Таг: анексија

1 2 3 10 / 26 НАПИСИ
ПУТИН ПРОГЛАСИ ВОЕНА СОСТОЈБА ВО ЧЕТИРИТЕ АНЕКТИРАНИ РЕГИОНИ ВО УКРАИНА

ПУТИН ПРОГЛАСИ ВОЕНА СОСТОЈБА ВО ЧЕТИРИТЕ АНЕКТИРАНИ РЕГИОНИ ВО УКРАИНА

Владимир Путин објави дека прогласува воена состојба во окупираните украински региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, што Русија ги анектираше ми ...
ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ НА НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ НА НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ

Владимир Путин потпиша декрет со кој ѝ нареди на руската влада да ја преземе контролата врз нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа. Р ...
ПУТИН ГИ ПОТПИША ЗАКОНИТЕ ЗА АНЕКСИЈА, РУСИЈА ДОСЕГА ПРИСВОИ 22% ОД УКРАИНА

ПУТИН ГИ ПОТПИША ЗАКОНИТЕ ЗА АНЕКСИЈА, РУСИЈА ДОСЕГА ПРИСВОИ 22% ОД УКРАИНА

Владимир Путин и формално ја комплетираше анексијата на повеќе од 15% од територијата на Украина, иако руските сили се повлекуваат во некои од окупира ...
ОСЛОБОДИВМЕ ДЕСЕТИЦИ ГРАДОВИ И СЕЛА НА ИСТОКОТ И ЈУГОТ ПО ЛАЖНИТЕ РУСКИ РЕФЕРЕНДУМИ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

ОСЛОБОДИВМЕ ДЕСЕТИЦИ ГРАДОВИ И СЕЛА НА ИСТОКОТ И ЈУГОТ ПО ЛАЖНИТЕ РУСКИ РЕФЕРЕНДУМИ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Володимир Зеленски изјави дека украинската војска остварила голем, брз напредок во изминатата недела, ослободувајќи десетици градови на југот и истоко ...
КРЕМЉ ПРИЗНА ДЕКА НЕ ЗНАЕ КОИ СЕ ГРАНИЦИТЕ НА АНЕКТИРАНИТЕ РЕГИОНИ ДОДЕКА УКРАИНЦИТЕ НАПРЕДУВААТ НА ИСТОКОТ И ЈУГОТ

КРЕМЉ ПРИЗНА ДЕКА НЕ ЗНАЕ КОИ СЕ ГРАНИЦИТЕ НА АНЕКТИРАНИТЕ РЕГИОНИ ДОДЕКА УКРАИНЦИТЕ НАПРЕДУВААТ НА ИСТОКОТ И ЈУГОТ

По Думата, и горниот дом на рускиот парламент денеска ја одобри анексијата на четирите окупирани украински региони, ден откако Кремљ призна дека сè уш ...
РУСКАТА ДУМА ЈА ОДОБРИ АНЕКСИЈАТА НА ЧЕТИРИТЕ УКРАИНСКИ РЕГИОНИ, НИКОЈ НЕ ГЛАСАЛ ПРОТИВ

РУСКАТА ДУМА ЈА ОДОБРИ АНЕКСИЈАТА НА ЧЕТИРИТЕ УКРАИНСКИ РЕГИОНИ, НИКОЈ НЕ ГЛАСАЛ ПРОТИВ

Долниот дом на рускиот парламент ги усвои законите за анексија на четири украински региони, три дена откако Владимир Путин ја одобри на свеченоста во ...
ПЕНДАРОВСКИ И ДРУГИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ ОД ИСТОЧНОТО КРИЛО НА НАТО ВЕЛАТ ДЕКА НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ПРИЗНААТ РУСКИТЕ ОБИДИ ЗА АНЕКСИЈА НА УКРАИНСКА ТЕРИТОРИЈА

ПЕНДАРОВСКИ И ДРУГИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ ОД ИСТОЧНОТО КРИЛО НА НАТО ВЕЛАТ ДЕКА НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ПРИЗНААТ РУСКИТЕ ОБИДИ ЗА АНЕКСИЈА НА УКРАИНСКА ТЕРИТОРИЈА

Претседателите на земјите членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу нив и Стево Пендаровски, во заедничка изјава кажаа дека не ги признаваат ...
ТУРЦИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВА РУСКАТА АНЕКСИЈА НА 4 РЕГИОНИ ВО УКРАИНА, ЈА СМЕТА ЗА ТЕШКО КРШЕЊЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО

ТУРЦИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВА РУСКАТА АНЕКСИЈА НА 4 РЕГИОНИ ВО УКРАИНА, ЈА СМЕТА ЗА ТЕШКО КРШЕЊЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО

Турското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ја отфрла руската анексија на четири региони во Украина, додавајќи дека одлуката е „те ...
САД НЕМА ДА СЕ ПЛАШАТ ОД НЕПРОМИСЛЕНИОТ ПУТИН, РЕЧЕ БАЈДЕН

САД НЕМА ДА СЕ ПЛАШАТ ОД НЕПРОМИСЛЕНИОТ ПУТИН, РЕЧЕ БАЈДЕН

Американскиот претседател Џо Бајден ја предупреди Русија дека САД нема да се исплашат од непромислени закани откако рускиот претседател Владимир Путин ...
ЗЕЛЕНСКИ ПОБАРА ЕКСПРЕСЕН ПРИЕМ НА УКРАИНА ВО НАТО ПО РУСКАТА АНЕКСИЈА

ЗЕЛЕНСКИ ПОБАРА ЕКСПРЕСЕН ПРИЕМ НА УКРАИНА ВО НАТО ПО РУСКАТА АНЕКСИЈА

Володимир Зеленски објави дека Украина поднела и формално барање за експресен прием во НАТО откако Владимир Путин прогласи нелегална анексија на четир ...
1 2 3 10 / 26 НАПИСИ