Таг: бегалци

1 2 3 9 10 / 87 НАПИСИ
БРОЈОТ НА БЕГАЛЦИ КОИ ИЛЕГАЛНО ВЛЕГУВААТ ВО ГЕРМАНИЈА ДОСТИГНА РЕКОРДНО НИВО

БРОЈОТ НА БЕГАЛЦИ КОИ ИЛЕГАЛНО ВЛЕГУВААТ ВО ГЕРМАНИЈА ДОСТИГНА РЕКОРДНО НИВО

Бројот на бегалци кои ја поминуваат германската граница без дозвола се очекува да биде најголем досега од мигрантската криза во 2016 година, според оф ...
НАЈМАЛКУ 12 ЛИЦА ЗАГИНАА, МЕЃУ КОИ И ДЕЦА, КОГА ИЗРАЕЛСКА РАКЕТА ПОГОДИ БЕГАЛСКИ КОНВОЈ ВО ГАЗА

НАЈМАЛКУ 12 ЛИЦА ЗАГИНАА, МЕЃУ КОИ И ДЕЦА, КОГА ИЗРАЕЛСКА РАКЕТА ПОГОДИ БЕГАЛСКИ КОНВОЈ ВО ГАЗА

Најмалку 12 луѓе, меѓу кои и мали деца, се убиени откако со ракета беше погоден конвој возила со кој се евакуираат жители на градот Газа, кои бегаат к ...
РЕЧИСИ СИТЕ ЕТНИЧКИ ЕРМЕНЦИ ПОБЕГНАА ОД НАГОРНО-КАРАБАХ

РЕЧИСИ СИТЕ ЕТНИЧКИ ЕРМЕНЦИ ПОБЕГНАА ОД НАГОРНО-КАРАБАХ

Повеќе од 100.000 луѓе избегаа од регионот Нагорно-Карабах, соопшти Ерменија. Тоа значи дека речиси целото население на енклавата со етнички Ерменци с ...
НАГОРНО-КАРАБАХ ЌЕ ПРЕСТАНЕ ДА ПОСТОИ КАКО НЕЗАВИСНА ЕРМЕНСКА ЕНКЛАВА НА 1 ЈАНУАРИ

НАГОРНО-КАРАБАХ ЌЕ ПРЕСТАНЕ ДА ПОСТОИ КАКО НЕЗАВИСНА ЕРМЕНСКА ЕНКЛАВА НА 1 ЈАНУАРИ

Лидерот на ерменската самопрогласена Република Нагорно-Карабах, Самвел Шахрамањан, изјави дека таа ќе престане да постои на 1 јануари. Тој денеска обј ...
НАД 47.000 ЕРМЕНЦИ ИЗБЕГАА ОД НАГОРНО-КАРАБАХ, АЗЕРБЕЈЏАН ГО УАПСИ БИВШИОТ ЛИДЕР НА ЕНКЛАВАТА

НАД 47.000 ЕРМЕНЦИ ИЗБЕГАА ОД НАГОРНО-КАРАБАХ, АЗЕРБЕЈЏАН ГО УАПСИ БИВШИОТ ЛИДЕР НА ЕНКЛАВАТА

Азербејџан го уапси поранешниот лидер на Нагорно-Карабах, Рубен Вардањан, додека се обидувал да премине во Ерменија. Вардањан, бизнисмен кој ја предво ...
„ПАТЕШЕСТВИЕТО“ ЈА СЛАВИ СИЛАТА НА БЕГАЛЦИТЕ, РЕЧЕ ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА ГАЛА НАСТАНОТ ВО ВЕНЕЦИЈА

„ПАТЕШЕСТВИЕТО“ ЈА СЛАВИ СИЛАТА НА БЕГАЛЦИТЕ, РЕЧЕ ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА ГАЛА НАСТАНОТ ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонската режисерка Тамара Котевска, која има 2 номинации за Оскар за документарецот „Медена земја“, говореше на гала настанот „Светла! Камера! Вли ...
ЕРДОГАН И КИЛИЧДАРОГЛУ СЕ СУДРИЈА ЗА ПРОТЕРУВАЊЕТО НА СИРИСКИТЕ БЕГАЛЦИ ПРЕД ВТОРИОТ КРУГ НА ИЗБОРИТЕ

ЕРДОГАН И КИЛИЧДАРОГЛУ СЕ СУДРИЈА ЗА ПРОТЕРУВАЊЕТО НА СИРИСКИТЕ БЕГАЛЦИ ПРЕД ВТОРИОТ КРУГ НА ИЗБОРИТЕ

Последните часови од трката за претседател на Турција стануваат сè понапнати пред утрешниот втор круг, во кој Реџеп Таип Ердоган влегува со предност в ...
ХОТЕЛИЕРИТЕ И ПРИВАТНИТЕ ИЗДАВАЧИ ОД ОХРИД И СТРУГА ПОНУДИЛЕ СМЕСТУВАЊЕ ЗА 10.000 БЕГАЛЦИ ОД УКРАИНА

ХОТЕЛИЕРИТЕ И ПРИВАТНИТЕ ИЗДАВАЧИ ОД ОХРИД И СТРУГА ПОНУДИЛЕ СМЕСТУВАЊЕ ЗА 10.000 БЕГАЛЦИ ОД УКРАИНА

Хотелиерите на охридско-струшката ривиера се подготвени да отстапат 30 отсто од своите капацитети за бегалците од Украина. На листата доставена до Вла ...
ПУТИН Е КАСАП, КАЖА БАЈДЕН НА СРЕДБАТА СО УКРАИНСКИТЕ БЕГАЛЦИ ВО ПОЛСКА

ПУТИН Е КАСАП, КАЖА БАЈДЕН НА СРЕДБАТА СО УКРАИНСКИТЕ БЕГАЛЦИ ВО ПОЛСКА

Џо Бајден го опиша Владимир Путин како касап при денешната средба со украинските бегалци во Полска. Тој ја посети Полска на крајот на својата четиридн ...
ГИ ОТВОРИВ И ДОМОТ И СРЦЕТО ЗА БЕГАЛЦИТЕ, ВЕЛИ СТРУЖАНЕЦОТ АЛБЕРТ ХАМИ, КОЈ ЗГРИЖИ УКРАИНСКО СЕМЕЈСТВО СО ПЕТ ДЕЦА

ГИ ОТВОРИВ И ДОМОТ И СРЦЕТО ЗА БЕГАЛЦИТЕ, ВЕЛИ СТРУЖАНЕЦОТ АЛБЕРТ ХАМИ, КОЈ ЗГРИЖИ УКРАИНСКО СЕМЕЈСТВО СО ПЕТ ДЕЦА

„На социјалните мрежи беше објавено дека семејство од Украина бара згрижување во Македонија. Се понудив, ме комуницираа, разговаравме и се поклопивме ...
1 2 3 9 10 / 87 НАПИСИ