклеарно оружје и се закани дека ќе се одмазди за овој „многу опасе ...
АКО РУСИЈА НЕ ПРЕСТАНЕ ДА ГО КРШИ ДОГОВОРОТ ЗА НУКЛЕАРНИ РАКЕТИ, САД ЌЕ МОРА ДА ОДГОВОРИ СООДВЕТНО, РЕЧЕ МАТИС

АКО РУСИЈА НЕ ПРЕСТАНЕ ДА ГО КРШИ ДОГОВОРОТ ЗА НУКЛЕАРНИ РАКЕТИ, САД ЌЕ МОРА ДА ОДГОВОРИ СООДВЕТНО, РЕЧЕ МАТИС

Секретарот за одбрана на САД Џим Матис рече дека руското инсталирање на нуклеарни ракети е кршење на договорот за вооружување и е неодржливо, и ако Мо ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЈА ДОБИЈА АКТИВИСТИТЕ ПРОТИВ НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЈА ДОБИЈА АКТИВИСТИТЕ ПРОТИВ НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ

Активисти во борбата против нуклеарното оружје се добитници на годинашната Нобелова награда за мир. Станува збор за Меѓународната кампања за забрана ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ