Таг: препорака

1 2 3 10 / 21 НАПИСИ
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕПОРАЧА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДА ДОБИЈАТ КАНДИДАТСКИ СТАТУС

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕПОРАЧА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДА ДОБИЈАТ КАНДИДАТСКИ СТАТУС

Европската комисија препорача на Украина и Молдавија да им се додели кандидатски статус за членство во ЕУ. Објавата на претседателката на ЕК, Урсула ф ...
ВРЕМЕ Е ЕВРОПА ДА ЈА ЕЛИМИНИРА СИВАТА ЗОНА МЕЃУ ЕУ И РУСИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКАТА ЗА КАНДИДАТСКИОТ СТАТУС

ВРЕМЕ Е ЕВРОПА ДА ЈА ЕЛИМИНИРА СИВАТА ЗОНА МЕЃУ ЕУ И РУСИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКАТА ЗА КАНДИДАТСКИОТ СТАТУС

Володимир Зеленски ја опиша вчерашната посета на лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија како историски ден за Украина, која денеска очеку ...
УЧЕНИЦИТЕ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ДА НЕ НОСАТ МАСКИ, ПРЕПОРАЧА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ  

УЧЕНИЦИТЕ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ДА НЕ НОСАТ МАСКИ, ПРЕПОРАЧА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ  

Учениците во основните училишта да се ослободат од обврската да носат маски на училиште за заштита од ковид-19, но тоа да не важи за наставниците и те ...
САД ПРЕПОРАЧУВААТ ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО ГРЦИЈА ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН РИЗИК ОД КОВИД-19

САД ПРЕПОРАЧУВААТ ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО ГРЦИЈА ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН РИЗИК ОД КОВИД-19

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорача да не се патува во Грција, Малта и Ирска поради зголемен ризик од зараза со к ...
ПРЕПОРАКАТА НА ОБСЕ/ОДИХР Е ПОТПИСИ ОД НАЈМНОГУ 1% ОД ИЗБИРАЧИТЕ И ОЛЕСНУВАЊЕ НА СОБИРАЊЕТО ПОТПИСИ ЗА НЕЗАВИСНИ КАНДИДАТИ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

ПРЕПОРАКАТА НА ОБСЕ/ОДИХР Е ПОТПИСИ ОД НАЈМНОГУ 1% ОД ИЗБИРАЧИТЕ И ОЛЕСНУВАЊЕ НА СОБИРАЊЕТО ПОТПИСИ ЗА НЕЗАВИСНИ КАНДИДАТИ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Препораката на ОБСЕ/ОДИХР е стандардизирање на потребниот број на потписи за независните кандидати на локалните избори на најмногу еден отсто од избир ...
ГРАЃАНИТЕ НА СРБИЈА, КОСОВО, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА ДА ПРИЛОЖАТ ТЕСТ ЗА КОВИД-19 ПРИ ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА, ПРЕДЛОЖИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

ГРАЃАНИТЕ НА СРБИЈА, КОСОВО, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА ДА ПРИЛОЖАТ ТЕСТ ЗА КОВИД-19 ПРИ ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА, ПРЕДЛОЖИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез во нашата земја за сите граѓан ...
УСТАВНИОТ СУД ДА ИСТРАЕ И ДА НЕ ДОЗВОЛИ КРАТЕЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, КОЈ САКА НЕКА ДОНИРА 20% ОД ПЛАТАТА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА СУДИИ

УСТАВНИОТ СУД ДА ИСТРАЕ И ДА НЕ ДОЗВОЛИ КРАТЕЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, КОЈ САКА НЕКА ДОНИРА 20% ОД ПЛАТАТА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА СУДИИ

Здружението на судии, кое по адвокатот, беше втората иницијатива против кратењето на платите на судиите, смета дека е во ред одлуката на Уставниот суд ...
ВЛАДАТА ЈА ПРОДОЛЖИ ДО 13 МАРТ МЕРКАТА ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕ СОБИРИ И ЗА НАТПРЕВАРИ БЕЗ ПУБЛИКА

ВЛАДАТА ЈА ПРОДОЛЖИ ДО 13 МАРТ МЕРКАТА ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕ СОБИРИ И ЗА НАТПРЕВАРИ БЕЗ ПУБЛИКА

До 13 март се продолжува препораката за ограничување на поголеми јавни собири и настани со гости од странство како и препораката спортските натпревари ...
ФИЛИПЧЕ ПРЕДЛАГА ДА СЕ ОТКАЖАТ ЈАВНИТЕ СОБИРИ, А НАТПРЕВАРИТЕ ДА СЕ ИГРААТ БЕЗ ПУБЛИКА ДО 13 МАРТ

ФИЛИПЧЕ ПРЕДЛАГА ДА СЕ ОТКАЖАТ ЈАВНИТЕ СОБИРИ, А НАТПРЕВАРИТЕ ДА СЕ ИГРААТ БЕЗ ПУБЛИКА ДО 13 МАРТ

Министерот за здравство Венко Филипче ќе предложи до Владата, препораката да не се одржуваат јавни собири и спортските натпревари да се одржуваат без ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОСТАНУВА ЦВРСТО НА ПРЕПОРАКАТА ДА СЕ ОТВОРАТ ПРЕГОВОРИ СО МАКЕДОНИЈА

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОСТАНУВА ЦВРСТО НА ПРЕПОРАКАТА ДА СЕ ОТВОРАТ ПРЕГОВОРИ СО МАКЕДОНИЈА

Европската комисија цврсто останува на препораката за отворање пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија, кажа денеска во Брисел еврокомеса ...
1 2 3 10 / 21 НАПИСИ