Таг: земјотрес

1 2 3 26 10 / 260 НАПИСИ
ТАЈВАН ИЗВЛЕЧЕ ПОУКИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ПРЕД 25 ГОДИНИ СО 2.400 ЗАГИНАТИ И СЕ СПАСИ ОД НОВА ТРАГЕДИЈА

ТАЈВАН ИЗВЛЕЧЕ ПОУКИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ПРЕД 25 ГОДИНИ СО 2.400 ЗАГИНАТИ И СЕ СПАСИ ОД НОВА ТРАГЕДИЈА

Минатата среда, тајванскиот град Хуалиен беше погоден од земјотрес со јачина од 7,4 степени. Светските медиуми пренесоа фотографии и видеа од десеткат ...
НЕВООБИЧАЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,8 СТЕПЕНИ ГО ПОТРЕСЕ ЊУЈОРК

НЕВООБИЧАЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,8 СТЕПЕНИ ГО ПОТРЕСЕ ЊУЈОРК

Земјотрес го потресе густо населениот Њујорк во петокот наутро, што е редок настан за регионот на источниот брег во САД. Владината геолошка агенција с ...
НАЈМАЛКУ ДЕВЕТ ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТАЈВАН, НАД 100 ЛУЃЕ СЕ ЗАГЛАВЕНИ ВО ТУНЕЛИ

НАЈМАЛКУ ДЕВЕТ ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТАЈВАН, НАД 100 ЛУЃЕ СЕ ЗАГЛАВЕНИ ВО ТУНЕЛИ

Спасувачите во Тајван се обидуваат да ослободат десетици луѓе заглавени во тунели откако островот беше погоден од најсилниот земјотрес во последните 2 ...
НАЈМАЛКУ ЧЕТВОРИЦА МРТВИ ВО НАЈСИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ

НАЈМАЛКУ ЧЕТВОРИЦА МРТВИ ВО НАЈСИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ

Моќен земјотрес го погоди источниот брег на Тајван, при што загинаа најмалку четворица луѓе. Земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтерова ска ...
ПОЧИНА ТОМИСЛАВ ПЕТЕРНЕК, ЛЕГЕНДАРНИОТ ФОТОГРАФ КОЈ ГИ ОВЕКОВЕЧИ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

ПОЧИНА ТОМИСЛАВ ПЕТЕРНЕК, ЛЕГЕНДАРНИОТ ФОТОГРАФ КОЈ ГИ ОВЕКОВЕЧИ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

Легендарниот српски фотограф Томислав Петернек, кој ги овековечи последиците на катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963, почина на 91 година. Него ...
ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,4 СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ЦРНА ГОРА, СЕ ПОЧУВСТВУВА И ВО МАКЕДОНИЈА, НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ШТЕТИ

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,4 СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ЦРНА ГОРА, СЕ ПОЧУВСТВУВА И ВО МАКЕДОНИЈА, НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ШТЕТИ

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скала ја погоди Црна Гора утрово во четири часот и шест минути, а тресењето се почувствува и во Ма ...
ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА ДИВОГРАДБИ Е НАЈГОЛЕМА НЕБУЛОЗА, НЕ МОЖЕ ОД СМЕТКА ЗА СТРУЈА ДА ЗНАЕМЕ ДАЛИ ЗГРАДАТА ЌЕ ИЗДРЖИ ЗЕМЈОТРЕС, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА ДИВОГРАДБИ Е НАЈГОЛЕМА НЕБУЛОЗА, НЕ МОЖЕ ОД СМЕТКА ЗА СТРУЈА ДА ЗНАЕМЕ ДАЛИ ЗГРАДАТА ЌЕ ИЗДРЖИ ЗЕМЈОТРЕС, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

Според податоците на Министерството за транспорт и врски, во земјава има околу 50.000 дивоградби. Но, реалниот број на дивоградби не се знае, ниту пак ...
90-ГОДИШНА ЖЕНА НАЈДЕНА ЖИВА ПОД УРНАТИНИТЕ 5 ДЕНА ПО РАЗОРНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈАПОНИЈА

90-ГОДИШНА ЖЕНА НАЈДЕНА ЖИВА ПОД УРНАТИНИТЕ 5 ДЕНА ПО РАЗОРНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈАПОНИЈА

Жена на 90-тина години е пронајдена жива под урнатините пет дена по разорниот земјотрес што ја погоди централна Јапонија. Спасувачките екипи ја открил ...
ИСТЕКУВА ВРЕМЕТО ЗА НАОЃАЊЕ УШТЕ ПРЕЖИВЕАНИ ПО СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈАПОНИЈА, ДЕСЕТИЦИ СЕ ВОДАТ КАКО ИСЧЕЗНАТИ

ИСТЕКУВА ВРЕМЕТО ЗА НАОЃАЊЕ УШТЕ ПРЕЖИВЕАНИ ПО СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈАПОНИЈА, ДЕСЕТИЦИ СЕ ВОДАТ КАКО ИСЧЕЗНАТИ

Спасувачите во Јапонија се во трка со времето да пронајдат уште преживеани по новогодишниот земјотрес, откако изминаа критичните три дена. Најмалку 84 ...
ЈАПОНИЈА ОТКРИВА ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПО ВЧЕРАШНИОТ МОЌЕН ЗЕМЈОТРЕС, НАЈМАЛКУ 30 МРТВИ, ВО ГРАДОТ СУЗУ УНИШТЕНИ 1.000 ДОМОВИ

ЈАПОНИЈА ОТКРИВА ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПО ВЧЕРАШНИОТ МОЌЕН ЗЕМЈОТРЕС, НАЈМАЛКУ 30 МРТВИ, ВО ГРАДОТ СУЗУ УНИШТЕНИ 1.000 ДОМОВИ

Најмалку 30 луѓе загинаа во моќниот земјотрес што ја погоди централна Јапонија на првиот ден од новата година, додека спасувачките екипи се мачат да с ...
1 2 3 26 10 / 260 НАПИСИ