Таг: земјотрес

1 2 3 4 5 24 30 / 233 НАПИСИ
ТУРСКИОТ ГРАД ЕРЗИН НЕМА ЖРТВИ И УРНАТИ ЗГРАДИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ЗАШТО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НЕ ДОЗВОЛУВАЛ ИЛЕГАЛНО ГРАДЕЊЕ

ТУРСКИОТ ГРАД ЕРЗИН НЕМА ЖРТВИ И УРНАТИ ЗГРАДИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ЗАШТО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НЕ ДОЗВОЛУВАЛ ИЛЕГАЛНО ГРАДЕЊЕ

Смрт и уништување го окружуваат Ерзин, но овој мал град во јужната турска провинција Хатај е оаза на безбедност и нормалност додека регионот се справу ...
НАД 41.000 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА, ЕРДОГАН КАЖА ДЕКА СЕ УРНАТИ 47.000 ЗГРАДИ

НАД 41.000 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА, ЕРДОГАН КАЖА ДЕКА СЕ УРНАТИ 47.000 ЗГРАДИ

Реџеп Таип Ердоган повика да се продолжи со спасувачките напори повеќе од една недела по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, додека една ст ...
БИТОЛСКИТЕ СПАСУВАЧИ ЌЕ БИДАТ НАГРАДЕНИ СО ПО ЕДНА ПРОСЕЧНА ПЛАТА ЗА ХУМАНОСТА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА

БИТОЛСКИТЕ СПАСУВАЧИ ЌЕ БИДАТ НАГРАДЕНИ СО ПО ЕДНА ПРОСЕЧНА ПЛАТА ЗА ХУМАНОСТА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски од општинскиот буџет ќе ги награди со по една просечна плата петтемина битолски спасувачи, кои учес ...
ЗАВРШУВА СПАСУВАЧКАТА ОПЕРАЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА, ДВАЈЦА ПРЕЖИВЕАНИ СПАСЕНИ ПО 198 ЧАСА

ЗАВРШУВА СПАСУВАЧКАТА ОПЕРАЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА, ДВАЈЦА ПРЕЖИВЕАНИ СПАСЕНИ ПО 198 ЧАСА

Момче и маж се спасени од урнатините во тешко погодената турска провинција Караманмараш 198 часа по земјотресот од 7,8 степени, кој досега однесе над ...
СОБРАНИ 330.000 ЕВРА ПОМОШ ЗА ТУРЦИЈА, ОД ЦРВЕН КРСТ АПЕЛИРААТ ДА СЕ ДОНИРААТ НОВИ АРТИКЛИ

СОБРАНИ 330.000 ЕВРА ПОМОШ ЗА ТУРЦИЈА, ОД ЦРВЕН КРСТ АПЕЛИРААТ ДА СЕ ДОНИРААТ НОВИ АРТИКЛИ

Околу 330.000 евра досега се собрани за помош на настраданите во катастрофалниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија. Овие средства се собрани пр ...
СЛОЖЕНАТА СИТУАЦИЈА ВО СИРИЈА ОСТАВА ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ БЕЗ ПОМОШ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ, ИСЛАМИСТИТЕ НА СЕВЕРОТ ОДБИВААТ ПОМОШ ОД ДАМАСК

СЛОЖЕНАТА СИТУАЦИЈА ВО СИРИЈА ОСТАВА ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ БЕЗ ПОМОШ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ, ИСЛАМИСТИТЕ НА СЕВЕРОТ ОДБИВААТ ПОМОШ ОД ДАМАСК

САД ги повикаа сите страни во Сирија да им овозможат моментален пристап до хуманитарна помош на оние на кои им е потребна по минатонеделниот земјотрес ...
ПОНЕДЕЛНИК – ДЕН НА ЖАЛОСТ ВО СПОМЕН НА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

ПОНЕДЕЛНИК – ДЕН НА ЖАЛОСТ ВО СПОМЕН НА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

Владата го прогласи 13 февруари (понеделник) за Ден на жалост во вечен спомен на загинатите во катастрофалните земјотреси што го погодија пограничниот ...
ТУРЦИЈА ИЗДАДЕ 113 НАЛОЗИ ЗА АПСЕЊЕ ВО ВРСКА СО УРНАТИТЕ ЗГРАДИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ

ТУРЦИЈА ИЗДАДЕ 113 НАЛОЗИ ЗА АПСЕЊЕ ВО ВРСКА СО УРНАТИТЕ ЗГРАДИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Турските власти велат дека издале 113 налози за апсење во врска со изградбата на згради кои што се срушија во земјотресот во понеделникот. Турската по ...
ВЧЕРА ТЕТОВСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ИЗВЛЕКЛЕ ПРЕЖИВЕАНА ЖЕНА, А ДЕНЕС 20 МРТВИ ПОД УРНАТА ЗГРАДА ВО АДИЈАМАН ВО ТУРЦИЈА

ВЧЕРА ТЕТОВСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ИЗВЛЕКЛЕ ПРЕЖИВЕАНА ЖЕНА, А ДЕНЕС 20 МРТВИ ПОД УРНАТА ЗГРАДА ВО АДИЈАМАН ВО ТУРЦИЈА

Тетовските пожарникари неколку дена напорно работат на пронаоѓање на преживеани жители во градот Адијаман кој се наоѓа во југоисточниот дел на Турција ...
ВАДИМЕ САМО МРТВИ ТЕЛА, А ГРАДОТ НАЛИКУВА НА ХИРОШИМА, ВЕЛАТ БИТОЛСКИТЕ СПАСУВАЧИ ВО ТУРЦИЈА

ВАДИМЕ САМО МРТВИ ТЕЛА, А ГРАДОТ НАЛИКУВА НА ХИРОШИМА, ВЕЛАТ БИТОЛСКИТЕ СПАСУВАЧИ ВО ТУРЦИЈА

„Градот Адијаман каде работиме на пронаоѓање и спасување на евентуално преживеани луѓе не можам да го опишам со други зборови, освен да речам да побар ...
1 2 3 4 5 24 30 / 233 НАПИСИ