ГЕРМАНИЈА ПОЧНА ДА ГИ ОЛЕСНУВА РЕСТРИКЦИИТЕ, ЧЕСИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА ЛЕТОВО ЌЕ ОДАТ НА ОДМОР ВО ХРВАТСКА

  ГЕРМАНИЈА ПОЧНА ДА ГИ ОЛЕСНУВА РЕСТРИКЦИИТЕ, ЧЕСИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА ЛЕТОВО ЌЕ ОДАТ НА ОДМОР ВО ХРВАТСКАВо Германија за почеток ќе се отворат помали дуќани, книжарници, гаражи и продавници за велосипеди (Фото: ДПА)

  Првпат во неколку недели, Германија ќе олесни некои од рестрикциите воведени поради коронавирусот.

  Германија деновиве објави дека го ставила ширењето на заразата под контрола, па на помали дуќани, книжарници, гаражи и на продавници за велосипеди повторно ќе им биде дозволено да работат, но правилото за социјално дистанцирање и натаму ќе мора да се почитува.

  Училиштата остануваат затворени, но постепено ќе продолжат предавањата на универзитетите и ќе можат да се полагаат испити, при што предност ќе имаат студентите кои треба да дипломираат ова лето.

  Во последните 24 часа, во Германија има 1.775 нови случаи на коронавирус, како и 110 починати, со што вкупната бројка порасна на 4.404.

  Чешка објави дека од денеска ќе почне да ги олеснува рестрикциите во патувањата. Границите првично ќе се отворат за бизниси, а владата дури им порача на граѓаните дека ова лето би можеле да одат на одмор во Хрватска, која им е омилена летна дестинација. Секое лето, околу еден милион Чеси ја посетуваат Хрватска.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира