Таг: земјотрес

1 2 3 4 24 20 / 233 НАПИСИ
ФУДБАЛСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ НА ГАНА, КРИСТИЈАН АТСУ, ПРОНАЈДЕН МРТОВ ПОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА

ФУДБАЛСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ НА ГАНА, КРИСТИЈАН АТСУ, ПРОНАЈДЕН МРТОВ ПОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА

Фудбалскиот репрезентативец на Гана, Кристијан Атсу, е пронајден мртов под урнатините на својот дом во Турција, речиси две недели по катастрофалниот з ...
ВЛАДАТА МОРА ДА ПОДДРЖИ ИЗРАБОТКА НА НОВИ МАПИ НА СЕИЗМИЧКО ЗОНИРАЊЕ, АПЕЛИРА ШТИПСКИОТ ЕКСПЕРТ ПО СЕИЗМОЛОГИЈА ВЛАДО ГИЧЕВ 

ВЛАДАТА МОРА ДА ПОДДРЖИ ИЗРАБОТКА НА НОВИ МАПИ НА СЕИЗМИЧКО ЗОНИРАЊЕ, АПЕЛИРА ШТИПСКИОТ ЕКСПЕРТ ПО СЕИЗМОЛОГИЈА ВЛАДО ГИЧЕВ 

Македонија треба да изготви нови мапи на сеизмичко зонирање, смета универзитетскиот професор д-р Владо Гичев од Штип, кој е на двомесечна научно-истра ...
НАД 45.000 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА, МАЖ ВО ХАТАЈ ПРЕЖИВЕА 278 ЧАСА ПОД УРНАТИНИТЕ

НАД 45.000 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА, МАЖ ВО ХАТАЈ ПРЕЖИВЕА 278 ЧАСА ПОД УРНАТИНИТЕ

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија надмина 45.000, но се очекува трагичниот биланс да биде поголем бидејќи само низ Т ...
12-ГОДИШНО МОМЧЕ СПАСЕНО ОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА РЕЧИСИ 11 ДЕНА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

12-ГОДИШНО МОМЧЕ СПАСЕНО ОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА РЕЧИСИ 11 ДЕНА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Во Турција се случи ново чудо откако 12-годишно момче беше спасено во Антакија дури 260 часа по катастрофалниот земјотрес, кој однесе над 41.000 живот ...
КРШЕЊЕТО ЅИДОВИ ВО СТАНОВИ МОЖЕ ДА ЈА НАРУШИ СТАБИЛНОСТА НА ЗГРАДАТА, А НАЈОПАСНИ СЕ НАДГРАДБИТЕ, ВЕЛАТ ОД ИЗИИС

КРШЕЊЕТО ЅИДОВИ ВО СТАНОВИ МОЖЕ ДА ЈА НАРУШИ СТАБИЛНОСТА НА ЗГРАДАТА, А НАЈОПАСНИ СЕ НАДГРАДБИТЕ, ВЕЛАТ ОД ИЗИИС

Надградби за неколку ката на стари згради не треба да се прават, а за уривање ѕидови во становите мора да се бара дозвола од Општината, вели директоро ...
СНИМКИ ОД 2019 ГО ПРИКАЖУВААТ ЕРДОГАН КАКО СЕ ФАЛИ СО ЛЕГАЛИЗИРАЊЕТО ЗГРАДИ КОИ НЕ СЕ ПО СЕИЗМИЧКИ ГРАДЕЖНИ ПРАВИЛА ВО ГРАДОВИ УНИШТЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ

СНИМКИ ОД 2019 ГО ПРИКАЖУВААТ ЕРДОГАН КАКО СЕ ФАЛИ СО ЛЕГАЛИЗИРАЊЕТО ЗГРАДИ КОИ НЕ СЕ ПО СЕИЗМИЧКИ ГРАДЕЖНИ ПРАВИЛА ВО ГРАДОВИ УНИШТЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Додека Реџеп Таип Ердоган се мачи да ја убеди јавноста дека владата добро реагирала по неодамнешниот катастрофален земјотрес, се појавија неколку годи ...
ВО ДИЈАРБАКИР СЕ ИСПИТУВААТ ЗГРАДИ УНИШТЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ, СЕ ГРАДЕЛЕ ОД КАЛ И МАЛКУ ЦЕМЕНТ

ВО ДИЈАРБАКИР СЕ ИСПИТУВААТ ЗГРАДИ УНИШТЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ, СЕ ГРАДЕЛЕ ОД КАЛ И МАЛКУ ЦЕМЕНТ

Во турскиот град Дијарбакир, кој тешко настрада во неодамнешниот силен земјотрес, започна испитувањето на примероците од урнатите згради. Првите наоди ...
ЖЕНА И ДВЕ ДЕЦА СПАСЕНИ ОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА ПОВЕЌЕ ОД ДЕВЕТ ДЕНА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

ЖЕНА И ДВЕ ДЕЦА СПАСЕНИ ОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА ПОВЕЌЕ ОД ДЕВЕТ ДЕНА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Две жени се извлечени од урнатините на зграда во јужниот турски град Караманмараш, а мајка и две деца се спасени во Антакија вчера, девет дена по ката ...
СИРИСКОТО БЕБЕ РОДЕНО ПОД УРНАТИНИТЕ ПРЕФРЛЕНО НА БЕЗБЕДНА ЛОКАЦИЈА ПОРАДИ СТРАВ ОД КИДНАПИРАЊЕ

СИРИСКОТО БЕБЕ РОДЕНО ПОД УРНАТИНИТЕ ПРЕФРЛЕНО НА БЕЗБЕДНА ЛОКАЦИЈА ПОРАДИ СТРАВ ОД КИДНАПИРАЊЕ

Сириското бебе родено под урнатините на зграда уништена во неодамнешниот силен земјотрес е префрлено на безбедна локација, објавија здравствените влас ...
НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ СЕ СЕИЗМИЧКИ БЕЗБЕДНИ ЛЕГАЛИЗИРАНИТЕ ДИВОГРАДБИ ОТИ НИКОЈ НЕ ГИ КОНТРОЛИРАЛ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ СЕ СЕИЗМИЧКИ БЕЗБЕДНИ ЛЕГАЛИЗИРАНИТЕ ДИВОГРАДБИ ОТИ НИКОЈ НЕ ГИ КОНТРОЛИРАЛ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

Од изработката на архитектонскиот проект, па до тоа каков бетон и арматура ќе се стави во објектот зависи безбедноста на градбите, вели директорот на ...
1 2 3 4 24 20 / 233 НАПИСИ