Таг: Бенјамин Нетанјаху

МИЛИОНЕРОТ НАФТАЛИ БЕНЕТ ЌЕ БИДЕ НОВ ИЗРАЕЛСКИ ПРЕМИЕР ОТКАКО ОСУМ ПАРТИИ ДОГОВОРИЈА КОАЛИЦИЈА ПРОТИВ НЕТАНЈАХУ

МИЛИОНЕРОТ НАФТАЛИ БЕНЕТ ЌЕ БИДЕ НОВ ИЗРАЕЛСКИ ПРЕМИЕР ОТКАКО ОСУМ ПАРТИИ ДОГОВОРИЈА КОАЛИЦИЈА ПРОТИВ НЕТАНЈАХУ

Израел ќе добие нов премиер по 12 години откако израелските опозициски партии договорија формирање на коалициска влада. Јаир Лапид, лидерот на партија ...
ПРЕМИЕРОТ НЕТАНЈАХУ ПРВ ВО ИЗРАЕЛ СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОТИВ КОВИД-19

ПРЕМИЕРОТ НЕТАНЈАХУ ПРВ ВО ИЗРАЕЛ СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОТИВ КОВИД-19

Премиерот Бенјамин Нетанјаху постави пример и прв во Израел прими вакцина против ковид-19, означувајќи го почетокот на амбициозната кампања на вакцини ...
НЕТАНЈАХУ НАЈАВИ АНЕКСИЈА НА ЗАПАДНИОТ БРЕГ АКО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ

НЕТАНЈАХУ НАЈАВИ АНЕКСИЈА НА ЗАПАДНИОТ БРЕГ АКО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави дека ќе анектира големи делови од окупираните палестински територии ако следната недела повторно биде из ...
ПЕТТИ МАНДАТ ЗА НЕТАНЈАХУ, ЌЕ СТАНЕ ПРЕМИЕР СО НАЈДОЛГ СТАЖ ВО ИСТОРИЈАТА НА ИЗРАЕЛ

ПЕТТИ МАНДАТ ЗА НЕТАНЈАХУ, ЌЕ СТАНЕ ПРЕМИЕР СО НАЈДОЛГ СТАЖ ВО ИСТОРИЈАТА НА ИЗРАЕЛ

Иако се соочува со обвиненија за корупција, премиерот Бенјамин Нетанјаху е на прагот да го обезбеди рекордниот петти мандат по вчерашните парламентарн ...
ИЗРАЕЛСКИОТ ПРЕМИЕР НЕТАНЈАХУ ЌЕ БИДЕ ОБВИНЕТ ЗА КОРУПЦИЈА

ИЗРАЕЛСКИОТ ПРЕМИЕР НЕТАНЈАХУ ЌЕ БИДЕ ОБВИНЕТ ЗА КОРУПЦИЈА

Јавниот обвинител на Израел потврди дека планира да покрене обвиненија против премиерот Бенјамин Нетанјаху за корупција. Авихаи Манделблит изјави дека ...
САД И ИЗРАЕЛ ИЗЛЕГОА ОД УНЕСКО

САД И ИЗРАЕЛ ИЗЛЕГОА ОД УНЕСКО

САД и Израел официјално ја напуштаат Aгенцијата за образование, наука и култура на Обединетите нации УНЕСКО, што е кулминација на ситуацијата која тра ...
ИЗРАЕЛСКИОТ ПРЕМИЕР НЕТАНЈАХУ ПОД ИСТРАГА ЗА КОРУПЦИЈА

ИЗРАЕЛСКИОТ ПРЕМИЕР НЕТАНЈАХУ ПОД ИСТРАГА ЗА КОРУПЦИЈА

Израелската полиција соопшти дека би можела да покрене истрага против премиерот Бенјамин Нетанјаху за случаи на корупција. Во соопштението се вели ...
7 / 7 НАПИСИ