Таг: Чешка

1 2 3 4 5 40 / 48 НАПИСИ
РИМ ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС, ЧЕШКА ВО ДЕЛУМЕН КАРАНТИН

РИМ ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС, ЧЕШКА ВО ДЕЛУМЕН КАРАНТИН

Италијанскиот регион Лацио, на кој му припаѓа и Рим, воведува општа забрана за движење во ноќните часови, што ќе биде на сила 30 дена. Почнувајќи од у ...
ВО ЧЕШКА ОД ДЕНЕСКА СЕКАДЕ МОРА ДА СЕ НОСИ МАСКА ОТКАКО СТИГНА ДО 12.000 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС

ВО ЧЕШКА ОД ДЕНЕСКА СЕКАДЕ МОРА ДА СЕ НОСИ МАСКА ОТКАКО СТИГНА ДО 12.000 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС

Чешка од денеска воведува задолжително носење заштитна маска на отворено, па дури и во автомобили, поради драматичната ситуација со коронавирусот. Во ...
ЕВРОПА ГИ ЗАОСТРУВА МЕРКИТЕ ДОДЕКА МЕРКЕЛ ЈА ОПИША СИТУАЦИЈАТА СО КОРОНАВИРУСОТ КАКО МНОГУ СЕРИОЗНА

ЕВРОПА ГИ ЗАОСТРУВА МЕРКИТЕ ДОДЕКА МЕРКЕЛ ЈА ОПИША СИТУАЦИЈАТА СО КОРОНАВИРУСОТ КАКО МНОГУ СЕРИОЗНА

Чешка и Холандија се меѓу земјите кои од денеска ги заоструваат мерките и воведуваат делумни затворања, додека Европа не успева да го скроти остриот п ...
ЧЕШКА ЈА ВРАТИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, ПАРИЗ ГИ ЗАТВОРА БАРОВИТЕ

ЧЕШКА ЈА ВРАТИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, ПАРИЗ ГИ ЗАТВОРА БАРОВИТЕ

Чешка повторно воведе вонредна состојба по огромниот пораст на бројот на нови случаи на коронавирус. Според Европскиот центар за контрола и превенц ...
ОЛЕСНУВАЊЕТО НА КОРОНАМЕРКИТЕ БЕШЕ ГРЕШКА, НО И МЕНЕ МЕ ПОНЕСЕ ЛЕТОТО, ПРИЗНА ЧЕШКИОТ ПРЕМИЕР БАБИШ

ОЛЕСНУВАЊЕТО НА КОРОНАМЕРКИТЕ БЕШЕ ГРЕШКА, НО И МЕНЕ МЕ ПОНЕСЕ ЛЕТОТО, ПРИЗНА ЧЕШКИОТ ПРЕМИЕР БАБИШ

Чешкиот премиер Андреј Бабиш призна дека олеснувањето на коронамерките преку летото било грешка и додаде дека епидемијата се враќа. Тој ѝ се обрати ...
СО КОВИД-19 ЗАРАЗЕНИ 12 ЧЕШКИ ПОЛИЦАЈЦИ КОИ ЈА ЧУВАА МАКЕДОНСКО-ГРЧКАТА ГРАНИЦА

СО КОВИД-19 ЗАРАЗЕНИ 12 ЧЕШКИ ПОЛИЦАЈЦИ КОИ ЈА ЧУВАА МАКЕДОНСКО-ГРЧКАТА ГРАНИЦА

Полицајци од чешкиот контингент кои се дел од мешаните полициски патроли на македонско грчката граница се заразени од ковид-19. Тие требало деновиве д ...
91-ГОДИШНИОТ КУНДЕРА ЈА ДОНИРА СВОЈАТА ЛИЧНА АРХИВА НА БИБЛИОТЕКАТА ВО РОДНИОТ ГРАД БРНО

91-ГОДИШНИОТ КУНДЕРА ЈА ДОНИРА СВОЈАТА ЛИЧНА АРХИВА НА БИБЛИОТЕКАТА ВО РОДНИОТ ГРАД БРНО

Деведесет и едногодишниот писател Милан Кундера, автор на „Неподоносливата леснотија на постоењето“ и голем број други светски познати дела, ќе ја дон ...
ГЕРМАНИЈА ПОЧНА ДА ГИ ОЛЕСНУВА РЕСТРИКЦИИТЕ, ЧЕСИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА ЛЕТОВО ЌЕ ОДАТ НА ОДМОР ВО ХРВАТСКА

ГЕРМАНИЈА ПОЧНА ДА ГИ ОЛЕСНУВА РЕСТРИКЦИИТЕ, ЧЕСИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА ЛЕТОВО ЌЕ ОДАТ НА ОДМОР ВО ХРВАТСКА

Првпат во неколку недели, Германија ќе олесни некои од рестрикциите воведени поради коронавирусот. Германија деновиве објави дека го ставила ширење ...
ЧЕШКА ГИ ЗАТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ НА 30 ДЕНА

ЧЕШКА ГИ ЗАТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ НА 30 ДЕНА

На 16 март на полноќ, Чешка ги затвора своите граници и стапува на сила целосна забрана за патување, објави премиерот Андреј Бабиш. Согласно новата ...
ЧЕШКА ФИРМА ЌЕ ГО ОДРЖУВА ОСВЕТЛУВАЊЕТО ВО КУМАНОВО

ЧЕШКА ФИРМА ЌЕ ГО ОДРЖУВА ОСВЕТЛУВАЊЕТО ВО КУМАНОВО

Чешка фирма, која го одржува осветлувањето во Охрид, го доби тендерот за јавно-приватно партнерство во Општина Куманово за модернизација и одржување н ...
1 2 3 4 5 40 / 48 НАПИСИ