Таг: Чешка

1 3 4 548 / 48 НАПИСИ
МАКЕДОНИЈА ВО КАРЛОВИ ВАРИ СО „ПОЛУСЕСТРА“ НА СЛОВЕНЕЦОТ КОЗОЛЕ, ЧИЈ ПРОДУЦЕНТ Е ЛАБИНА МИТЕВСКА

МАКЕДОНИЈА ВО КАРЛОВИ ВАРИ СО „ПОЛУСЕСТРА“ НА СЛОВЕНЕЦОТ КОЗОЛЕ, ЧИЈ ПРОДУЦЕНТ Е ЛАБИНА МИТЕВСКА

Македонската малцинска копродукција „Полусестра“ на еден од водечките словенечки и балкански автори Дамјан Козоле на 2 јули ќе има светска премиера во ...
НА АУКЦИЈАТА ЗА НАБАВКА НА 12 ВОЗИЛА ЗА БРЗА ПОМОШ ЗАШТЕДИВМЕ 200 ИЛЈАДИ ЕВРА, КАЖА ФИЛИПЧЕ

НА АУКЦИЈАТА ЗА НАБАВКА НА 12 ВОЗИЛА ЗА БРЗА ПОМОШ ЗАШТЕДИВМЕ 200 ИЛЈАДИ ЕВРА, КАЖА ФИЛИПЧЕ

На електронската аукција за набавка на нови возила за Итна медицинска помош што се оддржа вчера Министерството за здравство заштедило 12,24 милиони де ...
ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 50 ГОДИНИ ПРАШКА ПРОЛЕТ СЕ ПРЕТВОРИ ВО ПРОТЕСТ ПРОТИВ ПРЕМИЕРОТ БАБИШ

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 50 ГОДИНИ ПРАШКА ПРОЛЕТ СЕ ПРЕТВОРИ ВО ПРОТЕСТ ПРОТИВ ПРЕМИЕРОТ БАБИШ

Свеченоста на која им се оддаваше почит на жртвите на советската инвазија на Чехословачка во 1968 година се претвори во протест против чешкиот премиер ...
ЧЕШКИ РЕЖИСЕР КРУЖИ НИЗ СВЕТОТ СО  „ТРАБАНТ“ ОТИ  НЕМАЛ „ЛЕНД РОВЕР“

ЧЕШКИ РЕЖИСЕР КРУЖИ НИЗ СВЕТОТ СО „ТРАБАНТ“ ОТИ НЕМАЛ „ЛЕНД РОВЕР“

Ништо не ја симболизира старата Источна Германија како „трабант“. Малиот автомобил со кружните предни светла останува до ден - денес симбол на комуниз ...
МВР СО ЧЕШКИ ПАРИ КУПИ КОЛИ ОД ДОНАТОР НА СДСМ ОД КУМАНОВО

МВР СО ЧЕШКИ ПАРИ КУПИ КОЛИ ОД ДОНАТОР НА СДСМ ОД КУМАНОВО

Со чешка донација од милион евра, Министерството за внатрешни работи лани без тендер купило 45 автомобили „шкода“ од фирма донатор на СДСМ, објави БИР ...
РАКОМЕТАРИТЕ ВО ФИНИШОТ ИСПУШТИЈА ПОБЕДА ПРОТИВ ЧЕШКА

РАКОМЕТАРИТЕ ВО ФИНИШОТ ИСПУШТИЈА ПОБЕДА ПРОТИВ ЧЕШКА

Македонската ракометна репрезентација загуби од Чешка со 25:24 во вториот натпревар од главната фаза на Европското првенство во Хрватска, иако беше во ...
„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ НАГРАДЕН ВО ЧЕШКА

„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ НАГРАДЕН ВО ЧЕШКА

„Крајот на времето“, кусиот експериментален филм на Милчо Манчевски, освои награда на меѓународниот фестивал во Јихлава, Чешка. Филмот е веќе прикажан ...
ЗАГИНА АЛПИНИСТ ОД ЧЕШКА ВО ДЕМИРКАПИСКАТА КЛИСУРА

ЗАГИНА АЛПИНИСТ ОД ЧЕШКА ВО ДЕМИРКАПИСКАТА КЛИСУРА

Седумдесетгодишен алпинист од Чешка загина вчера качувајќи се на Демиркаписка клисура, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори меѓу алпинистите во регионот. ...
1 3 4 548 / 48 НАПИСИ