Таг: Јужна Африка

1 2 10 / 20 НАПИСИ
ОМИКРОН ПРЕДИЗВИКУВА ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОРАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ ВО ЈУЖНА АФРИКА, И САД ГО ПОТВРДИЈА ПРВИОТ СЛУЧАЈ

ОМИКРОН ПРЕДИЗВИКУВА ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОРАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ ВО ЈУЖНА АФРИКА, И САД ГО ПОТВРДИЈА ПРВИОТ СЛУЧАЈ

Јужноафриканските власти предупредија дека омикрон предизвикува загрижувачки пораст на бројот на заразени, додека уште неколку земји, меѓу кои и САД, ...
СИМПТОМИТЕ НА ОМИКРОН СЕ БЛАГИ И НЕОБИЧНИ, НО ПОСТАРИТЕ МОЖЕ ТЕШКО ДА НАСТРАДААТ, ВЕЛИ ЛЕКАРКАТА КОЈА ПРВА АЛАРМИРА ЗА НОВИОТ СОЈ ВО ЈУЖНА АФРИКА

СИМПТОМИТЕ НА ОМИКРОН СЕ БЛАГИ И НЕОБИЧНИ, НО ПОСТАРИТЕ МОЖЕ ТЕШКО ДА НАСТРАДААТ, ВЕЛИ ЛЕКАРКАТА КОЈА ПРВА АЛАРМИРА ЗА НОВИОТ СОЈ ВО ЈУЖНА АФРИКА

Д-р Анжелик Куци, докторката од Јужна Африка која прва ги алармираше властите за болни со новиот сој на ковид-19 омикрон, кажа дека симптомите на нови ...
НОВИОТ СОЈ ОМИКРОН Е НАЈОПАСЕН ЗА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ И МЛАДИТЕ

НОВИОТ СОЈ ОМИКРОН Е НАЈОПАСЕН ЗА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ И МЛАДИТЕ

Целиот свет е загрижен за новиот сој коронавирус омикрон, откриен прво во Јужна Африка, но проширен и во Европа и Азија, поради големиот број мутации ...
КАЗНЕТИ СМЕ, НАМЕСТО ДА СМЕ ПОФАЛЕНИ ОТИ ГО ОТКРИВМЕ НОВИОТ СОЈ НА КОВИД-19, РЕАГИРА ЈУЖНА АФРИКА

КАЗНЕТИ СМЕ, НАМЕСТО ДА СМЕ ПОФАЛЕНИ ОТИ ГО ОТКРИВМЕ НОВИОТ СОЈ НА КОВИД-19, РЕАГИРА ЈУЖНА АФРИКА

Јужна Африка се пожали дека е казнета, наместо да добие аплаузи, откако го откри омикрон, новиот сој на ковид-19. Реакцијата на Министерството за н ...
НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ИМЕНУВАН ОМИКРОН, СЗО ВЕЛИ ДЕКА Е ЗАГРИЖУВАЧКИ

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ИМЕНУВАН ОМИКРОН, СЗО ВЕЛИ ДЕКА Е ЗАГРИЖУВАЧКИ

Светската здравствена организација го означи новиот сој на коронавирусот откриен во Јужна Африка како загрижувачки и го именуваше омикрон. Јужна Африк ...
БЕЛГИЈА ГО ПОТВРДИ ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА НОВИОТ ЈУЖНОАФРИКАНСКИ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЕВРОПА

БЕЛГИЈА ГО ПОТВРДИ ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА НОВИОТ ЈУЖНОАФРИКАНСКИ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЕВРОПА

Првиот случај на новиот јужноафрикански сој на коронавирусот во Европа е потврден во Белгија. Властите кажаа дека станува збор за млада невакцинирана ...
И ЕУ ГИ ЗАПИРА АВИОНСКИТЕ ВРСКИ СО ЈУГОТ НА АФРИКА ПОРАДИ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ

И ЕУ ГИ ЗАПИРА АВИОНСКИТЕ ВРСКИ СО ЈУГОТ НА АФРИКА ПОРАДИ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ

По Велика Британија и Израел, и Европската Унија објави дека планира да го суспендира авионскиот сообраќај со југот на Африка поради појавата на новио ...
НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЗНАЧИТЕЛНО СЕ РАЗЛИКУВА ОД ОРИГИНАЛНИОТ КОРОНАВИРУС, ВЕЛАТ БРИТАНСКИТЕ ВЛАСТИ

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЗНАЧИТЕЛНО СЕ РАЗЛИКУВА ОД ОРИГИНАЛНИОТ КОРОНАВИРУС, ВЕЛАТ БРИТАНСКИТЕ ВЛАСТИ

Британските здравствени власти изразија загриженост дека новооткриената варијанта на коронавирусот во Јужна Африка би можела да ги направи вакцините п ...
ПОЧИНА ФРЕДЕРИК ДЕ КЛЕРК, ПОСЛЕДНИОТ БЕЛ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЈУЖНА АФРИКА КОЈ ГО УКИНА АПАРТХЕЈДОТ

ПОЧИНА ФРЕДЕРИК ДЕ КЛЕРК, ПОСЛЕДНИОТ БЕЛ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЈУЖНА АФРИКА КОЈ ГО УКИНА АПАРТХЕЈДОТ

Бившиот претседател на Јужна Африка и последен белец кој ја водеше земјата, Фредерик Вилем де Клерк, почина на 85 години откако лани му бил дијагности ...
ПИСАТЕЛОТ ДЕЈМОН ГАЛГАТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЈА ДОБИ БУКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА РОМАНОТ „ВЕТУВАЊЕТО“

ПИСАТЕЛОТ ДЕЈМОН ГАЛГАТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЈА ДОБИ БУКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА РОМАНОТ „ВЕТУВАЊЕТО“

Писателот Дејмон Галгат од Јужна Африка е годинашен добитник на престижната Букерова награда, за неговиот роман „Ветувањето“ (The Promise). Галгат по ...
1 2 10 / 20 НАПИСИ