ТАЛИБАНЦИТЕ БАРААТ ПОМОШ ОД СВЕТОТ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ КОЈ УБИ НАД 1.000 ЛУЃЕ ВО АВГАНИСТАН

  ТАЛИБАНЦИТЕ БАРААТ ПОМОШ ОД СВЕТОТ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ КОЈ УБИ НАД 1.000 ЛУЃЕ ВО АВГАНИСТАННепознато е колку луѓе уште има под урнатините (Фото: АП)

  Спасувачите со голи раце пребаруваат по селата во источен Авганистан уништени во вчерашниот земјотрес со магнитуда од 6,1 степен, во кој загинаа над 1.000 луѓе, а повеќе од 1.500 се повредени. Талибанските власти побараа помош од меѓународната заедница, додека спасувачките напори се попречени од силниот дожд и недостигот на ресурси.

  Очевидците велат дека селата и патиштата околу епицентарот на земјотресот се целосно уништени. Тој бил 44 километри од градот Кост, а тресењето се почувствувало и во Индија и Пакистан, како и 500 километри низ Авганистан. Ова е најсмртоносниот земјотрес во земјата во изминатите две децении и непознато е колку луѓе уште има под урнатините, па властите велат дека бројот на жртвите ќе биде и поголем.

  Ние сме целосно мобилизирани околу оваа катастрофа. Испраќаме медицински екипи и залихи, храна и засолништа“, изјави шефот на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

  Земјотресот го погоди Авганистан додека се наоѓа среде хуманитарна и економска криза и од владата признаа дека не се во можност да им помогнат на луѓето. Се проценува дека се уништени повеќе од 3.000 куќи. Во текот на ноќта биле спасени над 600 луѓе од различни области погодени од земјотресот, кој удрил во 1:30 часот по локално време, кога многумина спиеле.

  Авганистан е подложен на земјотреси и во изминатите десет години загинале повеќе од 7.000 луѓе.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира