Таг: Германија

1 2 3 48 10 / 475 НАПИСИ
ГЕРМАНИЈА ЌЕ ЈА ПРЕПОЛОВИ ВОЕНАТА ПОМОШ ЗА УКРАИНА ВО 2025

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ЈА ПРЕПОЛОВИ ВОЕНАТА ПОМОШ ЗА УКРАИНА ВО 2025

Германија ќе ја преполови воената помош за Украина следната година, дури и со можност републиканскиот кандидат Доналд Трамп да се врати во Белата куќа ...
ДОНЕР-ЌЕБАПОТ ВО ГЕРМАНИЈА ПОСКАПЕ ОД 3 НА 7 ЕВРА, КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ НА ТИКТОК КАЖА ДЕКА ДРЖАВАТА НЕМА ДА ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА

ДОНЕР-ЌЕБАПОТ ВО ГЕРМАНИЈА ПОСКАПЕ ОД 3 НА 7 ЕВРА, КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ НА ТИКТОК КАЖА ДЕКА ДРЖАВАТА НЕМА ДА ЈА НАМАЛИ ЦЕНАТА

Околу два милиона донер-ќебапи, месо завиткано во леб и прелиено со сосови и зеленчук, се јадат дневно во Германија, што е доста голема бројка за попу ...
САД ОД 2026 ЌЕ РАСПОРЕДУВААТ ПРОЕКТИЛИ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ ВО ГЕРМАНИЈА, РУСИЈА НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ ОДГОВОРИ НА ТОА

САД ОД 2026 ЌЕ РАСПОРЕДУВААТ ПРОЕКТИЛИ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ ВО ГЕРМАНИЈА, РУСИЈА НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ ОДГОВОРИ НА ТОА

САД во 2026 година ќе почнат да распоредуваат проектили со долг дострел во Германија, со цел да ја демонстрираат посветеноста кон НАТО и европската од ...
ДЕЛЕГАТ НА ЕКСТРЕМНО ДЕСНАТА АФД ГРИЗНА ДЕМОНСТРАНТ ВО ТЕПАЧКА ПРЕД КОНГРЕСОТ ВО ЕСЕН

ДЕЛЕГАТ НА ЕКСТРЕМНО ДЕСНАТА АФД ГРИЗНА ДЕМОНСТРАНТ ВО ТЕПАЧКА ПРЕД КОНГРЕСОТ ВО ЕСЕН

Делегат на екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) касна демонстрант за време на тепачка синоќа пред партискиот конгрес на АфД во Есен. ...
АЛБАНСКИОТ ФУДБАЛЕР ДАКУ СЕ ИЗВИНИ ШТО ЈА ПЦУЕШЕ МАКЕДОНИЈА ПО МЕЧОТ СО ХРВАТСКА НА ЕП

АЛБАНСКИОТ ФУДБАЛЕР ДАКУ СЕ ИЗВИНИ ШТО ЈА ПЦУЕШЕ МАКЕДОНИЈА ПО МЕЧОТ СО ХРВАТСКА НА ЕП

Албанскиот напаѓач Мирлинд Даку, кој по завршувањето на дуелот со Хрватска на Европското првенство во Германија ги пцуеше Македонците, се извини навед ...
ГЕРМАНСКА БОЛНИЦА ПОДНЕЛА 12 ТУЖБИ ПРОТИВ МАКЕДОНСКИОТ ФОНД ЗА ЗДРАВСТВО, СУДОТ ПРЕСУДИЛ ДЕКА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 430 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЛЕКУВАЊЕ МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ

ГЕРМАНСКА БОЛНИЦА ПОДНЕЛА 12 ТУЖБИ ПРОТИВ МАКЕДОНСКИОТ ФОНД ЗА ЗДРАВСТВО, СУДОТ ПРЕСУДИЛ ДЕКА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 430 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЛЕКУВАЊЕ МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ

Болница од Германија во 2021 и 2022 поднела 12 тужби за плаќање за лекување против македонскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО), а за дел од  од ...
ГЕРМАНИЈА ГИ ЗАБРЗУВА ВИЗНИТЕ ПРОЦЕДУРИ ЗА ДА СЕ ОЛЕСНИ ВЛЕЗ НА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ

ГЕРМАНИЈА ГИ ЗАБРЗУВА ВИЗНИТЕ ПРОЦЕДУРИ ЗА ДА СЕ ОЛЕСНИ ВЛЕЗ НА СТРАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ

Германското министерство за надворешни работи ги забрзува процедурите за обезбедување виза за квалификуваните работници потребни за економијата, изјав ...
ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАСТРЕЛА АВГАНИСТАНЕЦ КОЈ УБИ СОНАРОДНИК, ПА НАПАДНА ГРУПА ЛУЃЕ КОИ ГЛЕДАЛЕ ФУДБАЛ

ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАСТРЕЛА АВГАНИСТАНЕЦ КОЈ УБИ СОНАРОДНИК, ПА НАПАДНА ГРУПА ЛУЃЕ КОИ ГЛЕДАЛЕ ФУДБАЛ

Германската полиција уби Авганистанец кој претходно му нанесе фатални повреди на свој сонародник и потоа рани тројца луѓе кои го гледале првиот меч на ...
ДЕВЕТГОДИШНА УКРАИНКА КОЈА ИСЧЕЗНА ВО ГЕРМАНИЈА ДОДЕКА ОДЕЛА НА ШКОЛО ПРОНАЈДЕНА МРТВА

ДЕВЕТГОДИШНА УКРАИНКА КОЈА ИСЧЕЗНА ВО ГЕРМАНИЈА ДОДЕКА ОДЕЛА НА ШКОЛО ПРОНАЈДЕНА МРТВА

Деветгодишното девојче кое исчезна на пат кон училиште во источна Германија минатата недела е пронајдено мртво во шумска област по голема потрага. Пол ...
ЛОШИТЕ РЕЗУЛТАТИ НА ЕВРОПСКИТЕ ИЗБОРИ ГО ПОНИЖИЈА ШОЛЦ И ГО ДОВЕДОА ВО ПРАШАЊЕ ЛЕГИТИМИТЕТОТ НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА

ЛОШИТЕ РЕЗУЛТАТИ НА ЕВРОПСКИТЕ ИЗБОРИ ГО ПОНИЖИЈА ШОЛЦ И ГО ДОВЕДОА ВО ПРАШАЊЕ ЛЕГИТИМИТЕТОТ НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА

Германската владејачка коалиција доживеа тежок удар на изборите за Европскиот парламент, при што Социјалдемократите на канцеларот Олаф Шолц го забележ ...
1 2 3 48 10 / 475 НАПИСИ