Таг: Британски парламент

1 2 10 / 14 НАПИСИ
НОВ ПОРАЗ НА ЏОНСОН, БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДЛОЖИ ГЛАСАЊЕТО ЗА НЕГОВИОТ ДОГОВОР ЗА БРЕГЗИТ

НОВ ПОРАЗ НА ЏОНСОН, БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДЛОЖИ ГЛАСАЊЕТО ЗА НЕГОВИОТ ДОГОВОР ЗА БРЕГЗИТ

Британскиот парламент го одложи гласањето за последниот договор за брегзит, што е нов пораз на премиерот Борис Џонсон. Место да го поддржат планот ...
СУСПЕНЗИЈАТА НА БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Е НЕЗАКОНСКА, ПРЕСУДИ ВРХОВНИОТ СУД

СУСПЕНЗИЈАТА НА БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Е НЕЗАКОНСКА, ПРЕСУДИ ВРХОВНИОТ СУД

Одлуката на Борис Џонсон да го суспендира британскиот парламент е незаконска, пресуди Врховниот суд. Џонсон го суспендираше парламентот на пет неде ...
БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПРОЦЕДУРА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ЏОНСОН НАЈАВИ ИЗБОРИ

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПРОЦЕДУРА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ЏОНСОН НАЈАВИ ИЗБОРИ

Опозицијата во британскиот парламент, потпомогната од пратеници од владејачката Конзервативна партија, ја порази владата во првата фаза од нејзиниот о ...
ЏОНСОН ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ЏОНСОН ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Борис Џонсон го загуби мнозинството во британскиот парламент откако пратеникот Филип Ли премина во редовите на Либералните демократи во пресрет на гла ...
АВТОМОБИЛ УДРИ ВО ВЕЛОСИПЕДИСТИ, ПА ВО ОГРАДАТА ПРЕД БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

АВТОМОБИЛ УДРИ ВО ВЕЛОСИПЕДИСТИ, ПА ВО ОГРАДАТА ПРЕД БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Неколку луѓе се повредени откако автомобил удри во безбедносните огради поставени пред зградата на британскиот парламент, објави Скотланд Јард. Специ ...
БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ МОЖЕ ДА ПРОГЛАСИ ПРАЗНИК АКО АНГЛИЈА ГО ОСВОИ МУНДИЈАЛОТ

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ МОЖЕ ДА ПРОГЛАСИ ПРАЗНИК АКО АНГЛИЈА ГО ОСВОИ МУНДИЈАЛОТ

Британскиот парламент би можел да прогласи празник доколку Англија в недела слави во финалето на Светското првенство во Русија, откако 200.000 луѓе се ...
БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЈ НЕ ЈА ПРИФАТИ ОСТАВКАТА НА МИНИСТЕРОТ КОЈ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОТИ ЗАДОЦНИ НА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА

БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЈ НЕ ЈА ПРИФАТИ ОСТАВКАТА НА МИНИСТЕРОТ КОЈ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОТИ ЗАДОЦНИ НА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА

Британската премиерка Тереза Меј одби да ја прифати оставката на министер од нејзината Конзервативна партија, кој денеска си поднесе оставка оти задоц ...
БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПОДДРШКА ЗА БРЕГЗИТ

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПОДДРШКА ЗА БРЕГЗИТ

Пратениците во британскиот парламент ноќеска изгласаа поддршка за законот за излегување на Велика Британија од Европската Унија, со што и овозможија н ...
ТЕРЕЗА МЕЈ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ МНОЗИНСТВО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ПОКАЖАА ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

ТЕРЕЗА МЕЈ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ МНОЗИНСТВО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ПОКАЖАА ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј ќе биде најголемата партија, но нема да има мнозинство во британскиот парламент, покажа заедничката ...
ПРО-БРЕГЗИТ ПАРТИЈАТА УКИП ОСТАНА БЕЗ ЕДИНСТВЕНИОТ ПРАТЕНИК ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ПРО-БРЕГЗИТ ПАРТИЈАТА УКИП ОСТАНА БЕЗ ЕДИНСТВЕНИОТ ПРАТЕНИК ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Единствениот пратеник на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) во британскиот парламент денеска соопшти дека ја напушта партијата за ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ