Таг: амбасадорка

1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ
МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДОРКА СВЕТЛАНА ГЕЛЕВА Е МЕЃУ „75 ЖЕНИ ВО 75 ГОДИНИ ИСТОРИЈА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА“

МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДОРКА СВЕТЛАНА ГЕЛЕВА Е МЕЃУ „75 ЖЕНИ ВО 75 ГОДИНИ ИСТОРИЈА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА“

Македонската амбасадорка во Советот на Европа Светлана Гелева е меѓу 75 жени значајни за историјата на Советот на Европа. Станува збор за кампања „75 ...
БЕЗ ДОКУМЕНТАЦИЈА НЕМА НАЦИЈА, ДРЖАВАТА МОРА ДА ВЛОЖУВА ПОВЕЌЕ ВО АРХИВИТЕ, РЕЧЕ ДИРЕКТОРОТ НА ИСТОРИСКИОТ АРХИВ ОД БИТОЛА КОЈ СЛАВИ 70 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

БЕЗ ДОКУМЕНТАЦИЈА НЕМА НАЦИЈА, ДРЖАВАТА МОРА ДА ВЛОЖУВА ПОВЕЌЕ ВО АРХИВИТЕ, РЕЧЕ ДИРЕКТОРОТ НА ИСТОРИСКИОТ АРХИВ ОД БИТОЛА КОЈ СЛАВИ 70 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

На денешното оддебележување на 70-годишнината од постоењето на Државниот архив - Одделение Битола, беше промовирана и монографијата „70 години битолск ...
ГРЧКАТА АМБАСАДОРКА СИ ЗАМИНА ОД ИНАУГУРАЦИЈАТА НА СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ВО ЗНАК НА ПРОТЕСТ ОТИ ТАА НЕ РЕЧЕ „СЕВЕРНА“

ГРЧКАТА АМБАСАДОРКА СИ ЗАМИНА ОД ИНАУГУРАЦИЈАТА НА СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ВО ЗНАК НА ПРОТЕСТ ОТИ ТАА НЕ РЕЧЕ „СЕВЕРНА“

Грчката амбасадорка Софија Филипиду, која заедно со колегите амбасадори дојде да ја проследи седницата на Собранието за инаугурација на Гордана Силјан ...
ДУПЛИ ТРОШОК

ДУПЛИ ТРОШОК

Значи, и авион може да падне, ама ДУИ не смее да падне. ...
МУ БЛАГОДАРАМ НА ХОРОТ НА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА ЗА НАСТАПОТ НА ДЕНОТ НА ГЕРМАНСКОТО ЕДИНСТВО, ТРОГНАТА СУМ КАКО МЕ ПРИМИЈА, РЕЧЕ АМБАСАДОРКАТА ДРЕКСЛЕР

МУ БЛАГОДАРАМ НА ХОРОТ НА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА ЗА НАСТАПОТ НА ДЕНОТ НА ГЕРМАНСКОТО ЕДИНСТВО, ТРОГНАТА СУМ КАКО МЕ ПРИМИЈА, РЕЧЕ АМБАСАДОРКАТА ДРЕКСЛЕР

Хорот на Еврејската заедница во Македонија „Моис хасон“ од Скопје настапи на приемот на Германската амбасада по повод Денот на германското единство и, ...
ЗАГРИЖЕНА СУМ И РАЗОЧАРАНА ШТО АПЕЛАЦИЈА ВРАЌА НА ПОВТОРНО СУДЕЊЕ ГОЛЕМ БРОЈ ВИСОКОПРОФИЛНИ СЛУЧАИ, ВЕЛИ АМБАСАДОРКАТА АГЕЛЕР ВО ПИСМО ДО ВЛАДАТА И ВРХОВНИОТ СУД

ЗАГРИЖЕНА СУМ И РАЗОЧАРАНА ШТО АПЕЛАЦИЈА ВРАЌА НА ПОВТОРНО СУДЕЊЕ ГОЛЕМ БРОЈ ВИСОКОПРОФИЛНИ СЛУЧАИ, ВЕЛИ АМБАСАДОРКАТА АГЕЛЕР ВО ПИСМО ДО ВЛАДАТА И ВРХОВНИОТ СУД

Американската амбасадорка во земјава Ангела Прајс Агелер, на 12 април испратила писмо до Владата, до министрите за правда Кренар Лога и за надворешни ...
НЕ ЧЕКАЈТЕ СИМПТОМИ, ОДЕТЕ НА РЕДОВНИ ПРЕГЛЕДИ, РЕЧЕ АМБАСАДОРКАТА АГЕЛЕР НА ПРВИОТ „РОЗЕВ БАЗАР“ ЗА БОРБА ПРОТИВ РАК НА ДОЈКА

НЕ ЧЕКАЈТЕ СИМПТОМИ, ОДЕТЕ НА РЕДОВНИ ПРЕГЛЕДИ, РЕЧЕ АМБАСАДОРКАТА АГЕЛЕР НА ПРВИОТ „РОЗЕВ БАЗАР“ ЗА БОРБА ПРОТИВ РАК НА ДОЈКА

Денеска во Скопје се одржа првиот „Розев базар“ посветен на борбата против ракот на дојка. Американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер и сопругата н ...
СТАРИТЕ И НОВИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ ЌЕ ГИ НАДМИНЕТЕ СО НАША ПОМОШ, КАЖА НОВАТА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА ПРАЈС АГЕЛЕР КАЈ ПЕНДАРОВСКИ

СТАРИТЕ И НОВИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ ЌЕ ГИ НАДМИНЕТЕ СО НАША ПОМОШ, КАЖА НОВАТА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА ПРАЈС АГЕЛЕР КАЈ ПЕНДАРОВСКИ

Новата американската амбасадорка во Скопје Анџела Прајс Агелер денеска во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаров ...
АНЏЕЛА АГЕЛЕР ДАДЕ ЗАКЛЕТВА КАКО НОВА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА ВО СКОПЈЕ

АНЏЕЛА АГЕЛЕР ДАДЕ ЗАКЛЕТВА КАКО НОВА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДОРКА ВО СКОПЈЕ

На церемонија во американскиот Стејт Департмент, Анџела Агелер даде заклетва како нов американски амбасадор во Република Северна Македонија, соопшти А ...
ПОЕЗИЈА И ПРОЗА

ПОЕЗИЈА И ПРОЗА

Еден пороен дожд од неполн половина час во главниот град покажа колку голема лага е терминот „инвеститори“ во градежништвото чии интереси ги брани сек ...
1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ