СЛОНОВИ ПРЕГАЗИЈА ДО СМРТ ШПАНСКИ ТУРИСТ ВО ЈУЖНА АФРИКА

  СЛОНОВИ ПРЕГАЗИЈА ДО СМРТ ШПАНСКИ ТУРИСТ ВО ЈУЖНА АФРИКАШпанецот излегол од своето возило и почнал да се движи кон група слонови, со цел да ги фотографира (Фото: АП)

  Шпански турист бил прегазен до смрт од слонови во Јужна Африка кога се обидел да фотографира стадо во кое имало и три младенчиња. Четириесет и тригодишниот маж загинал во националниот парк Пиланесберг, 210 километри од Јоханесбург.

  Според официјални лица од паркот, Шпанецот, кој бил со тројца пријатели, излегол од своето возило и почнал да се движи кон група слонови, со цел да ги фотографира.

  И покрај предупредувањата од останатите, тој не ги послушал. Тогаш бил нападнат од возрасна слоница и, за жал, не успеал да ја избегне и да ѝ избега. На слоницата потоа ѝ се придружило целото стадо, кое го прегазило несреќниот маж“, кажаа од управата на паркот.

  Оттаму рекоа дека слоновите потоа се оддалечиле и не покажале агресија кон останатите луѓе.

  Нормално е за слоновите да се обидат да ги заштитат своите младенчиња. Многу туристи се несвесни за опасностите и не веруваат колку опасни можат да бидат овие животни“, изјави Питер Нел, главен офицер за заштита во паркот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира