ЕВРОПА ГИ ЗАОСТРУВА МЕРКИТЕ ДОДЕКА МЕРКЕЛ ЈА ОПИША СИТУАЦИЈАТА СО КОРОНАВИРУСОТ КАКО МНОГУ СЕРИОЗНА

  ЕВРОПА ГИ ЗАОСТРУВА МЕРКИТЕ ДОДЕКА МЕРКЕЛ ЈА ОПИША СИТУАЦИЈАТА СО КОРОНАВИРУСОТ КАКО МНОГУ СЕРИОЗНАСѐ повеќе држави воведуваат задолжително носење заштитна маска (Фото: АП)

  Чешка и Холандија се меѓу земјите кои од денеска ги заоструваат мерките и воведуваат делумни затворања, додека Европа не успева да го скроти остриот пораст на бројот на нови случаи на коронавирус.

  Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе ѝ се обрати на нацијата за да најави дополнителни рестрикции и локалните медиуми јавуваат дека во некои жешки точки, како Париз, би можел да биде воведен и полициски час.

  „Болниците во Париз би можеле да ги пополнат креветите на интензивна нега до 90% до крајот на следната недела“, изјави шефот на групата на јавни болници АПХП, Мартин Хирш.

  Светската здравствена организација објави дека минатата недела во Европа имало 700.000 нови случаи на коронавирус, што е пораст од 34% во споредба со претходната недела.

  Во Чешка до 3 ноември ќе бидат затворени училиштата, баровите и клубовите, додека земјата има најголема стапка на заразени на 100.000 жители во Европа, а во понеделникот починаа 55 лица од ковид-19, најмногу во еден ден досега. Групирањата ќе бидат ограничени на само шест луѓе.

  „Мора да признаеме дека ситуацијата во Европа е многу сериозна и загрижувачка“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

  Холандија, која вчера регистрираше рекордни 7.400 нови случаи на зараза, ги затвора баровите, рестораните и продавниците за марихуана на најмалку четири недели, а продажбата на алкохол ќе биде забранета после 20 часот. Маските во затворени простори ќе бидат задолжителни за сите над 13 години.

  „Воведуваме нови и построги мерки и, всушност, влегуваме во делумен карантин. Боли, но ова е единствениот начин. Мора да бидеме построги“, кажа премиерот Марк Руте.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира