Таг: абортус

1 2 3 4 10 / 36 НАПИСИ
БЕСПЛАТНИ КОНТРАЦЕПТИВИ И АПЧИЊАТА ЗА ПРЕКИН НА БРЕМЕНОСТ ДА ГИ ПРЕПИШУВААТ И МАТИЧНИТЕ ГИНЕКОЛОЗИ, БАРААТ ЗДРУЖЕНИЈАТА МАГО И ХЕРА

БЕСПЛАТНИ КОНТРАЦЕПТИВИ И АПЧИЊАТА ЗА ПРЕКИН НА БРЕМЕНОСТ ДА ГИ ПРЕПИШУВААТ И МАТИЧНИТЕ ГИНЕКОЛОЗИ, БАРААТ ЗДРУЖЕНИЈАТА МАГО И ХЕРА

Методата за медикаметозен абортус во Македонија е достапна само на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје, оти лекот не е регистриран ...
13-ГОДИШНИЧКА СЕ ПОРОДИЛА ВО МИСИСИПИ ОТКАКО БИЛА СИЛУВАНА И НЕ Ѝ БИЛО ДОЗВОЛЕНО ДА АБОРТИРА

13-ГОДИШНИЧКА СЕ ПОРОДИЛА ВО МИСИСИПИ ОТКАКО БИЛА СИЛУВАНА И НЕ Ѝ БИЛО ДОЗВОЛЕНО ДА АБОРТИРА

Тринаесетгодишно девојче родило машко бебе во Мисисипи откако било силувана од странец и потоа не ѝ било дозволено да абортира. Мајката на девојчето б ...
СЕВЕРНА КАРОЛИНА ГО ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 12 НЕДЕЛИ БРЕМЕНОСТ ОТКАКО ГО ОТФРЛИ ВЕТОТО НА ГУВЕРНЕРОТ

СЕВЕРНА КАРОЛИНА ГО ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 12 НЕДЕЛИ БРЕМЕНОСТ ОТКАКО ГО ОТФРЛИ ВЕТОТО НА ГУВЕРНЕРОТ

Пратениците од Северна Каролина го отфрлија ветото на забраната на повеќето абортуси по 12 недели бременост. Мерката беше усвоена во мај од законодавн ...
ВО АПТЕКА НИ СЕ ПОТСМЕВААТ КОГА КУПУВАМЕ КОНТРАЦЕПТИВИ, ВЕЛАТ МЛАДИТЕ, ВО МАКЕДОНИЈА 14 ОТСТО ОД БРАЧНИТЕ ПАРТНЕРИ КОРИСТАТ МОДЕРНИ СРЕДСТВА ЗА ЗАШТИТА

ВО АПТЕКА НИ СЕ ПОТСМЕВААТ КОГА КУПУВАМЕ КОНТРАЦЕПТИВИ, ВЕЛАТ МЛАДИТЕ, ВО МАКЕДОНИЈА 14 ОТСТО ОД БРАЧНИТЕ ПАРТНЕРИ КОРИСТАТ МОДЕРНИ СРЕДСТВА ЗА ЗАШТИТА

Четиринаесет проценти од жените или нивните партнери кои се во брак или заедница, користат модерни методи на контрацепција. Кај жените кои не се во бр ...
ВАЈОМИНГ СТАНА ПРВАТА ДРЖАВА ВО САД КОЈА ГИ ЗАБРАНИ АПЧИЊАТА ЗА АБОРТУС

ВАЈОМИНГ СТАНА ПРВАТА ДРЖАВА ВО САД КОЈА ГИ ЗАБРАНИ АПЧИЊАТА ЗА АБОРТУС

Вајоминг стана првата држава во САД која ги забрани апчињата за абортус, откако нејзиниот гувернер потпиша Предлог-закон со кој нивното препишување ил ...
ДВАЈЦА ЛЕКАРИ ВО ПОЛСКА ОДБИЛЕ ДА ЈА ПРЕКИНАТ БРЕМЕНОСТА НА СИЛУВАНО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, АКТИВИСТКИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС

ДВАЈЦА ЛЕКАРИ ВО ПОЛСКА ОДБИЛЕ ДА ЈА ПРЕКИНАТ БРЕМЕНОСТА НА СИЛУВАНО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, АКТИВИСТКИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС

Двајца лекари одбиле да ja прекинат бременоста кај 14-годишно девојче кое било жртва на силување, што ги разбранува јавноста и политиката во Полска. Д ...
ПОЧНАА ДА ЗАТВОРААТ КЛИНИКИ ЗА АБОРТУСИ ВО САД ПО ОДЛУКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД

ПОЧНАА ДА ЗАТВОРААТ КЛИНИКИ ЗА АБОРТУСИ ВО САД ПО ОДЛУКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД

Клиники за абортуси почнаа да се затвораат во дел од американските држави откако Врховниот суд во петокот го укина уставното право на американските же ...
ВРХОВНИОТ СУД НА САД ГО УКИНА ПРАВОТО НА АБОРТУС ВО ЗЕМЈАТА

ВРХОВНИОТ СУД НА САД ГО УКИНА ПРАВОТО НА АБОРТУС ВО ЗЕМЈАТА

Милиони жени низ САД ќе го изгубат правото на абортус откако Врховниот суд ја укина 49 години старата пресуда со која тој беше легализиран на национал ...
ВРХОВНИОТ СУД БИ МОЖЕЛ ДА ГО ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ВО САД, СТОИ ВО ДОКУМЕНТОТ ШТО ПРОТЕЧЕ ВО ЈАВНОСТ

ВРХОВНИОТ СУД БИ МОЖЕЛ ДА ГО ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ВО САД, СТОИ ВО ДОКУМЕНТОТ ШТО ПРОТЕЧЕ ВО ЈАВНОСТ

Милиони жени низ САД наскоро би можеле да го изгубат законското право на абортус, стои во документ од Врховниот суд, што протече во јавност. Во него с ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „НАСТАН“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ОДРИ ДИВАН

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „НАСТАН“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ОДРИ ДИВАН

„Настан“, вториот филм на француската режисерка Одри Диван, го освои Златниот лав на 78. издание на Венецискиот филмски фестивал. Филмот е драма за аб ...
1 2 3 4 10 / 36 НАПИСИ