Таг: Алексис Ципрас

1 2 3 11 10 / 102 НАПИСИ
ЌЕ БИДАМ ПРВИОТ ГРЧКИ ПРЕМИЕР ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА СКОПЈЕ, НАЈАВИ ЦИПРАС

ЌЕ БИДАМ ПРВИОТ ГРЧКИ ПРЕМИЕР ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА СКОПЈЕ, НАЈАВИ ЦИПРАС

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кажа дека желбата за дијалог и мирна коегзистенција надвладеала над силите на национализмот во Грција и Северна Македон ...
МЕРКЕЛ ИЗГУБИЛА НАДЕЖ ДЕКА АТИНА И СКОПЈЕ ЌЕ НАЈДАТ РЕШЕНИЕ И ГИ ПОФАЛИ ЦИПРАС И ЗАЕВ ЗА ХРАБРОСТА

МЕРКЕЛ ИЗГУБИЛА НАДЕЖ ДЕКА АТИНА И СКОПЈЕ ЌЕ НАЈДАТ РЕШЕНИЕ И ГИ ПОФАЛИ ЦИПРАС И ЗАЕВ ЗА ХРАБРОСТА

Германската канцеларка Ангела Меркел во саботатата рече дека изгубила надеж оти Атина и Скопје некогаш ќе најдат решение за деценискиот спор за името ...
ЗАЕВ И ЦИПРАС ЌЕ СЕ СРЕТНАТ ВО МИНХЕН В ПЕТОК

ЗАЕВ И ЦИПРАС ЌЕ СЕ СРЕТНАТ ВО МИНХЕН В ПЕТОК

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат в петок на Минхенската конференција за безбедност, потврдија од Владата. Станува збор за најголем ...
СОЦИЈАЛИСТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И ЛЕВИЦАТА ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА ПОДДРЖАА НОМИНАЦИЈАТА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР

СОЦИЈАЛИСТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И ЛЕВИЦАТА ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА ПОДДРЖАА НОМИНАЦИЈАТА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ја добија поддршката за номинација за Нобелова награда за мир за 2019 од страна на лид ...
РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СТАПУВА НА СИЛА ЗА 15 ДЕНА

РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СТАПУВА НА СИЛА ЗА 15 ДЕНА

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парл ...
ЕЈУП ГОНСАЛЕС

ЕЈУП ГОНСАЛЕС

1 И сега што правиме? Што ли ќе прават со омразата балканските националисти откако еве,  Договорот од Преспа помина и во Парламентот на Грција? Еј, чо ...
ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Премиерот Зоран Заев му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентот во Атина. „Честито мој ...
ГРЦИЈА ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ГРЦИЈА ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа, со кој се ставa крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија ...
ЌЕ ЈА НОСИТЕ НА ДУША МИРКА ГИНОВА, КАЖА ЦИПРАС НА РАСПРАВАТА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ЌЕ ЈА НОСИТЕ НА ДУША МИРКА ГИНОВА, КАЖА ЦИПРАС НА РАСПРАВАТА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги потсети пратениците на Комунистичката партија (ККЕ) во грчкиот парламент на, како што кажа тој, „славомакедонскиот б ...
РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ЌЕ БИДЕ ИСТОРИСКИ ЧЕКОР, РЕЧЕ ЦИПРАС ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ

РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ЌЕ БИДЕ ИСТОРИСКИ ЧЕКОР, РЕЧЕ ЦИПРАС ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Ратификацијата на Договорот од Преспа ќе биде историски чекор, рече вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето во Парламентот каде трае расп ...
1 2 3 11 10 / 102 НАПИСИ