Таг: Чешка

1 2 3 4 5 20 / 45 НАПИСИ
ЧЕШКА ПЕЈАЧКА-АНТИВАКСЕРКА ПОЧИНА ОТКАКО НАМЕРНО СЕ ЗАРАЗИЛА СО КОРОНАВИРУСОТ

ЧЕШКА ПЕЈАЧКА-АНТИВАКСЕРКА ПОЧИНА ОТКАКО НАМЕРНО СЕ ЗАРАЗИЛА СО КОРОНАВИРУСОТ

Чешката пејачка Хана Хорак, која била противник на вакцинирањето, почина откако намерно се заразила со коронавирусот за да може да добие здравствена п ...
ЧЕШКА ВОВЕДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ

ЧЕШКА ВОВЕДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ

Чешката влада донесе одлука за задолжително вакцинирање против ковид-19 на сите лица над 60 години. Министерството за здравство објави дека оваа мерка ...
И ЧЕШКА И СЛОВАЧКА ИМ ЗАБРАНИЈА НА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ДА ОДАТ ВО РЕСТОРАНИ, ПАБОВИ И ЈАВНИ УСТАНОВИ

И ЧЕШКА И СЛОВАЧКА ИМ ЗАБРАНИЈА НА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ДА ОДАТ ВО РЕСТОРАНИ, ПАБОВИ И ЈАВНИ УСТАНОВИ

На невакцинираните во Чешка и Словачка од денеска им е забранет влез во пабовите и јавните установи, додека болниците во двете земји се полнат со кови ...
ЧЕШКИТЕ ГЛАСАЧИ ГИ ИЗБРКАА КОМУНИСТИТЕ ОД ПАРЛАМЕНТОТ ЗА ПРВПАТ ОД 1948

ЧЕШКИТЕ ГЛАСАЧИ ГИ ИЗБРКАА КОМУНИСТИТЕ ОД ПАРЛАМЕНТОТ ЗА ПРВПАТ ОД 1948

Чешките гласачи ги избркаа комунистите од парламентот за првпат од завршувањето на Втората светска војна, гласајќи против партијата чии претходници вл ...
ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ ВО ТОРНАДОТО ШТО ОПУСТОШИ СЕЛА ВО ЧЕШКА

ТРОЈЦА ЗАГИНАТИ ВО ТОРНАДОТО ШТО ОПУСТОШИ СЕЛА ВО ЧЕШКА

Моќно торнадо зафати неколку села во југоисточна Чешка, при што загинаа три лица, а повредени се најмалку 60. Силното невреме корнеше покриви и дрвја ...
МИНИСТРИТЕ НА СЛОВЕНИЈА, АВСТРИЈА И ЧЕШКА ГО ПОДДРЖАА ПОРТУГАЛСКОТО РЕШЕНИЕ ЗА СПОРОТ СО БУГАРИЈА, ОСМАНИ ВЕЛИ СЕ ОТВОРА ПАТ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ДОВЕРБАТА

МИНИСТРИТЕ НА СЛОВЕНИЈА, АВСТРИЈА И ЧЕШКА ГО ПОДДРЖАА ПОРТУГАЛСКОТО РЕШЕНИЕ ЗА СПОРОТ СО БУГАРИЈА, ОСМАНИ ВЕЛИ СЕ ОТВОРА ПАТ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ДОВЕРБАТА

Министрите за надворешни работи на Австрија Александер Шаленберг, на Словенија Анже Логар и на Чешка Јакуб Кулханек денеска во Скопје го поддржаа пред ...
ЧЕШКА ПРОТЕРА 18 РУСКИ ДИПЛОМАТИ ПОРАДИ ЕКСПЛОЗИИ ОД 2014 ГОДИНА

ЧЕШКА ПРОТЕРА 18 РУСКИ ДИПЛОМАТИ ПОРАДИ ЕКСПЛОЗИИ ОД 2014 ГОДИНА

Чешка протера 18 дипломати од Руската амбасада поради експлозии во магацин за муниција во 2014 година, соопшти чешкиот премиер Андреј Бабиш. Руските д ...
НАЈБОГАТИОТ ЧЕХ ЗАГИНА ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА НА АЛЈАСКА

НАЈБОГАТИОТ ЧЕХ ЗАГИНА ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА НА АЛЈАСКА

Најбогатиот Чех, Петр Келнер, загина во хеликоптерска несреќа на Алјаска, објави неговата финансиска група ППФ. Вкупно пет лица загинале во несреќата, ...
ЧЕШКА ПОВТОРНО ВОВЕДЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ПОРАДИ БРЗОТО ШИРЕЊЕ НА БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС

ЧЕШКА ПОВТОРНО ВОВЕДЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ПОРАДИ БРЗОТО ШИРЕЊЕ НА БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС

Чешка повторно прогласи вонредна состојба по последниот драматичен пораст на бројот на нови случаи на коронавирус, што се должи на ширењето на попрено ...
ЧЕШКА ЌЕ СЕ СООЧИ СО КАТАСТРОФА АКО НЕ ГИ ЗАОСТРИ КОРОНАМЕРКИТЕ, ИЗЈАВИ ПРЕМИЕРОТ БАБИШ

ЧЕШКА ЌЕ СЕ СООЧИ СО КАТАСТРОФА АКО НЕ ГИ ЗАОСТРИ КОРОНАМЕРКИТЕ, ИЗЈАВИ ПРЕМИЕРОТ БАБИШ

Чешка мора да ги заостри мерките во борбата против пандемијата за да спречи катастрофа во болниците во наредните недели, кажа премиерот Андреј Бабиш, ...
1 2 3 4 5 20 / 45 НАПИСИ