Таг: земјотрес

1 2 3 4 5 6 12 40 / 119 НАПИСИ
СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИ ЗАКИНТОС, НЕМА ПОВРЕДЕНИ

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИ ЗАКИНТОС, НЕМА ПОВРЕДЕНИ

Силен земјотрес со магнитуда од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди популарниот туристички остров Закинтос и можеше да се почувствув ...
НАД 1.200 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ И ЦУНАМИТО ВО ИНДОНЕЗИЈА, ТЕЛАТА НА 34 УЧЕНИЦИ ПРОНАЈДЕНИ ВО ЦРКВА

НАД 1.200 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ И ЦУНАМИТО ВО ИНДОНЕЗИЈА, ТЕЛАТА НА 34 УЧЕНИЦИ ПРОНАЈДЕНИ ВО ЦРКВА

Бројот на загинати во земјотресот и цунамито што го погодија индонезискиот остров Сулавеси во петокот се зголеми на повеќе од 1.200, објави Национална ...
ИНДОНЕЗИЈА СТРАВУВА ДЕКА ЌЕ ИМА ИЛЈАДНИЦИ МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ И ЦУНАМИТО

ИНДОНЕЗИЈА СТРАВУВА ДЕКА ЌЕ ИМА ИЛЈАДНИЦИ МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ И ЦУНАМИТО

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди индонезискиот остров Сулавеси и во цунамито што уследи нагло порасна на најмалку 832, објавија в ...
ЗЕМЈОТРЕС И ЦУНАМИ ГО УНИШТИЈА ИНДОНЕЗИСКИОТ ГРАД ПАЛУ, ПОВЕЌЕ ОД 380 ЗАГИНАТИ

ЗЕМЈОТРЕС И ЦУНАМИ ГО УНИШТИЈА ИНДОНЕЗИСКИОТ ГРАД ПАЛУ, ПОВЕЌЕ ОД 380 ЗАГИНАТИ

Повеќе од 380 луѓе загинаа откако цунами, инициран од силен земјотрес, удри во индонезискиот град Палу. Властите кажаа дека брановите биле високи до т ...
НАД 90 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ШТО ПОГОДИ ТУРИСТИЧКИ ОСТРОВИ ВО ИНДОНЕЗИЈА

НАД 90 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ШТО ПОГОДИ ТУРИСТИЧКИ ОСТРОВИ ВО ИНДОНЕЗИЈА

Најмалку 90 луѓе загинаа во силниот земјотрес што ги погоди индонезиските туристички острови Ломбок и Бали, втор за период од една недела. Властите ...
СКОПЈЕ ЌЕ СЕ РАЗВИВА КАКО ШТО ПРЕД ПОВЕЌЕ ОД 50 ГОДИНИ НАЦРТАЛЕ ПОПАМЕТНИ ЛУЃЕ ОД МЕНЕ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

СКОПЈЕ ЌЕ СЕ РАЗВИВА КАКО ШТО ПРЕД ПОВЕЌЕ ОД 50 ГОДИНИ НАЦРТАЛЕ ПОПАМЕТНИ ЛУЃЕ ОД МЕНЕ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

На 26 јули во 5.17 часот Скопје било разурнато од земјотрес од 9 степени по Меркалиевата скала, односно магнитуда од 6,1 степени и длабочина од 5 до 7 ...
ПРВИОТ ВОЗ СО ПОВРЕДЕНИ ЗАМИНА ОД РАЗРУШЕНО СКОПЈЕ ЗА ВЕЛЕС ЧАС И ПОЛ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ, НО ЗА ТОА НЕМА ЗАПИС

ПРВИОТ ВОЗ СО ПОВРЕДЕНИ ЗАМИНА ОД РАЗРУШЕНО СКОПЈЕ ЗА ВЕЛЕС ЧАС И ПОЛ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ, НО ЗА ТОА НЕМА ЗАПИС

Додека скопјани се  уште во паника трчале низ градските улици утрото на 26 јули 1963, кога Скопје го разори страотен земјотрес, велешанецот Илија Тонч ...
КУТИИ ЗА ПОМОШ НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ПОЖАРИТЕ ВО АТИНА НА МЕСТАТА КАДЕ ШТО ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖУВА 55-ГОДИШНИНАТА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

КУТИИ ЗА ПОМОШ НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ПОЖАРИТЕ ВО АТИНА НА МЕСТАТА КАДЕ ШТО ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖУВА 55-ГОДИШНИНАТА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

Кутии за помош на настраданите во пожарите во Атина, ќе постави Град Скопје на локациите каде вечерва и утре ќе се одржат настани за одбележување на 5 ...
КАКО СЕ ИЗГРАДИЛО СКОПЈЕ ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ, СЛУШНАА ТУРИСТИТЕ  НА „РУТАТА НА СОЛИДАРНОСТА“

КАКО СЕ ИЗГРАДИЛО СКОПЈЕ ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ, СЛУШНАА ТУРИСТИТЕ НА „РУТАТА НА СОЛИДАРНОСТА“

Со туристичкиот сити автобус денеска околу дваесетина лица, најголем број туристи, беа во обиколка на локациите кои биле најмногу погодени во земјотре ...
ШИЛЕГОВ ГО НАЈАВИ СКОПЈЕ УРБАН ЦЕНТАР СО ОБНОВЕНАТА ПОРАКА НА ТИТО НА ГРАДСКИОТ МУЗЕЈ

ШИЛЕГОВ ГО НАЈАВИ СКОПЈЕ УРБАН ЦЕНТАР СО ОБНОВЕНАТА ПОРАКА НА ТИТО НА ГРАДСКИОТ МУЗЕЈ

Со пуштање на 1.070 балони, колку што граѓани на Скопје загинаа во земјотресот, вечерва во Музејот на град Скопје повторно беа вратени буквите од пора ...
1 2 3 4 5 6 12 40 / 119 НАПИСИ