Таг: алкохол

1 216 / 16 НАПИСИ
РАСТЕ БРОЈОТ НА БОЛНИ ОД РАК ПРЕДИЗВИКАН ОД ДЕБЕЛИНА

РАСТЕ БРОЈОТ НА БОЛНИ ОД РАК ПРЕДИЗВИКАН ОД ДЕБЕЛИНА

Прекумерната тежина или дебелината е растечка причина за појава на рак во Велика Британија, додека канцерогено заболување предизвикано од пушење се на ...
МИРНА НОЌ НА ТОКСИКОЛОГИЈА, 27 АЛКОХОЛИЗИРАНИ, НЕМА ПРЕЈАДЕНИ

МИРНА НОЌ НА ТОКСИКОЛОГИЈА, 27 АЛКОХОЛИЗИРАНИ, НЕМА ПРЕЈАДЕНИ

На Клиниката за токсикологија во Скопје на новогодишната ноќ помош побарале 27 лица, кои испиле прекумерно количество алкохол. Д-р Нико Беќаровски, ди ...
КРИСТИЈАНО РОНАЛДО ГО СПАСИЛ БРАТ МУ ОД ДРОГА, А ПОРАДИ ТАТКО МУ НЕ ПИЕ АЛКОХОЛ

КРИСТИЈАНО РОНАЛДО ГО СПАСИЛ БРАТ МУ ОД ДРОГА, А ПОРАДИ ТАТКО МУ НЕ ПИЕ АЛКОХОЛ

Кристијано Роналдо ретко го експонира своето семејство во јавност, но на доделувањето на Златната топка во Париз беше придружуван од дел од најблискит ...
40 ОТСТО ОД МЛАДИТЕ ПУШАТ, ОД ВОЗРАСНИТЕ СЕКОЈ ВТОР

40 ОТСТО ОД МЛАДИТЕ ПУШАТ, ОД ВОЗРАСНИТЕ СЕКОЈ ВТОР

Еден од двајца возрасни е активен пушач, покажа истражувањето „Употреба на психоактивни супстанци кај општата популација“, кое Институтот за јавно здр ...
ТРГОВЦИТЕ БАРААТ ВЛАДАТА ДА ЈА УКИНЕ ЗАБРАНАТА ЗА ПРОДАЖБА НА АЛКОХОЛ

ТРГОВЦИТЕ БАРААТ ВЛАДАТА ДА ЈА УКИНЕ ЗАБРАНАТА ЗА ПРОДАЖБА НА АЛКОХОЛ

Здруженето за трговија при Стопанската комора на Македонија бара од новата Влада да ја укине забраната за продажба на алкохол после 19 часот, односно ...
РАСТЕ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО ВО ПРИЛЕП, ЖРТВИ СЕ ЖЕНИТЕ

РАСТЕ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО ВО ПРИЛЕП, ЖРТВИ СЕ ЖЕНИТЕ

Рапидно расте бројот на случаи со семејно насилство, на кои им се пружа помош во Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Прилеп. Шелтер центар н ...
1 216 / 16 НАПИСИ