Таг: Авганистан

1 2 10 / 12 НАПИСИ
НАД 60 МРТВИ ВО БОМБАШКИОТ НАПАД ВО ЏАМИЈА ВО АВГАНИСТАН

НАД 60 МРТВИ ВО БОМБАШКИОТ НАПАД ВО ЏАМИЈА ВО АВГАНИСТАН

Десетици луѓе се убиени во бомбашкиот напад за време на петочна молитва во џамија во Авганистан. Експлозијата била толку силна, што бил уништен и покр ...
ТРАМП НЕНАДЕЈНО ГО ОТКАЖА МИРОВНИОТ ДОГОВОР СО ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН

ТРАМП НЕНАДЕЈНО ГО ОТКАЖА МИРОВНИОТ ДОГОВОР СО ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ги откажал мировните преговори со талибанците, со што требаше да се стави крај на 18-годишната војн ...
ДОБИВ ДОЛЖНОСТ КОЈА НОСИ ГОЛЕМА ОДГОВOРНОСТ, НО ЗНАМ ДЕКА ЌЕ ЈА ИЗВРШУВАМ НАЈПРОФЕСИОНАЛНО, ВЕЛИ БИЛЈАНА БЛАЖЕСКА, ПРВАТА ЖЕНА АЃУТАНТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ

ДОБИВ ДОЛЖНОСТ КОЈА НОСИ ГОЛЕМА ОДГОВOРНОСТ, НО ЗНАМ ДЕКА ЌЕ ЈА ИЗВРШУВАМ НАЈПРОФЕСИОНАЛНО, ВЕЛИ БИЛЈАНА БЛАЖЕСКА, ПРВАТА ЖЕНА АЃУТАНТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ

Годинешното одбележувањето на 18 Август - Денот на Армијата, 46-годишната Билјана Блажеска ќе го памети цел живот. Нејзината посветеност на работата б ...
63 ГОСТИ, ПОВЕЌЕТО ЖЕНИ И ДЕЦА, ЗАГИНАА НА СВАДБА ВО КАБУЛ ВО НАПАД НА БОМБАШ-САМОУБИЕЦ

63 ГОСТИ, ПОВЕЌЕТО ЖЕНИ И ДЕЦА, ЗАГИНАА НА СВАДБА ВО КАБУЛ ВО НАПАД НА БОМБАШ-САМОУБИЕЦ

Шеесет и три лица загинаа, а над 180 се повредени по екскплозијата на бомба во сала за свадба во Кабул, главниот град на Авганистан. Најголем број од ...
САД И ТАЛИБАНЦИТЕ ДОГОВОРИЈА РАМКА ЗА МИРОВЕН ДОГОВОР СО КОЈ ТРЕБА ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА 17 ГОДИНИ ВОЈНА ВО АВГАНИСТАН

САД И ТАЛИБАНЦИТЕ ДОГОВОРИЈА РАМКА ЗА МИРОВЕН ДОГОВОР СО КОЈ ТРЕБА ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА 17 ГОДИНИ ВОЈНА ВО АВГАНИСТАН

Американски и талибански преговарачи договориле работна рамка на мировен договор, со кој треба да се стави крај на 17-годишниот конфликт во Авганистан ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДИМИТРИЕВСКИ САКА ДА ПОДИГНЕ СПОМЕНИК НА АМЕРИКАНСКАТА КОМПАНИЈА ШТО ГИ НОСИ КУМАНОВЦИ ВО ИРАК И АВГАНИСТАН

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДИМИТРИЕВСКИ САКА ДА ПОДИГНЕ СПОМЕНИК НА АМЕРИКАНСКАТА КОМПАНИЈА ШТО ГИ НОСИ КУМАНОВЦИ ВО ИРАК И АВГАНИСТАН

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски планира да подигне споменик на американската компанија „Келог, Браун и Рут“ (КБР), затоа што дала најг ...
РУСИЈА ГИ ВООРУЖУВА ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ

РУСИЈА ГИ ВООРУЖУВА ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ

Русија ги поддржува и дури ги вооружува Талибанците, изјави шефот на американските сили во Авганистан за „Би-Би-Си“. Во интервју за британската телеви ...
СИНГАПУР ГО ИМА НАЈСИЛНИОТ ПАСОШ НА СВЕТОТ

СИНГАПУР ГО ИМА НАЈСИЛНИОТ ПАСОШ НА СВЕТОТ

Кога станува збор за глобално патување не сите пасоши се направени еднакво. Но кој е најдобар? Според индексот за пасоши, таа чест му припаѓа на Синга ...
САД ЈА ФРЛИЈА НАЈГОЛЕМАТА НЕНУКЛЕAРНА БОМБА ВРЗ ИД ВО АВГАНИСТАН

САД ЈА ФРЛИЈА НАЈГОЛЕМАТА НЕНУКЛЕAРНА БОМБА ВРЗ ИД ВО АВГАНИСТАН

Пентагон соопшти дека американските сили во Авганистан ја фрлија најголемата ненуклеарна бомба врз цели на Исламската држава (ИД) во Авганистан. Адам ...
12 МРТВИ ВО НАПАДОТ ВО БЕРЛИН, ВОЗАЧОТ НА КАМИОНОТ БИЛ АЗИЛАНТ ОД АВГАНИСТАН ИЛИ ПАКИСТАН

12 МРТВИ ВО НАПАДОТ ВО БЕРЛИН, ВОЗАЧОТ НА КАМИОНОТ БИЛ АЗИЛАНТ ОД АВГАНИСТАН ИЛИ ПАКИСТАН

Германската полиција истражува можен терористички напад, откако синоќа камион се втурна во божикен панаѓур во центарот на Берлин при што 12 луѓе загин ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ