Таг: бебиња

1 2 3 10 / 29 НАПИСИ
13-ГОДИШНИ ДЕВОЈЧИЊА СЕ НАЈМЛАДИТЕ РОДИЛКИ ВО ЗЕМЈАВА

13-ГОДИШНИ ДЕВОЈЧИЊА СЕ НАЈМЛАДИТЕ РОДИЛКИ ВО ЗЕМЈАВА

Само 13 години имале најмладите мајки во последните неколку години и се од Битолскиот регион, беше кажано стручниот состанок на гинеколози од цела Мак ...
ОД 5 ХИВ-ПОЗИТИВНИ МАЈКИ И ДВАЈЦА ПОЗИТИВНИ ТАТКОВЦИ СЕ РОДИЛЕ 7 ЗДРАВИ БЕБИЊА, ЗАШТО РОДИТЕЛИТЕ СЕ НАВРЕМЕ ТЕСТИРАНИ ОД НЕВЛАДИНИТЕ НА КОИ ДРЖАВАТА ИМ ГИ СКРАТИ ПАРИТЕ

ОД 5 ХИВ-ПОЗИТИВНИ МАЈКИ И ДВАЈЦА ПОЗИТИВНИ ТАТКОВЦИ СЕ РОДИЛЕ 7 ЗДРАВИ БЕБИЊА, ЗАШТО РОДИТЕЛИТЕ СЕ НАВРЕМЕ ТЕСТИРАНИ ОД НЕВЛАДИНИТЕ НА КОИ ДРЖАВАТА ИМ ГИ СКРАТИ ПАРИТЕ

Седум бебиња се родиле хив-негативни на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје од родители кои биле позитивни на вирусот кој води кон сида, ...
ДРЖАВАТА ДОПОЛНИТЕЛНО ГИ ОБЕСПРАВУВА БЕБИЊАТА ОД РОДИТЕЛИТЕ БЕЗ ИДЕНТИТЕТ И ЈА ЗГОЛЕМУВА БРОЈКАТА НА НОВИ ФАНТОМИ

ДРЖАВАТА ДОПОЛНИТЕЛНО ГИ ОБЕСПРАВУВА БЕБИЊАТА ОД РОДИТЕЛИТЕ БЕЗ ИДЕНТИТЕТ И ЈА ЗГОЛЕМУВА БРОЈКАТА НА НОВИ ФАНТОМИ

По две години од Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, државата не само што не го реши проблемот со невидливите лица, туку мати ...
БЕЈБИ БУМ ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА ГРАДИНА – ФОТОГАЛЕРИЈА

БЕЈБИ БУМ ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА ГРАДИНА – ФОТОГАЛЕРИЈА

Минатиот месец во скопската Зоолошка градина се родија десетина младенчиња од различни видови. Прва радост во градината беа трите бели лавчиња, први к ...
ЕВАКУИРАНИ 71 БЕБЕ ОД СИРОПИТАЛИШТЕ ВО ОПКОЛЕНИОТ СУМИ ВО УКРАИНА

ЕВАКУИРАНИ 71 БЕБЕ ОД СИРОПИТАЛИШТЕ ВО ОПКОЛЕНИОТ СУМИ ВО УКРАИНА

Украинските власти соопштија дека успеале да пренесат 71 бебе од сиропиталиштето во Суми во побезбедна област. Доенчињата последниве недели беа засолн ...
ПОСЛЕ ЕДНА ДЕЦЕНИЈА, ЛАНИ СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ НА НОВОРОДЕНЧИЊА ВО ВЕЛЕС

ПОСЛЕ ЕДНА ДЕЦЕНИЈА, ЛАНИ СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ НА НОВОРОДЕНЧИЊА ВО ВЕЛЕС

Лани градот во Велес и во Велешко е зголемен бројот на родени бебиња, за првпат по една деценија. Во Велес лани имало 348 новороденчиња, што е за 54 п ...
РЕНОВИРАНА УРГЕНТНАТА АМБУЛАНТА НА КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА

РЕНОВИРАНА УРГЕНТНАТА АМБУЛАНТА НА КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА

Ургентната амбуланта на Клиниката за гинекологија е комплетно реновирана и опрема со нови апарати. Амбулантата која дневно опслужува 50-60 жени со ург ...
КИНА ИМ ДОЗВОЛИ НА СЕМЕЈСТВАТА ДА ИМААТ ТРИ ДЕЦА

КИНА ИМ ДОЗВОЛИ НА СЕМЕЈСТВАТА ДА ИМААТ ТРИ ДЕЦА

Кина објави дека ќе им дозволи на двојките да имаат три деца, завршувајќи ја строгата политика на две деца. Промената била одобрена од претседателот Ш ...
„МОДЕРНА“ ЈА ТЕСТИРА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НА БЕБИЊА И ДЕЦА

„МОДЕРНА“ ЈА ТЕСТИРА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НА БЕБИЊА И ДЕЦА

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ започна со тестирањата на својата вакцина против ковид-19 на бебиња и млади деца. Компанијата планира д ...
ДА СЕ СТАВИ ЗДРАВЈЕТО НА БЕБИЊАТА ПРЕД СÈ, ПОБАРАА МАЈКИТЕ ОД БИТОЛА НА ПРОТЕСТОТ ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ПОРОДИЛНОТО ОТСУСТВО

ДА СЕ СТАВИ ЗДРАВЈЕТО НА БЕБИЊАТА ПРЕД СÈ, ПОБАРАА МАЈКИТЕ ОД БИТОЛА НА ПРОТЕСТОТ ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ПОРОДИЛНОТО ОТСУСТВО

Има бебиња со мала родилна тежина кои не ги примиле потребните вакцини согласно возраста, а сега ќе треба да ги пуштиме во градинка во услови кога дем ...
1 2 3 10 / 29 НАПИСИ