САРКОЗИ НА СУД ЗА НЕЛЕГАЛНО ФИНАНСИРАЊЕ ИЗБОРНА КАМПАЊА

a:1:{s:9:"td_source";s:28:"Париз,(Би-Би-Си)

  САРКОЗИ НА СУД ЗА НЕЛЕГАЛНО ФИНАНСИРАЊЕ ИЗБОРНА КАМПАЊА

  Поранешниот францускиот претседател Никола Саркози се соочува со судење за нелегално финансирање изборна кампања.

  Саркози e обвинет дека неговата партија фалсификувала сметки за да скрие 18 милиони евра од трошоците на кампањата во 2012 година.

  Саркози постојано негираше дека бил свесен за прекумерните трошоци. Тој беше поразен во трката за претседател во 2013 година од Франсоа Оланд и не успеа да се кандидира повторно за годинашните избори.

  Овој случај се нарекува скандалот „Бигмалион“.

  Се однесува на тврдењата дека партијата на Саркози, тогаш позната како УМП, имала заговор со пријателска ПР-компанија за да ги скрие трошоците за претседателската кампања во 2012 година и како што тврди фирмата „Бигмалион“, ѝ наплаќала на партијата на Саркози, наместо на кампањата, дозволувајќи ѝ на УМП да го надмине лимитот.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари