Таг: Чешка

1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ
ЧЕШКА ФИРМА ПРАВИ ЛАЖНО ОРУЖЈЕ НА НАДУВУВАЊЕ, ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ГО ЗГОЛЕМИЛА ПРОИЗВОДСТВОТО ЗА 100%

ЧЕШКА ФИРМА ПРАВИ ЛАЖНО ОРУЖЈЕ НА НАДУВУВАЊЕ, ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ГО ЗГОЛЕМИЛА ПРОИЗВОДСТВОТО ЗА 100%

Чешката фирма која произведува лажно оружје на надувување, што вклучува и ракетни системи ХИМАРС и тенкови „абрамс“, објави дека продажбата значително ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СЛОВАЧКИ РЕЖИСЕР ЈУРАЈ ЈАКУБИСКО

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СЛОВАЧКИ РЕЖИСЕР ЈУРАЈ ЈАКУБИСКО

Почина словачкиот режисер Јурај Јакубиско, кој беше прогласен за најдобар филмски режисер на 20 век во својата земја. Имаше 84 години. Јакубиско почин ...
ПЕНЗИОНИРАНИОТ ГЕНЕРАЛ ПЕТР ПАВЕЛ УБЕДЛИВО ПОБЕДИ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ЧЕШКА

ПЕНЗИОНИРАНИОТ ГЕНЕРАЛ ПЕТР ПАВЕЛ УБЕДЛИВО ПОБЕДИ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ЧЕШКА

Пензионираниот генерал и поранешен висок заповедник во НАТО, Петр Павел, оствари убедлив триумф на претседателските избори во Чешка, што од неговите п ...
ЧЕШКИ МУЗЕЈ ЌЕ ГИ ВРАТИ НОТИТЕ НА БЕТОВЕН НА НАСЛЕДНИЦИТЕ НА СОПСТВЕНИЦИТЕ КОИ ИЗБЕГАЛЕ ОД НАЦИСТИТЕ

ЧЕШКИ МУЗЕЈ ЌЕ ГИ ВРАТИ НОТИТЕ НА БЕТОВЕН НА НАСЛЕДНИЦИТЕ НА СОПСТВЕНИЦИТЕ КОИ ИЗБЕГАЛЕ ОД НАЦИСТИТЕ

Музички ноти напишани од Лудвиг ван Бетовен ќе им бидат вратени на наследниците на најбогатата фамилија во Чехословачка од пред Втората светска војна, ...
ЧЕСИТЕ СОБРАА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ДА КУПАТ ТЕНК ЗА УКРАИНА

ЧЕСИТЕ СОБРАА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ДА КУПАТ ТЕНК ЗА УКРАИНА

Чесите успешно собраа повеќе од 1,3 милиони долари за да купат модернизиран тенк за украинската војска. Наречена „Подарок за Путин“, кампањата примила ...
26 ИЗЈАВИ

26 ИЗЈАВИ

Во криза прво децата да ги жртвуваме. Тие нека седат дома, а јавната администрација нека се грее по канцеларии. ...
ЧЕШКА Е ВОЗНЕМИРЕНА ОТИ ФРАНЦИЈА ЗА ПРЕДЛОГОТ СЕ КОНСУЛТИРАЛА САМО СО БУГАРИЈА, А НЕ И СО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ ОД ЕУ, ВЕЛИ ЧЕШКИОТ ИНСТИТУТ ЕУРОПЕУМ

ЧЕШКА Е ВОЗНЕМИРЕНА ОТИ ФРАНЦИЈА ЗА ПРЕДЛОГОТ СЕ КОНСУЛТИРАЛА САМО СО БУГАРИЈА, А НЕ И СО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ ОД ЕУ, ВЕЛИ ЧЕШКИОТ ИНСТИТУТ ЕУРОПЕУМ

Чешка е многу вонземирена од Франција и Бугарија, зашто за францускиот предлог за кревање на бугарското вето за почеток на пристапните преговори на Ма ...
ЧЕШКА Е ПРВАТА ЗЕМЈА КОЈА ИСПРАЌА ТЕНКОВИ ЗА УКРАИНА

ЧЕШКА Е ПРВАТА ЗЕМЈА КОЈА ИСПРАЌА ТЕНКОВИ ЗА УКРАИНА

Чешката министерка за одбрана Јана Чернохова потврди дека нејзината земја ќе испрати тенкови за Украина. Таа напиша на Твитер дека Чешка испраќа „сушт ...
ЧЕШКА ПЕЈАЧКА-АНТИВАКСЕРКА ПОЧИНА ОТКАКО НАМЕРНО СЕ ЗАРАЗИЛА СО КОРОНАВИРУСОТ

ЧЕШКА ПЕЈАЧКА-АНТИВАКСЕРКА ПОЧИНА ОТКАКО НАМЕРНО СЕ ЗАРАЗИЛА СО КОРОНАВИРУСОТ

Чешката пејачка Хана Хорак, која била противник на вакцинирањето, почина откако намерно се заразила со коронавирусот за да може да добие здравствена п ...
ЧЕШКА ВОВЕДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ

ЧЕШКА ВОВЕДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ

Чешката влада донесе одлука за задолжително вакцинирање против ковид-19 на сите лица над 60 години. Министерството за здравство објави дека оваа мерка ...
1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ