Таг: Агенција за филм

1 2 3 8 10 / 73 НАПИСИ
ВЛАДИМИР АНГЕЛОВ ОД КИНОТЕКАТА Е НОВ ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

ВЛАДИМИР АНГЕЛОВ ОД КИНОТЕКАТА Е НОВ ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Досегашниот дирекор на Кинотеката, Владимир Ангелов, е нов директор на Агенцијата за филм, потврдија од Владата за САКАМДАКАЖАМ.МК, каде во тек е седн ...
КАСТРИОТ АВДИЛИ ДОБИ 450.000 ЕВРА, СТОЈАН ВУЈИЧИЌ 420.000, А КРИСТИЈАН РИСТЕСКИ 405.000 ЕВРА НА КОНКУРСОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

КАСТРИОТ АВДИЛИ ДОБИ 450.000 ЕВРА, СТОЈАН ВУЈИЧИЌ 420.000, А КРИСТИЈАН РИСТЕСКИ 405.000 ЕВРА НА КОНКУРСОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

Кастриот Авдили, Стојан Вујичиќ и Кристијан Ристески за новите долгометражни играни филмови добија вкупно 1,27 милиони евра поддршка на Конкурсот во в ...
ФИЛМОТ ЗА МАЈКА ТЕРЕЗА НА ТЕОНА МИТЕВСКА ДОБИ 600.000 ЕВРА НА КОНКУРСОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

ФИЛМОТ ЗА МАЈКА ТЕРЕЗА НА ТЕОНА МИТЕВСКА ДОБИ 600.000 ЕВРА НА КОНКУРСОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

„Мајка - Можната приказна за мајка Тереза“ на Теона Митевска е единствениот долгометражен игран проект кој доби поддршка на Конкурсот во прв рок за 20 ...
НЕ ВРШИМЕ ПОЛИТИЧКИ ПРИТИСОК, ВЕЛАТ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ОТКАКО ВЕНЕЦИСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ГО ПОДДРЖА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

НЕ ВРШИМЕ ПОЛИТИЧКИ ПРИТИСОК, ВЕЛАТ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ОТКАКО ВЕНЕЦИСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ГО ПОДДРЖА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

Агенцијата за филм на РСМ не врши никаков политички или каков било друг притисок врз режисерот Милчо Манчевски, ниту пак има вакви постапки за било ко ...
„КАЈМАК“ СО ПРЕМИЕРА ВО ДАНСКА, ПОДДРШКА ОД АЛБАНИЈА ЗА „БИСТА“, АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ГИ БЛОКИРАШЕ ДВАТА ПРОЕКТА НА МАНЧЕВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА

„КАЈМАК“ СО ПРЕМИЕРА ВО ДАНСКА, ПОДДРШКА ОД АЛБАНИЈА ЗА „БИСТА“, АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ГИ БЛОКИРАШЕ ДВАТА ПРОЕКТА НА МАНЧЕВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА

„Кајмак“, најновиот филм на Милчо Манчевски, вечерва ќе има данска премиера, со свечено прикажување во Копенхаген. Данска е една од земјите копродуцен ...
„М“ НА ВАРДАН ТОЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА ФИЛМСКИОТ МАРКЕТ ВО КАН

„М“ НА ВАРДАН ТОЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА ФИЛМСКИОТ МАРКЕТ ВО КАН

Вториот долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија „М“, по успешното деби „Џган“,  ќе биде прикажан на маркетот на Канскиот филмски фестивал за фил ...
НОВИОТ ФИЛМ НА ИГОР ИВАНОВ-ИЗИ „БЕЛИОТ“ ДОБИ НАД 715.000 ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД „БИСТА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

НОВИОТ ФИЛМ НА ИГОР ИВАНОВ-ИЗИ „БЕЛИОТ“ ДОБИ НАД 715.000 ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД „БИСТА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

Филмот „Белиот“ на Игор Иванов-Изи, доби 44 милиони денари или над 715.400 евра од Агенцијата за филм на Конкурсот за финансирање на проекти за произв ...
ДЕБИТАНТСКИТЕ ФИЛМОВИ НА АПЧЕВСКА, ОПАЧИЌ И АБДУЛИ ДОБИЈА ПОДДРШКА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

ДЕБИТАНТСКИТЕ ФИЛМОВИ НА АПЧЕВСКА, ОПАЧИЌ И АБДУЛИ ДОБИЈА ПОДДРШКА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

Дебитантските долгометражни играни филмови на Марија Апчевска, Ана Опачиќ и Сенат Абдули добија поддршка од Агенцијата за филм на конкурсот за филмски ...
ПОЧИНА ГОРЈАН ТОЗИЈА, ПОРАНЕШЕН ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

ПОЧИНА ГОРЈАН ТОЗИЈА, ПОРАНЕШЕН ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

Горјан Тозија, координаторот на владиното Координативно тело за поддршка и одржлив развој на Преспанскиот Регион и поранешен директор на Агенцијата за ...
ИГОР АЛЕКСОВ И САБЕДИН АЛИ ДОБИЈА ПО 245 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ЗА ДЕБИТАНТСКИТЕ ПРОЕКТИ

ИГОР АЛЕКСОВ И САБЕДИН АЛИ ДОБИЈА ПО 245 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ЗА ДЕБИТАНТСКИТЕ ПРОЕКТИ

Режисерите Игор Алексов и Сабедин Али добија по 15 милиони денари (околу 245 илјади евра) за снимање на своите дебитантски долгометражни филмови, на К ...
1 2 3 8 10 / 73 НАПИСИ