Таг: Аушвиц

АВСТРИЈА ЈА ПРИЗНА ВМЕШАНОСТА ВО НАЦИСТИЧКИТЕ ЗЛОСТОРСТВА СО НОВА ИЗЛОЖБА ВО АУШВИЦ

АВСТРИЈА ЈА ПРИЗНА ВМЕШАНОСТА ВО НАЦИСТИЧКИТЕ ЗЛОСТОРСТВА СО НОВА ИЗЛОЖБА ВО АУШВИЦ

Нова изложба во музејот што се наоѓа на местото на некогашниот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау фрла светлина врз улогата на Австријците во нацис ...
СВЕТОТ МОРА ДА ГО ЗАПОМНИ ХОЛОКАУСТОТ ЗА ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ – ОДБЕЛЕЖАНИ 75 ГОДИНИ ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА АУШВИЦ

СВЕТОТ МОРА ДА ГО ЗАПОМНИ ХОЛОКАУСТОТ ЗА ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ – ОДБЕЛЕЖАНИ 75 ГОДИНИ ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА АУШВИЦ

Над 200 преживеани од Холокаустот, како и делегации од повеќе од 50 земји денеска се собраа во нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау, во ...
РЕКОРДНИ 2.3 МИЛИОНИ ТУРИСТИ ГО ПОСЕТИЛЕ АУШВИЦ ВО 2019

РЕКОРДНИ 2.3 МИЛИОНИ ТУРИСТИ ГО ПОСЕТИЛЕ АУШВИЦ ВО 2019

Рекордни 2.3 милиони туристи лани го посетиле поранешниот нацистички концентрационен логор во Аушвиц, објави Меморијалниот музеј, во пресрет на 75-год ...
МЕРКЕЛ ПРВПАТ ГО ПОСЕТИ АУШВИЦ И ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ

МЕРКЕЛ ПРВПАТ ГО ПОСЕТИ АУШВИЦ И ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ

Ангела Меркел за првпат го посети поранешниот нацистички концентрациски логор во Аушвиц, место на некои од најтешките злосторства на режимот на Адолф ...
ПОТОМЦИТЕ НА ЕДИНСТВЕНАТА ЕВРЕЈКА ОД МАКЕДОНИЈА КОЈА ГО ПРЕЖИВЕА АУШВИЦ СЕ ВРАТИЈА ВО БИТОЛА

ПОТОМЦИТЕ НА ЕДИНСТВЕНАТА ЕВРЕЈКА ОД МАКЕДОНИЈА КОЈА ГО ПРЕЖИВЕА АУШВИЦ СЕ ВРАТИЈА ВО БИТОЛА

Потомците на битолското еврејско семејство Калдерон, кои беа разделени на три континенти Европа, Америка и Азија, денес се сретнаа во Битола на 75-год ...
ПОЧИНА СИМОН ВЕЛ, ФРАНЦУЗИНКАТА ШТО ГО ПРЕЖИВЕА АУШВИЦ И ГО ЛЕГАЛИЗИРА АБОРТУСОТ

ПОЧИНА СИМОН ВЕЛ, ФРАНЦУЗИНКАТА ШТО ГО ПРЕЖИВЕА АУШВИЦ И ГО ЛЕГАЛИЗИРА АБОРТУСОТ

Француската политичарка Симон Вел, борец за права на жените која го преживеа холокаустот, почина на 89 години. Најпозната во Франција по нејзината клу ...
ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ЕЛИ ВИЗЕЛ, СВЕДОК НА ХОЛОКАУСТОТ

ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ЕЛИ ВИЗЕЛ, СВЕДОК НА ХОЛОКАУСТОТ

Ели Визел, преживеан од холокаустот, нобеловец и автор, почина на 87 години. Визел ги преживеа нацистичките концентрациони логори Аушвиц и Бухенвалд. ...
7 / 7 НАПИСИ