Таг: Берлинале

1 2 3 4 6 20 / 56 НАПИСИ
ЉУБОВНИТЕ ПРИКАЗНИ СЕ ГЛАВНИ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

ЉУБОВНИТЕ ПРИКАЗНИ СЕ ГЛАВНИ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

Берлинскиот филмски фестивал ја објави главната конкуренција во која 18 филмови ќе се борат за Златната мечка, сите светски премиери освен „Барај ја Џ ...
ТЕОНА МИТЕВСКА СО НОВИОТ ПРОЕКТ „МАЈКА“ ОДИ НА КОПРОДУКЦИСКИОТ МАРКЕТ НА БЕРЛИНАЛЕ

ТЕОНА МИТЕВСКА СО НОВИОТ ПРОЕКТ „МАЈКА“ ОДИ НА КОПРОДУКЦИСКИОТ МАРКЕТ НА БЕРЛИНАЛЕ

„Мајка“, нов филмски проект на режисерката Теона Стугар Митевска во продукција на Белгија, ќе биде претставен на Копродукцискиот маркет на престојното ...
ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

Француската актерка Изабел Ипер ќе биде почестена со Златна мечка за животно дело на годинашниот Берлинале, на кој истовремено премиерно ќе се прикаже ...
НЕВЕРОЈАТНО БЕШЕ НА БЕРЛИНАЛЕ – САРА КЛИМОСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЕВРОПСКА АКТЕРКА ВО ПОДЕМ

НЕВЕРОЈАТНО БЕШЕ НА БЕРЛИНАЛЕ – САРА КЛИМОСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЕВРОПСКА АКТЕРКА ВО ПОДЕМ

Имав неверојатно искуство на Берлинале, вели актерката Сара Климоска која синоќа во Берлин ја прими наградата „Шутинг старс“ (Shooting Stars), што ја ...
ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА РОМАНСКИОТ „СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО“ НА РАДУ ЖУД

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА РОМАНСКИОТ „СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО“ НА РАДУ ЖУД

„Со среќа дупење или улаво порно“ (Bad Luck Banging or Loony Porn) на романскиот автор Раду Жуд ја освои Златната мечка на годинашното Берлинале чиј п ...
ПОЧНУВА 71. БЕРЛИНАЛЕ, НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ОБЈАВАТ В ПЕТОК ОНЛАЈН, А ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ НАЛЕТО ВО ЖИВО

ПОЧНУВА 71. БЕРЛИНАЛЕ, НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ОБЈАВАТ В ПЕТОК ОНЛАЈН, А ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ НАЛЕТО ВО ЖИВО

Седумдесет и првото издание на Берлинскиот филмски фестивал почнува денес, со онлајн издание поради пандемијата на ковид-19. Петнаесет филмови се во т ...
ДВА ДОКУМЕНТАРЦИ И ДВЕ ДЕБИЈА МЕЃУ 15-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

ДВА ДОКУМЕНТАРЦИ И ДВЕ ДЕБИЈА МЕЃУ 15-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

Два документраци и две дебија се меѓу 15-те кандидати за престижната Златна мечка на Берлинале, во селекцијата што денеска ја објави фестивалот. Во се ...
6 РЕЖИСЕРИ ЛАУРЕАТИ НА ЗЛАТНА МЕЧКА ЌЕ БИДАТ ЖИРИ НА ГОДИНАШНОТО БЕРЛИНАЛЕ

6 РЕЖИСЕРИ ЛАУРЕАТИ НА ЗЛАТНА МЕЧКА ЌЕ БИДАТ ЖИРИ НА ГОДИНАШНОТО БЕРЛИНАЛЕ

Шестмина режисери на филмови наградени со Златна мечка ќе бидат членови на годинашното жири за Берлиналето, соопшти филмскиот фестивал. Поради пандеми ...
САРА КЛИМОСКА, ЅВЕЗДАТА НА „ВРБА“,  МЕЃУ 10-ТЕ НАЈДОБРИ ЕВРОПСКИ ТАЛЕНТИ НА БЕРЛИНАЛЕ

САРА КЛИМОСКА, ЅВЕЗДАТА НА „ВРБА“, МЕЃУ 10-ТЕ НАЈДОБРИ ЕВРОПСКИ ТАЛЕНТИ НА БЕРЛИНАЛЕ

Македонската актерка Сара Климоска е меѓу 10-те најдобри актерски таленти во подем во Европа за годинава на 71. Берлинале ќе ја добие наградата „Шутин ...
БЕРЛИНАЛЕТО ПОМЕСТЕНО ОНЛАЈН ВО МАРТ, НО НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ СО ПУБЛИКА ВО ЈУНИ

БЕРЛИНАЛЕТО ПОМЕСТЕНО ОНЛАЈН ВО МАРТ, НО НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ СО ПУБЛИКА ВО ЈУНИ

Берлинскиот филмски фестивал објави дека ги откажува настаните со физичко присуство кои беа најавени од 11 до 21 февруари. Наместо стандардната форма, ...
1 2 3 4 6 20 / 56 НАПИСИ