НАУЧНИЦИТЕ ВО ЈУЖНА АФРИКА ВБРИЗГАА РАДИОАКТИВНИ ИЗОТОПИ ВО РОГОВИТЕ НА НОСОРОЗИТЕ ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ЛОВОКРАДСТВОТО

  НАУЧНИЦИТЕ ВО ЈУЖНА АФРИКА ВБРИЗГАА РАДИОАКТИВНИ ИЗОТОПИ ВО РОГОВИТЕ НА НОСОРОЗИТЕ ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ЛОВОКРАДСТВОТОНаучниците во Јужна Африка инјектираа 20 живи носорози со овие изотопи со надеж дека детекторите за радијација кои се веќе поставени на националните граници ќе ги детектираат роговите и ќе им помогнат на властите да ги уапсат ловокрадците и шверцерите. (Фото: АП)

  Научниците од Јужна Африка инјектирале радиоактивен материјал во роговите на 20 носорози, како дел од истражувачки проект чија цел е да се намали ловокрадството. Идејата е дека детекторите за радијација кои се веќе поставени на националните граници ќе ги детектираат роговите и ќе им помогнат на властите да ги уапсат ловокрадците и шверцерите.

  Истражувањето, во кое учествуваат и ветеринари и нуклеарни експерти, започнува со смирување на животното пред да се пробие дупка во неговиот рог и внимателно да се вметне нуклеарниот материјал. Оваа недела, истражувачите од Единицата за радијација и здравствена физика на Универзитетот во Витвотерсранд во Јужна Африка инјектираа 20 живи носорози со овие изотопи. Тие се надеваат дека процесот може да се повтори за да се спасат други диви видови ранливи на ловокрадство – како слоновите и панголите.

  „Го правиме ова затоа што значително го олеснува пресретнувањето на овие рогови додека тие се шверцуваат преку меѓународните граници, бидејќи постои глобална мрежа на набљудувачи на радијација кои се дизајнирани да го спречат нуклеарниот тероризам. А ние сакаме тоа да го искористиме“, рече професорот Џејмс Ларкин, кој раководи со проектот.

  Според бројките на Меѓународната унија за зачувување на природата, меѓународно тело за заштита на природата, глобалната популација на носорози изнесувала околу 500.000 на почетокот на 20 век. Сега изнесува околу 27.000 поради континуираната побарувачка за рогови на носорог на црниот пазар. Јужна Африка има најголема популација на носорози, околу 16.000, што ја прави жариште во кое годишно се убиени над 500 носорози.

  Земјата доживеа значителен пад на ловокрадството на носорози околу 2020 во екот на пандемијата ковид-19, но бројките се зголемија кога беа олеснети ограничувањата за движење поради вирусот.

  „Мораме да направиме нешто ново и нешто различно за да го намалиме ловокрадството. Ќе ги видите бројките што веќе почнаа да се зголемуваат. За време на ковидот паднаа, но по ковидот сега гледаме дека тие бројки повторно растат“, рече Ларкин.

  Додека идејата доби поддршка од некои во индустријата, истражувачите мораа да прескокнат многу етички пречки поставени од критичарите на нивната методологија. Пелам Џонс, претседател на Здружението на сопственици на приватни носорози, е меѓу критичарите на предложениот метод и се сомнева дека тој ефективно ќе ги одврати ловокрадците и трговците со луѓе.

  „Ловокрадците разработија други начини за преместување на рогот на носорогот вон земјата или вон континентот, а не преку традиционалните гранични премини“, рече тој. „Тие ги заобиколуваат граничните премини бидејќи знаат дека тоа е подрачје со најголем ризик од конфискација или пресретнување“.

  Проф. Нитаја Чети, декан на научниот факултет во Витвотерсранд, рече дека дозата на радиоактивноста е многу мала и дека нејзиното потенцијално негативно влијание врз животното е опширно тестирано.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира