ПРИВЕДЕН ПОРАНЕШНИОТ БУГАРСКИ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВ

  ПРИВЕДЕН ПОРАНЕШНИОТ БУГАРСКИ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВАкцијата на бугарската полиција е по истрага на Европското јавно обвинителство. (Фото: СДК.МК)

  Бугарската полиција вечерва го приведе поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, објавија тамошните медиуми. Покрај него, приведени се неговата ПР советничка Севдалина Арнаудова, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната пратеничка Менда Стојанова.

  Акцијата на бугарската полиција е по истрага на Европското јавно обвинителство, објави бугарската телевизија „Нова“. Паралелно со приведувањата, се извршуваат претреси на многу локации.

  Канцеларијата на Европскиот јавен обвинител е независно тело, формирано од Европската унија да истражува злоупотреби на европските фондови.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира