Таг: атентат

1 2 10 / 14 НАПИСИ
ПРЕМИЕРОТ НА ИРАК ПРЕЖИВЕА АТЕНТАТ ИЗВЕДЕН СО ДРОН СО ЕКСПЛОЗИВ

ПРЕМИЕРОТ НА ИРАК ПРЕЖИВЕА АТЕНТАТ ИЗВЕДЕН СО ДРОН СО ЕКСПЛОЗИВ

Беспилотно летало натоварено со експлозиви ја нападна резиденцијата на ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими во Багдад, но тој не е повреден во чинот што ...
ЏОН ХИНКЛИ, КОЈ ПУКАШЕ ВО РОНАЛД РЕГАН ЗА ДА ЈА ИМПРЕСИОНИРА ЏОДИ ФОСТЕР, ИЗЛЕГУВА НА СЛОБОДА ПО 40 ГОДИНИ

ЏОН ХИНКЛИ, КОЈ ПУКАШЕ ВО РОНАЛД РЕГАН ЗА ДА ЈА ИМПРЕСИОНИРА ЏОДИ ФОСТЕР, ИЗЛЕГУВА НА СЛОБОДА ПО 40 ГОДИНИ

Џон Хинкли, кој пред четири децении пукаше во тогашниот американски претседател Роналд Реган, ќе излезе на слобода следниот јуни, ако продолжи да ги с ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

Претседателот на Хаити Жовенел Моисе е убиен откако група неидентификувани лица ја нападнаа неговата приватна резиденција, изјави привремениот премиер ...
ИРАН ГО ОБВИНИ ИЗРАЕЛ ЗА АТЕНТАТОТ ВРЗ НУКЛЕАРНИОТ НАУЧНИК ФАХРИЗАДЕХ И ВЕТИ ЖЕСТОКА ОДМАЗДА

ИРАН ГО ОБВИНИ ИЗРАЕЛ ЗА АТЕНТАТОТ ВРЗ НУКЛЕАРНИОТ НАУЧНИК ФАХРИЗАДЕХ И ВЕТИ ЖЕСТОКА ОДМАЗДА

Иран го обвини Израел за убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех и вети дека жестоко ќе се одмазди. Фахризадех почина во бо ...
ВОДЕЧКИОТ ИРАНСКИ НУКЛЕАРЕН НАУЧНИК МОХСЕН ФАХРИЗАДЕХ УБИЕН ВО АТЕНТАТ

ВОДЕЧКИОТ ИРАНСКИ НУКЛЕАРЕН НАУЧНИК МОХСЕН ФАХРИЗАДЕХ УБИЕН ВО АТЕНТАТ

Водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех е убиен во атентат во близина на Техеран, потврди министерството за одбрана. Иранската влада го ...
25 ГОДИНИ ПО АТЕНТАТОТ, УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ САКАШЕ ДА ГО УБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГЛИГОРОВ

25 ГОДИНИ ПО АТЕНТАТОТ, УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ САКАШЕ ДА ГО УБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГЛИГОРОВ

До денес, точно 25 години по атентатот врз првиот претседател на Македонија Киро Глигоров, не е утврдено ниту кој го изврши ниту кој сакаше да го убие ...
ШВЕДСКА 34 ГОДИНИ ПО АТЕНТАТОТ ГО ОТКРИ УБИЕЦОТ НА БИВШИОТ ПРЕМИЕР УЛОФ ПАЛМЕ

ШВЕДСКА 34 ГОДИНИ ПО АТЕНТАТОТ ГО ОТКРИ УБИЕЦОТ НА БИВШИОТ ПРЕМИЕР УЛОФ ПАЛМЕ

Шведските обвинители го открија името на убиецот на поранешниот премиер Улоф Палме, ставајќи крај на една од најголемите мистерии во поновата историја ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРАГА ПОД ПОЛИЦИСКА ЗАШТИТА ЗАШТО НАВОДНО РУСИТЕ САКАЛЕ ДА ГО УБИЈАТ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРАГА ПОД ПОЛИЦИСКА ЗАШТИТА ЗАШТО НАВОДНО РУСИТЕ САКАЛЕ ДА ГО УБИЈАТ

Градоначалникот на Прага потврди дека се наоѓа под полициска заштита, неколку дена откако се појавија информации дека се подготвува атентат врз него. ...
ФАВОРИТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО БРАЗИЛ ПРОБОДЕН СО НОЖ НА МИТИНГ

ФАВОРИТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО БРАЗИЛ ПРОБОДЕН СО НОЖ НА МИТИНГ

Еден од фаворитите на претстојните претседателски избори во Бразил, Жаир Болсонаро, е прободен со нож на митингот во југоисточната сојузна држава Мина ...
ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФИЛИПИНИ УБИЕН ОД СНАЈПЕР НА ЈАВЕН НАСТАН

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФИЛИПИНИ УБИЕН ОД СНАЈПЕР НА ЈАВЕН НАСТАН

Контроверзен градоначалник од Филипини, кој јавно покажуваше луѓе уапсени за дрога, беше убиен со снајперски истрел за време на церемонијата на кревањ ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ