ТУРЦИЈА ГИ ОГРАНИЧИ СВАДБИТЕ НА ЕДЕН ЧАС ПО ПОСЛЕДНОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

  ТУРЦИЈА ГИ ОГРАНИЧИ СВАДБИТЕ НА ЕДЕН ЧАС ПО ПОСЛЕДНОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТЛокалната полиција ќе прави инспекции на свадбите за да се обезбеди почитувањето на мерките

  Турција забрани некои социјални активности, како свршувачки и ги ограничи свадбите на само еден час по последниот пораст на бројот на нови случаи на коронавирус. Меѓу 14-те области на кои што се однесува новата директива е и главниот град Анкара.

  Според неа, свадбите ќе можат да траат само еден час, а столиците во салите ќе мора да бидат наредени така да се обезбеди социјална дистанца. Подиумот за танцување нема да смее да се користи и ќе бидат забранети кетеринг и сите видови храна и пијалак, со исклучок на вода во шишиња.

  Локалната полиција ќе прави инспекции за да се обезбеди почитувањето на мерките.

  Ова следува откако Турција вчера регистрираше над 1.500 нови случаи на коронавирус, а 24 лица починале.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира