СЕВЕРНА ИТАЛИЈА СЕ БОРИ СО КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ, ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ И ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ

  СЕВЕРНА ИТАЛИЈА СЕ БОРИ СО КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ, ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ И ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИПолицајци пливаат за да спасат две стари лица во Фаенца (Фото: АНСА)

  Најмалку тројца луѓе загинаа, а илјадници се евакуирани од своите домови откако катастрофални поплави го погодија северниот италијански регион Емилија-Ромања, објавија властите, додавајќи дека најлошото можеби допрва доаѓа.

  „Врнежите не се готови. Ќе продолжат уште неколку часа. Се соочуваме со многу, многу сложена ситуација“, изјави заменик-шефот на Агенцијата за цивилна заштита, Тити Постиљоне.

  Регионалните власти кажаа дека трите тела се пронајдени во градовите Форли, Чезена и Чезенатико, а уште тројца луѓе се водат како исчезнати. Четиринаесет реки во регионот се излеаја од своите корита, принудувајќи луѓе да се качат на покриви од згради.

  Бројни патишта и пруги се блокирани, а меѓу тешко погодените градови е и Равена, близу јадранскиот брег.

  „Ова веројатно беше најтешката ноќ во историјата на Равена. Градот е непрепознатлив поради претрпената штета. Ноќеска се евакуирани повеќе од 5.000 жители“, изјави градоначалникот Микеле ди Паскале.

  Поројните дождови уследија по неколку сушни месеци, што ја исушило земјата и ја намалило нејзината способност да ја впива водата, велат метеоролозите.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира