Таг: Кинотека

1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ
„МЕМЕНТО“ НА ДИМИТРИЕ ОСМАНЛИ ДЕНЕС ЌЕ СЕ ПРИКАЖЕ ВО МОМА ВО ЊУЈОРК, ВО РЕВИЈАТА НА ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ФИЛМСКИ ЦРН БРАН

„МЕМЕНТО“ НА ДИМИТРИЕ ОСМАНЛИ ДЕНЕС ЌЕ СЕ ПРИКАЖЕ ВО МОМА ВО ЊУЈОРК, ВО РЕВИЈАТА НА ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ФИЛМСКИ ЦРН БРАН

Македонскиот филм „Мементо“ на режисерот Димитрие Рули Османли денеска (16:30 по локално време) ќе се прикаже во Музејот на модерна уметност (МоМА) во ...
ФИЛМСКИОТ КЛАСИК „МЕМЕНТО“ НА ДИМИТРИЕ ОСМАНЛИ ЌЕ СЕ ПРИКАЖУВА НИЗ ЕВРОПСКИ КИНА ВО ПРОЕКТ ЗА ПРИВЛЕКУВАЊЕ МЛАДА ПУБЛИКА

ФИЛМСКИОТ КЛАСИК „МЕМЕНТО“ НА ДИМИТРИЕ ОСМАНЛИ ЌЕ СЕ ПРИКАЖУВА НИЗ ЕВРОПСКИ КИНА ВО ПРОЕКТ ЗА ПРИВЛЕКУВАЊЕ МЛАДА ПУБЛИКА

Македонскиот филм „Мементо“ на режисерот Димитрие Османли, снимен во 1967, е еден од деветте филмови на земјите-партнери на „Филм Нова Европа“, кои ќе ...
АНИМАТОРКАТА ТОНКИЦА МИТРОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ ЗА 2023 ОД КИНОТЕКАТА

АНИМАТОРКАТА ТОНКИЦА МИТРОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ ЗА 2023 ОД КИНОТЕКАТА

Аниматорката Тонкица Митровска денеска ја прими наградата Златен објектив, која се доделува на филмски работници кои преку својот професионален ангажм ...
ДЕНОВИ НА ГЕРМАНСКИ ФИЛМ ОД САБОТА ВО ПЕТ ГРАДОВИ НИЗ ЗЕМЈАВА

ДЕНОВИ НА ГЕРМАНСКИ ФИЛМ ОД САБОТА ВО ПЕТ ГРАДОВИ НИЗ ЗЕМЈАВА

Со проекцијата на „Јас сум твојот човек“ на режисерката Марија Шрадер, в сабота (15 октомври) во 20 часот во Кинотеката на Македонија  почнуваат Денов ...
ОСКАРОВЕЦОТ „ВОЗИ ЈА МОЈАТА КОЛА“ НА ХАМАГУЧИ ВЕЧЕРВА НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

ОСКАРОВЕЦОТ „ВОЗИ ЈА МОЈАТА КОЛА“ НА ХАМАГУЧИ ВЕЧЕРВА НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

Вечерва, со оскаровецот „Вози ја мојата кола“ на Рјусуке Хамагучи, според кратката приказна на Харуки Мураками од збирката „Мажи без жени“, во Кинотек ...
КАНСКИОТ ПОБЕДНИК „ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА“ ГО ОТВОРА 25. СКОПСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

КАНСКИОТ ПОБЕДНИК „ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА“ ГО ОТВОРА 25. СКОПСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

Со изложба на плакати и со проекцијата на канскиот победник „Триаголник на тагата“ в петок почнува 25. издание на Скопскиот филмски фестивал, што ќе с ...
АНТОЛОГИЈА НА СРПСКИОТ ФИЛМ СО 11 ДЕЛА ОД 1960-ТЕ ДО 1980-ТИТЕ ВО КИНОТЕКА

АНТОЛОГИЈА НА СРПСКИОТ ФИЛМ СО 11 ДЕЛА ОД 1960-ТЕ ДО 1980-ТИТЕ ВО КИНОТЕКА

Во Кинотеката во мај ќе оди Антологија на српскиот филм со 11 дела од раните 1960-ти до средината на 1980-тите, избрани од листата на 100-те најдобри ...
КИНОТЕКАТА В ПЕТОК ЌЕ ГО ПРОМОВИРА БЛУРЕЈ ИЗДАНИЕТО НА „МИРНО ЛЕТО“

КИНОТЕКАТА В ПЕТОК ЌЕ ГО ПРОМОВИРА БЛУРЕЈ ИЗДАНИЕТО НА „МИРНО ЛЕТО“

Кинотека на Македонија в петок (12 часот) ќе го промовира блуреј дискот со дигитално реставрираната верзија на првата македонска филмска комедија „Мир ...
ЌЕ ТИ КУПАМ ДЕСЕТКА СО КРОМИД ДА СЕ ОСЕЌАШ КО КИНЕСКА КРАЉИЦА – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖУВА 25 ГОДИНИ ОД ТРАГИКОМЕДИЈАТА „САМОУНИШТУВАЊЕ“

ЌЕ ТИ КУПАМ ДЕСЕТКА СО КРОМИД ДА СЕ ОСЕЌАШ КО КИНЕСКА КРАЉИЦА – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖУВА 25 ГОДИНИ ОД ТРАГИКОМЕДИЈАТА „САМОУНИШТУВАЊЕ“

Кинотеката ја одбележува 25-годишнината од премиерата на филмот „Самуништување“ на Ербил Алтанај, по сценарио на Сашко Насев, со Јовица Михајловски во ...
КРАТКИОТ ФИЛМ ОД СТАРИ СНИМКИ ЗА ЉУБОВТА НА СКОПЈАНИ ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО КИНОТЕКАТА

КРАТКИОТ ФИЛМ ОД СТАРИ СНИМКИ ЗА ЉУБОВТА НА СКОПЈАНИ ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО КИНОТЕКАТА

Третиот дел од серијалот филмови „Тајните архиви на Скопје“ за Скопје и скопјани на авторката Катерина Габунија, насловен „ Човек - Лав стори“ ќе се п ...
1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ