УНЕСКО МУ ГО ОДЗЕДЕ НА ЛИВЕРПУЛ СТАТУСОТ НА СВЕТСКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

  УНЕСКО МУ ГО ОДЗЕДЕ НА ЛИВЕРПУЛ СТАТУСОТ НА СВЕТСКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВОУНЕСКО соопшти дека историското пристаниште на Ливерпул е уништена од нови згради (Фото: Гети)

  УНЕСКО му го одзеде на Ливерпул статусот на светско културно наследство зашто многуте години градење предизвикале непоправлива штета на историската вредност на неговото викторијанско пристаниште.

  На денешниот состанок во Кина, УНЕСКО соопшти дека „неверојатната универзална вредност на крајбрежјето на Ливерпул е уништена од нови згради“, вклучувајќи го новиот стадион на Евертон, вреден 500 милиони фунти.

  Ова е понижувачки удар за градот кој стана само трето место кое го изгубило престижниот статус на УНЕСКО во изминатите 50 години. Ваква судбина претходно ги снајде и засолништето на орикси во Оман (2007) и долината на Елба во Дрезден (2009).

  Ливерпул го доби статусот на светско наследство во 2004 година поради историјата на голем центар за трговија за време на Британската империја и поради архитектурата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира