Таг: архитект

1 2 3 10 / 26 НАПИСИ
ИЗЛОЖБАТА НА ДОКСИЈАДИС ВО МСУ ЈА ОСВЕЖИ ПРИКАЗНАТА ЗА ОБНОВАТА НА СКОПЈЕ ПО ЗЕМЈOTРЕСОТ 

ИЗЛОЖБАТА НА ДОКСИЈАДИС ВО МСУ ЈА ОСВЕЖИ ПРИКАЗНАТА ЗА ОБНОВАТА НА СКОПЈЕ ПО ЗЕМЈOTРЕСОТ 

Придонесот на грчкиот архитект и планер Константинос А. Доксијадис во обновата на постземјотресно Скоје е во фокусот на изложбата „Иднината како проек ...
ПОЧИНА СЦЕНОГРАФОТ И АРХИТЕКТ КРСТЕ С. ЏИДРОВ-ЏИБИ

ПОЧИНА СЦЕНОГРАФОТ И АРХИТЕКТ КРСТЕ С. ЏИДРОВ-ЏИБИ

Крсте С. Џидров, еден од најзначајните македонски сценографи и архитект, скопска легенда познат по прекарот Џиби, почина денеска, објави семејството. ...
ЦЕЛТА НА КЕНЗО ТАНГЕ БЕШЕ ДА ГИ ОБЕДИНИ СКОПЈАНИ ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ, ВЕЛИ НЕГОВИОТ СИН, ПОЛ ТАНГЕ

ЦЕЛТА НА КЕНЗО ТАНГЕ БЕШЕ ДА ГИ ОБЕДИНИ СКОПЈАНИ ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ, ВЕЛИ НЕГОВИОТ СИН, ПОЛ ТАНГЕ

Изградбата на Скопје после земјотресот во 1963, град кој бил 70 отсто оштетен, беше прв проект на татко ми, Кензо Танге, вели неговиот син, Пол Танге ...
ПОЧИНА ТРАЈКО ДИМИТРОВ, АРХИТЕКТОТ НА ПРИРОДОНАУЧНИОТ МУЗЕЈ, БАЗЕНОТ „МЛАДОСТ“, „ПАЛОМА БЈАНКА“

ПОЧИНА ТРАЈКО ДИМИТРОВ, АРХИТЕКТОТ НА ПРИРОДОНАУЧНИОТ МУЗЕЈ, БАЗЕНОТ „МЛАДОСТ“, „ПАЛОМА БЈАНКА“

Почина архитектот Трајко Димитров, кој е дел од првата генерација архитекти запишана на Архитектонскиот отсек на Техничкиот факултет во Скопје во 1949 ...
ПОЧИНА АРХИТЕКТОТ ПЕТАР МУЛИЧКОВСКИ, АВТОР НА ОРИГИНАЛНАТА МОДЕРНА ЗГРАДА НА ВЛАДАТА

ПОЧИНА АРХИТЕКТОТ ПЕТАР МУЛИЧКОВСКИ, АВТОР НА ОРИГИНАЛНАТА МОДЕРНА ЗГРАДА НА ВЛАДАТА

Петар Муличкоски, еден од великаните на македонската архитектура, почина денеска на 93 години. Тој беше автор на оригиналната зграда на Владата, изгра ...
ПОЧИНА РИЧАРД РОЏЕРС, АРХИТЕКТОТ НА „ПОМПИДУ“ ВО ПАРИЗ И ЛОНДОНСКАТА „О2 АРЕНА“

ПОЧИНА РИЧАРД РОЏЕРС, АРХИТЕКТОТ НА „ПОМПИДУ“ ВО ПАРИЗ И ЛОНДОНСКАТА „О2 АРЕНА“

Ричард Роџерс, архитектот на светски познати дела како центарот „Помпиду“ или Бобур во Париз или „Милениум доум“, сега позната како лондонска „02 Арен ...
ЈАПОНСКИОТ АРХИТЕКТ КЕНЗО КУМА ЌЕ ЈА ЗАШТИТИ И ПРЕНАМЕНИ СТОКОВНАTA КУЌА „ГРМИЈА“ ВО ПРИШТИНА ВО КОНЦЕРТНА САЛА

ЈАПОНСКИОТ АРХИТЕКТ КЕНЗО КУМА ЌЕ ЈА ЗАШТИТИ И ПРЕНАМЕНИ СТОКОВНАTA КУЌА „ГРМИЈА“ ВО ПРИШТИНА ВО КОНЦЕРТНА САЛА

Студиото на јапонскиот архитект Кенго Кума, во соработка со Беким Рамку и „ОУД+ архитектс“ победија на конкурсот за пренамена на поранешната стоковна ...
НАМЕСТО ДА ГО ПОКРИВАМЕ ГРАДОТ СО ФАСАДИ, ОТКРИВАМЕ НОВИ ЗЕЛЕНИ ПРОСТОРИ, ВЕЛИ АВТОРОТ НА ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА „МАВРОВКА“ БЕСИАН МЕХМЕТИ

НАМЕСТО ДА ГО ПОКРИВАМЕ ГРАДОТ СО ФАСАДИ, ОТКРИВАМЕ НОВИ ЗЕЛЕНИ ПРОСТОРИ, ВЕЛИ АВТОРОТ НА ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА „МАВРОВКА“ БЕСИАН МЕХМЕТИ

Напролет во Скопје ќе почне да се прави третиот зелен покрив, кој ќе се наоѓа во ТЦ „Мавровка“, а идејното решение за изгледот е на архитектот Бесиан ...
СО ЦВЕТНИ ПАВИЛЈОНИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ИТАЛИЈА ЌЕ СЕ ВРАЌА ВО ЖИВОТ

СО ЦВЕТНИ ПАВИЛЈОНИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ИТАЛИЈА ЌЕ СЕ ВРАЌА ВО ЖИВОТ

За да го крене расположението додека Италијанците ја чекаат вакцината, владата му се обрати на урбаниот планер и архитект Стефано Боери. Најпознат по ...
РУСКИОТ ИНЖЕНЕР ВАЛЕРИЈ ГУСЕВ ЈА СОЗДАЛ ФАСАДАТА НА ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ ВО БИТОЛА ВО 1920-ТЕ

РУСКИОТ ИНЖЕНЕР ВАЛЕРИЈ ГУСЕВ ЈА СОЗДАЛ ФАСАДАТА НА ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ ВО БИТОЛА ВО 1920-ТЕ

Префинетите делови од фасадата со која воодушевува Офицерскиот дом во Битола, поради што и се нарекува битолски Версај, се дело на натурализираниот би ...
1 2 3 10 / 26 НАПИСИ