Таг: Берлинале

1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ
ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ШПАНСКИОТ „АЛКАРАС“ НА КАРЛА СИМОН, ТРИ РЕЖИСЕРКИ ГИ ОСВОИЈА ГЛАВНИТЕ НАГРАДИ НА БЕРЛИНАЛЕ

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ШПАНСКИОТ „АЛКАРАС“ НА КАРЛА СИМОН, ТРИ РЕЖИСЕРКИ ГИ ОСВОИЈА ГЛАВНИТЕ НАГРАДИ НА БЕРЛИНАЛЕ

Шпанскиот филм „Алкарас“ на режисерката Карла Симон ја освои престижната Златна мечка за најдобар филм на 72. Берлинале што заврши вечерва. Филмот е п ...
ТЕОНА МИТЕВСКА НА МАРКЕТОТ НА БЕРЛИНАЛЕ ГО ПРЕТСТАВИ „МАЈКА“ ИНСПИРИРАН ОД МАЈКА ТЕРЕЗА

ТЕОНА МИТЕВСКА НА МАРКЕТОТ НА БЕРЛИНАЛЕ ГО ПРЕТСТАВИ „МАЈКА“ ИНСПИРИРАН ОД МАЈКА ТЕРЕЗА

Режисерката Теона Стругар Митевска на Копродукцискиот маркет на Берлинале го претстави новиот филмски проект „Мајка“, инспириран од животот на Мајка Т ...
ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ ГО СЛАВИ ВРАЌАЊЕТО В КИНО

ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ ГО СЛАВИ ВРАЌАЊЕТО В КИНО

Со „Петер фон Кант“ на Франсоа Озон вечерва се отвора 72. издание на филмскиот фестивал во Берлин. Еден од трите најголеми фестивали во светот, Берлин ...
ФИЛМОТ „СЛИКОВНИЦА“ НА ГОДАР ЌЕ СЕ ПРОЕКТИРА НА 40 ЕКРАНИ И 20 ЗВУЧНИЦИ НА ИЗЛОЖБА НА БЕРЛИНАЛЕ

ФИЛМОТ „СЛИКОВНИЦА“ НА ГОДАР ЌЕ СЕ ПРОЕКТИРА НА 40 ЕКРАНИ И 20 ЗВУЧНИЦИ НА ИЗЛОЖБА НА БЕРЛИНАЛЕ

Од 10-24 февруари во рамкте на Берлинале, изложбата „Чувства, знаци, страсти“ динамично ќе го проектира филмот „Сликовница“ на Жан-Лик Годар во просто ...
ЉУБОВНИТЕ ПРИКАЗНИ СЕ ГЛАВНИ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

ЉУБОВНИТЕ ПРИКАЗНИ СЕ ГЛАВНИ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

Берлинскиот филмски фестивал ја објави главната конкуренција во која 18 филмови ќе се борат за Златната мечка, сите светски премиери освен „Барај ја Џ ...
ТЕОНА МИТЕВСКА СО НОВИОТ ПРОЕКТ „МАЈКА“ ОДИ НА КОПРОДУКЦИСКИОТ МАРКЕТ НА БЕРЛИНАЛЕ

ТЕОНА МИТЕВСКА СО НОВИОТ ПРОЕКТ „МАЈКА“ ОДИ НА КОПРОДУКЦИСКИОТ МАРКЕТ НА БЕРЛИНАЛЕ

„Мајка“, нов филмски проект на режисерката Теона Стугар Митевска во продукција на Белгија, ќе биде претставен на Копродукцискиот маркет на престојното ...
ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

Француската актерка Изабел Ипер ќе биде почестена со Златна мечка за животно дело на годинашниот Берлинале, на кој истовремено премиерно ќе се прикаже ...
НЕВЕРОЈАТНО БЕШЕ НА БЕРЛИНАЛЕ – САРА КЛИМОСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЕВРОПСКА АКТЕРКА ВО ПОДЕМ

НЕВЕРОЈАТНО БЕШЕ НА БЕРЛИНАЛЕ – САРА КЛИМОСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЕВРОПСКА АКТЕРКА ВО ПОДЕМ

Имав неверојатно искуство на Берлинале, вели актерката Сара Климоска која синоќа во Берлин ја прими наградата „Шутинг старс“ (Shooting Stars), што ја ...
ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА РОМАНСКИОТ „СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО“ НА РАДУ ЖУД

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА РОМАНСКИОТ „СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО“ НА РАДУ ЖУД

„Со среќа дупење или улаво порно“ (Bad Luck Banging or Loony Porn) на романскиот автор Раду Жуд ја освои Златната мечка на годинашното Берлинале чиј п ...
ПОЧНУВА 71. БЕРЛИНАЛЕ, НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ОБЈАВАТ В ПЕТОК ОНЛАЈН, А ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ НАЛЕТО ВО ЖИВО

ПОЧНУВА 71. БЕРЛИНАЛЕ, НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ОБЈАВАТ В ПЕТОК ОНЛАЈН, А ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ НАЛЕТО ВО ЖИВО

Седумдесет и првото издание на Берлинскиот филмски фестивал почнува денес, со онлајн издание поради пандемијата на ковид-19. Петнаесет филмови се во т ...
1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ