Таг: Авганистан

1 2 3 4 10 20 / 95 НАПИСИ
БЕБЕТО ИЗГУБЕНО ПРИ ХАОТИЧНАТА ЕВАКУАЦИЈА ОД КАБУЛ СЕ ВРАТИ ВО СЕМЕЈСТВОТО

БЕБЕТО ИЗГУБЕНО ПРИ ХАОТИЧНАТА ЕВАКУАЦИЈА ОД КАБУЛ СЕ ВРАТИ ВО СЕМЕЈСТВОТО

Машкото бебе, разделено од родителите во хаосот на американската евакуација од Авганистан, конечно се врати во своето семејство. Лани во август, Талиб ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ СО АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ДОХА, НО НЕ ПРИФАЌААТ НИВНА ПОМОШ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ИСИС

ТАЛИБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ СО АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ДОХА, НО НЕ ПРИФАЌААТ НИВНА ПОМОШ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ИСИС

Талибанците ја исклучија можноста да соработуваат со САД во борбата против Исламска држава во Авганистан, заземајќи цврст став во пресрет на првите ди ...
НАЈМАЛКУ 50 МРТВИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ЏАМИЈА ВО АВГАНИСТАН

НАЈМАЛКУ 50 МРТВИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ЏАМИЈА ВО АВГАНИСТАН

Најмалку 50 луѓе загинаа кога бомбаш самоубиец се разнесе во џамија во авганистанскиот град Кундуз. Досега ниедна група не ја презеде одговорноста ...
ТАЛИБАНЦИТЕ УБИЈА КИДНАПЕРИ И ГИ ОБЕСИЈА НА ЈАВНИ МЕСТА КАКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

ТАЛИБАНЦИТЕ УБИЈА КИДНАПЕРИ И ГИ ОБЕСИЈА НА ЈАВНИ МЕСТА КАКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Талибанците објавија дека убиле четворица осудени киднапери и ги обесиле нивните тела на плоштади во авганистанскиот град Херат. Талибанците уште пред ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ИСКЛУЧИЈА ДЕВОЈЧИЊАТА ОД СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ИСКЛУЧИЈА ДЕВОЈЧИЊАТА ОД СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА

Талибанците ги исклучија девојчињата од средните училишта во Авганистан и им наредија само на машките ученици и професори да се вратат во училниците. ...
САД ПРИЗНАА ДЕКА ВО НАПАДОТ СО ДРОН ВО КАБУЛ УБИЛЕ 10 ЦИВИЛИ, А НЕ ПРИПАДНИЦИ НА ИСИС

САД ПРИЗНАА ДЕКА ВО НАПАДОТ СО ДРОН ВО КАБУЛ УБИЛЕ 10 ЦИВИЛИ, А НЕ ПРИПАДНИЦИ НА ИСИС

САД признаа дека убиле десет цивили, а не припадници на Исламска држава, во нападот со дрон во Кабул неколку дена пред да го завршат повлекувањето од ...
УШТЕ 44 БЕГАЛЦИ ОД АВГАНИСТАН СТИГНАА ВО ЗЕМЈАВА

УШТЕ 44 БЕГАЛЦИ ОД АВГАНИСТАН СТИГНАА ВО ЗЕМЈАВА

Уште 44 евакуирани бегалци од Авганистан попладнево слетаа на Скопскиот аеродром со авион на компанијата „Катар ервејс“. Како што информираа од Владат ...
ОТСЕГА ЌЕ ИМА СРЕЌЕН ЖИВОТ ВО МИР ВО ЦЕЛАТА ЗЕМЈА, КАЖАА ТАЛИБАНЦИТЕ, ПРОГЛАСУВАЈЌИ ПОБЕДА ПО БОРБИТЕ ВО ДОЛИНАТА ПАНЏШИР

ОТСЕГА ЌЕ ИМА СРЕЌЕН ЖИВОТ ВО МИР ВО ЦЕЛАТА ЗЕМЈА, КАЖАА ТАЛИБАНЦИТЕ, ПРОГЛАСУВАЈЌИ ПОБЕДА ПО БОРБИТЕ ВО ДОЛИНАТА ПАНЏШИР

Талибанците денеска објавија победа над опозициските сили во долината Панџшир, со што го комплетираа преземањето на целиот Авганистан, откако минатиот ...
ТАЛИБАНЦИТЕ СО СОЛЗАВЕЦ ГИ РАСТУРИЈА ПРОТЕСТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО КАБУЛ

ТАЛИБАНЦИТЕ СО СОЛЗАВЕЦ ГИ РАСТУРИЈА ПРОТЕСТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО КАБУЛ

Талибанските власти ги прекинаа демонстрациите на десетици жени во Кабул, кои бараат права по преземањето на талибанците на Авганистан. Групата вели д ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА ЈА ЗАЗЕЛЕ ДОЛИНАТА ПАНЏШИР, ПОСЛЕДНАТА ПРОВИНЦИЈА КОЈА НЕ БЕШЕ ПОД НИВНА КОНТРОЛА

ТАЛИБАНЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА ЈА ЗАЗЕЛЕ ДОЛИНАТА ПАНЏШИР, ПОСЛЕДНАТА ПРОВИНЦИЈА КОЈА НЕ БЕШЕ ПОД НИВНА КОНТРОЛА

Три талибански извори изјавија дека нивните борци ја зазеле долината Панџшир северно од Кабул, последната авганистанска провинција која сè уште не беш ...
1 2 3 4 10 20 / 95 НАПИСИ