Таг: Бехтел и Енка

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ЌЕ БИДЕ НЕДОМАЌИНСКИ И ДУШМАНСКИ ДА ГО РАСКИНАМ ДОГОВОРОТ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ ЗА АВТОПАТИТЕ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ НИКОЛОСКИ

ЌЕ БИДЕ НЕДОМАЌИНСКИ И ДУШМАНСКИ ДА ГО РАСКИНАМ ДОГОВОРОТ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ ЗА АВТОПАТИТЕ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ НИКОЛОСКИ

Владата на ВМРО-ДПМНЕ нема да го раскине договорот со фирмата „Бехтел и Енка“ за изградба на четирите автопати вреден 1,3 милијарди евра, кој додека б ...
УСТАВНИОТ СУД ИМ ГО ОСТАВИ ПРАВОТО НА РАБОТНИЦИТЕ ДОБРОВОЛНО ДА СЕ СОГЛАСАТ НА ПОВЕЌЕ ПРЕКУВРЕМЕНИ РАБОТНИ ЧАСОВИ ПРИ ГРАДБА НА АВТОПАТИТЕ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

УСТАВНИОТ СУД ИМ ГО ОСТАВИ ПРАВОТО НА РАБОТНИЦИТЕ ДОБРОВОЛНО ДА СЕ СОГЛАСАТ НА ПОВЕЌЕ ПРЕКУВРЕМЕНИ РАБОТНИ ЧАСОВИ ПРИ ГРАДБА НА АВТОПАТИТЕ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

На седницата на Уставниот суд денеска паднаа иницијативите со кои се бараше неуставност на законските измени со кои за градба на стратешки проекти за ...
ЗА 2.000 РАБОТНИ МЕСТА ВО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ СЕ ПРИЈАВИЛЕ 360 КАНДИДАТИ

ЗА 2.000 РАБОТНИ МЕСТА ВО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ СЕ ПРИЈАВИЛЕ 360 КАНДИДАТИ

Во моментов на конзорциумот „Бехтел и Енка“ му се потребни најмалку 2.000 работници, а досега се пријавиле 360 македонски граѓани, што е малку, кажа п ...
СО ДИМНИ ДЕТОНАЦИИ ВО БОЈА, ПО ЧЕТВРТИ ПАТ ОЗНАЧЕН ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОРИДОРОТ 8

СО ДИМНИ ДЕТОНАЦИИ ВО БОЈА, ПО ЧЕТВРТИ ПАТ ОЗНАЧЕН ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОРИДОРОТ 8

Со детонација на неколку димни бомби во боја, на брдото над гостиварското село Горна Бањица и официјално започна изградбата на Коридорот 8. На свечено ...
НЕМА ПРИЧИНА НЕКОЈ НА УСТАВЕН СУД ДА ГИ ОСПОРУВА ЗАКОНИТЕ ЗА ИЗГРАДБАТА НА КОРИДОРОТ 8, РЕЧЕ АРТАН ГРУБИ КОЈ ПО ВТОРПАТ ОЗНАЧИ ПОЧЕТОК НА ГРАДБА НА АВТОПАТОТ

НЕМА ПРИЧИНА НЕКОЈ НА УСТАВЕН СУД ДА ГИ ОСПОРУВА ЗАКОНИТЕ ЗА ИЗГРАДБАТА НА КОРИДОРОТ 8, РЕЧЕ АРТАН ГРУБИ КОЈ ПО ВТОРПАТ ОЗНАЧИ ПОЧЕТОК НА ГРАДБА НА АВТОПАТОТ

Исто како и пред околу еден месец така и денеска, првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП ...
НА КОЛКУ ПЛАЌАШ ДАНОК НА ИМОТ, ТОЛКУ ЌЕ ДОБИЕШ ЗА ЕКСПРОПРИЈАЦИЈА, СЕ СТОПИЈА 300-ТЕ МИЛИОНИ ЕВРА ПРВИЧНО ПРЕДВИДЕНИ ЗА ТРАСАТА НА АВТОПАТИТЕ ШТО ЌЕ ГИ ГРАДИ „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

НА КОЛКУ ПЛАЌАШ ДАНОК НА ИМОТ, ТОЛКУ ЌЕ ДОБИЕШ ЗА ЕКСПРОПРИЈАЦИЈА, СЕ СТОПИЈА 300-ТЕ МИЛИОНИ ЕВРА ПРВИЧНО ПРЕДВИДЕНИ ЗА ТРАСАТА НА АВТОПАТИТЕ ШТО ЌЕ ГИ ГРАДИ „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

Има надеж за забрзување на градбата на автопатот Кичево-Охрид, заглавен 6 години во судски процеси за експропријација, зашто граѓаните во принцип на д ...
ОПОЗИЦИЈАТА ГО КРИТИКУВА ДОГОВОРОТ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ САМО ЗА ДА БИДЕ ПРОТИВ ВЛАДАТА БЕЗ ДА ГИ ИМА СИТЕ ФАКТИ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА АГЕЛЕР

ОПОЗИЦИЈАТА ГО КРИТИКУВА ДОГОВОРОТ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ САМО ЗА ДА БИДЕ ПРОТИВ ВЛАДАТА БЕЗ ДА ГИ ИМА СИТЕ ФАКТИ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА АГЕЛЕР

Американската амбасадорка Анџела Агелер вели дека е разочарувачки што македонската опозиција го критикува договорот со „Бехтел и Енка“ за изградба на ...
СУМАТА ОД 300 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЕКСПРОПРИЈАЦИЈА ПРИ ГРАДБА НА КОРИДОРИТЕ 8 и 10 МОЖЕ ДА НЕ СЕ ПОТРОШИ, ЗАШТО ЌЕ СЕ ИСПЛАЌА ОТШТЕТА САМО ЗА ДИВОГРАДБИ ШТО ЌЕ ДОБИЈАТ НА СУД

СУМАТА ОД 300 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЕКСПРОПРИЈАЦИЈА ПРИ ГРАДБА НА КОРИДОРИТЕ 8 и 10 МОЖЕ ДА НЕ СЕ ПОТРОШИ, ЗАШТО ЌЕ СЕ ИСПЛАЌА ОТШТЕТА САМО ЗА ДИВОГРАДБИ ШТО ЌЕ ДОБИЈАТ НА СУД

Во новата верзија на Законот за експропријација отпадна фразата „без извршно судско решение“. Овој закон е дел од петте закони за изградба на стратешк ...
ЗАКОНИТЕ ПОВРЗАНИ СО АВТОПАТИШТАТА ЌЕ СЕ НОСАТ СО ЕВРОПСКО ЗНАМЕНЦЕ, КАЖА ГРУБИ

ЗАКОНИТЕ ПОВРЗАНИ СО АВТОПАТИШТАТА ЌЕ СЕ НОСАТ СО ЕВРОПСКО ЗНАМЕНЦЕ, КАЖА ГРУБИ

Законите за четирите автопатишта од коридорите 8 и 10д ќе се носат со европско знаменце. Вицепремиерот Артан Груби кажа дека поради очигледната блокад ...
ВМРО-ДПМНЕ ЕМ БАРА ДА ГО ВИДИ ДОГОВОРОТ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“, ЕМ НЕ ОДИ НА КООРДИНАЦИЈА ДА ОДРЕДИ МЕСТО, ВРЕМЕ И СОБРАНИСКО ТЕЛО ШТО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДУВА

ВМРО-ДПМНЕ ЕМ БАРА ДА ГО ВИДИ ДОГОВОРОТ СО „БЕХТЕЛ И ЕНКА“, ЕМ НЕ ОДИ НА КООРДИНАЦИЈА ДА ОДРЕДИ МЕСТО, ВРЕМЕ И СОБРАНИСКО ТЕЛО ШТО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДУВА

Иако опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара преку своите пратеници што имаат безбедносен сертификат да ги види класифицираните податоци и содржина во Договорот ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ