Таг: Берлински ѕид

ПОЧИНА ДМИТРИ ВРУБЕЛ, РУСКИОТ УМЕТНИК КОЈ ГО НАСЛИКА СЛАВНИОТ БАКНЕЖ НА БРЕЖЊЕВ И ХОНЕКЕР НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

ПОЧИНА ДМИТРИ ВРУБЕЛ, РУСКИОТ УМЕТНИК КОЈ ГО НАСЛИКА СЛАВНИОТ БАКНЕЖ НА БРЕЖЊЕВ И ХОНЕКЕР НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

Дмитри Врубел, рускиот уметник кој го наслика еден од најпознатите мурали на Берлинскиот ѕид, почина на 62 години од последиците на ковид-19. Негово ...
РУСКА ЧИЗМА

РУСКА ЧИЗМА

Путин ги казнува Украинците дека не се Руси. Радев ги казнува Македонците дека не се Бугари. А ЕУ? ЕУ е „длабоко загрижена“. ...
60 ГОДИНИ ОД ИЗГРАДБАТА НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД – ВО ЕДНА НОЌ БЕА ПОСТАВЕНИ 150 ТОНИ БОДЛИКАВА ЖИЦА

60 ГОДИНИ ОД ИЗГРАДБАТА НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД – ВО ЕДНА НОЌ БЕА ПОСТАВЕНИ 150 ТОНИ БОДЛИКАВА ЖИЦА

Германија денеска одбележува 60 години од изградбата на Берлинскиот ѕид, кој формално ја подели нацијата на два ривалски политички система и предизвик ...
9 НОЕМВРИ Е ДЕН И НА СРЕЌАТА И НА НЕСРЕЌАТА ВО ГЕРМАНСКАТА ИСТОРИЈА, РЕЧЕ МЕРКЕЛ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

9 НОЕМВРИ Е ДЕН И НА СРЕЌАТА И НА НЕСРЕЌАТА ВО ГЕРМАНСКАТА ИСТОРИЈА, РЕЧЕ МЕРКЕЛ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди да не се зема демократијата здраво за готово, на церемонијата за одбележување на 30-годишнината од пад ...
СКОПЈЕ СО ФИЛМОВИ И ИЗЛОЖБА СЕ ПРИКЛУЧИ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

СКОПЈЕ СО ФИЛМОВИ И ИЗЛОЖБА СЕ ПРИКЛУЧИ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

Со изложба на фотографии и филмско попладне, Скопје ѝ се приклучи на Германија во одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, кој за ...
ТРИЕСЕТ ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИ ЅИД, МОМЕНТ КОЈ ГО ПРЕОБЛИКУВА МОДЕРНИОТ СВЕТ

ТРИЕСЕТ ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИ ЅИД, МОМЕНТ КОЈ ГО ПРЕОБЛИКУВА МОДЕРНИОТ СВЕТ

Светот често брзо се менува, но тоа тешко може да се споредува со темпото и моќта на промените од 1989 година, што кулминираше со една од најпознатите ...
СО ДЕЦЕНИИ ИСМЕВАНИ, „ТРАБАНТИ“ И „ВАРТБУРЗИ“ ДЕНЕС ВРЕДАТ ПОВЕЌЕ ОД КОГА БИЛО

СО ДЕЦЕНИИ ИСМЕВАНИ, „ТРАБАНТИ“ И „ВАРТБУРЗИ“ ДЕНЕС ВРЕДАТ ПОВЕЌЕ ОД КОГА БИЛО

Неколку децении по падот на Берлинскиот ѕид, некогаш исмеваните источногермански автомобили вредат повеќе од кога било. „Трабанти“ и „вартбурзи“ ве ...
7 / 7 НАПИСИ