ТЕРЕЗА МЕЈ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ МНОЗИНСТВО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ПОКАЖАА ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

    ТЕРЕЗА МЕЈ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ МНОЗИНСТВО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ПОКАЖАА ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИПремиерката Меј ги распиша изборите кога имаше предност од 22 отсто во анкетите, но нејзиниот рејтинф се намали за време на кампањата. (Фото: АП)

    Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј ќе биде најголемата партија, но нема да има мнозинство во британскиот парламент, покажа заедничката излезна анкета на „Би-Би-Си“, „Скај“ и „Ај-Ти-Ви“ по вчерашните предвремени избори. Излезната анкета покажа дека Конзервативците ќе освојат 314 места, а Лабуристите 266.

    Според анкетата, Велика Британија ќе има парламент без мнозинство на една партија, бидејќи на Конзервативата партија има 12 пратеници помалку 326, колку што ѝ е потребно за мнозинство во Долниот дом. Шкотската национална партија ќе добие 34, Либерал Демократите 13, Плеид Цимру 3 и Зелените 1.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира