СУСПЕНЗИЈАТА НА БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Е НЕЗАКОНСКА, ПРЕСУДИ ВРХОВНИОТ СУД

  СУСПЕНЗИЈАТА НА БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Е НЕЗАКОНСКА, ПРЕСУДИ ВРХОВНИОТ СУДСпикерот на Претставничкиот дом Џон Беркоу повика на итно свикување на парламентот (Фото: АП)

  Одлуката на Борис Џонсон да го суспендира британскиот парламент е незаконска, пресуди Врховниот суд.

  Џонсон го суспендираше парламентот на пет недели, со цел, како што кажа, да се овозможи во традиционалниот Говор на кралицата да се нагласат неговите нови политики. Сепак, највисокиот цивилен суд на Британија заклучи дека било погрешно да се спречи парламентот во извршувањето на неговите должности.

  „Ефектите врз основите на нашата демократија беа екстремни“, изјави претседателката на судот, Лејди Хејл.

  Сепак, оваа одлука не значи автоматско поништување на пророгацијата и спикерите на двата дома во парламентот сега треба да решат што понатаму. Спикерот на Претставничкиот дом Џон Беркоу ја поздрави одлуката и најави дека брзо ќе дејствува.

  „Парламентот мора да се свика без одложување и за тоа итно ќе се консултирам со лидерите на партиите“, изјави Беркоу.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира