СКОПЈЕ СО ФИЛМОВИ И ИЗЛОЖБА СЕ ПРИКЛУЧИ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

  СКОПЈЕ СО ФИЛМОВИ И ИЗЛОЖБА СЕ ПРИКЛУЧИ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИДГерманскиот амбасадор Томас Герберих со сопругата и аташето за култура во Германската амбасада во Скопје Катрин Фринсфелд на филмското попладне во Кинотеката (Фото: К. Попов)

  Со изложба на фотографии и филмско попладне, Скопје ѝ се приклучи на Германија во одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, кој за време на Студената војна го делеше градот 28 години.

  Во фоајето на Кинотеката беа изложени фотографии од Берлин, а потоа германскиот амбасадор Томас Герберих ја покани публиката на проекциите на филмовите на тема Берлински ѕид: „Борнхолмер Штрасе“, траги-комедија за последните часови пред отворањето на ѕидот, како и „Збогум, Ленин!“ и „Небото над Берлин“.

  Германскиот амбасадор Герберих и холандскиот амбсадаор Дирк Јан Коп на денешниот настан во Кинотеката (Фото: К. Попов)

  Германија ја одбележа годишнината на еден од најодлучувачките моменти во модерната европска историја со голем број настани во текот на целава недела, а централниот настан беше денеска во Берлин.

  На 9 ноември 1989, властите од Источен Берлин го изненадија светот кога ненадејно одлучија да го срушат озлогласениот Берлински ѕид, што следеше по серија масовни демонстрации.

  Во фоајето на Кинотеката се изложени фотографии во чест на падот на Берлинскиот ѕид (Фото: К. Попов)

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира