Таг: Холандија

1 2 3 16 10 / 151 НАПИСИ
КОГА СИТЕ БИ ВОЗЕЛЕ ВЕЛОСИПЕД КОЛКУ ХОЛАНЃАНИТЕ, ГОДИШНИТЕ ЕМИСИИ НА ЈАГЛЕРОДЕН ДИОКСИД БИ СЕ НАМАЛИЛЕ ЗА 700 МИЛИОНИ ТОНИ

КОГА СИТЕ БИ ВОЗЕЛЕ ВЕЛОСИПЕД КОЛКУ ХОЛАНЃАНИТЕ, ГОДИШНИТЕ ЕМИСИИ НА ЈАГЛЕРОДЕН ДИОКСИД БИ СЕ НАМАЛИЛЕ ЗА 700 МИЛИОНИ ТОНИ

Кога сите би возеле велосипед колку Холанѓаните, светските емисии на јаглероден диоксид би се намалиле за речиси 700 милиони тони годишно, заклучи ист ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ САШКО ГЕОРГИЕВ ГИ ОТФРЛИ ТВРДЕЊАТА НА ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР ДИРК ЈАН КОП ДЕКА СУДСКИОТ СОВЕТ Е НЕЛЕГИТИМНО ТЕЛО, ВЕЛИ ДЕКА РАБОТАТ ЗАКОНСКИ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ САШКО ГЕОРГИЕВ ГИ ОТФРЛИ ТВРДЕЊАТА НА ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР ДИРК ЈАН КОП ДЕКА СУДСКИОТ СОВЕТ Е НЕЛЕГИТИМНО ТЕЛО, ВЕЛИ ДЕКА РАБОТАТ ЗАКОНСКИ

На изјавата на холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп: „Судскиот совет, всушност, стана нелегитимно тело. Тоа е многу сериозно и болно за гледање“, денеск ...
БУГАРИЈА Е ПОМАЛКУ ВАЖНО БИЛАТЕРАЛНО ПРАШАЊЕ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ, ЗА НАС СЕ ВАЖНИ РЕФОРМИТЕ И АНТИКОРУПЦИЈАТА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР КОП

БУГАРИЈА Е ПОМАЛКУ ВАЖНО БИЛАТЕРАЛНО ПРАШАЊЕ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ, ЗА НАС СЕ ВАЖНИ РЕФОРМИТЕ И АНТИКОРУПЦИЈАТА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР КОП

Менувањето на Преамбулата на Уставот е гаранција за почеток на новата фаза од преговарачкиот процес на Македонија со ЕУ, вели холандскиот амбасадор во ...
ПОЧИНА СЛИКАРОТ ДРАГОЉУБ БЕЖАНОВИЌ-БЕЖАН

ПОЧИНА СЛИКАРОТ ДРАГОЉУБ БЕЖАНОВИЌ-БЕЖАН

Почина сликарот Драгољуб Бежановиќ-Бежан, еден од проминентните уметници од македонската хипи геренарција од 1970-те. Почина денеска на 72 години во В ...
ХОЛАНЃАНЕЦ ДОБИ СУДСКА ЗАБРАНА ДА ДОНИРА СПЕРМА, ОТИ ВЕЌЕ ИМА НАД 500 ДЕЦА НИЗ СВЕТОТ

ХОЛАНЃАНЕЦ ДОБИ СУДСКА ЗАБРАНА ДА ДОНИРА СПЕРМА, ОТИ ВЕЌЕ ИМА НАД 500 ДЕЦА НИЗ СВЕТОТ

Холандскиот суд му нареди на 41-годишен Холанѓанец да престане да донира сперма, затоа што, како што рекоа судиите, веќе има меѓу 500 и 600 деца низ с ...
ПЕЈЗАЖ ОД ЕМОЦИИ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА 19. ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ

ПЕЈЗАЖ ОД ЕМОЦИИ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА 19. ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ

Пејзажи на емотивен набој и креација донесе холандската претстава „Таленти во движење“ на Кодартс танцовата компанија од Ротердам, на синоќешното свеч ...
ВОЗ УДРИ ВО КРАН И ИЗЛЕТА ОД ШИНИ ВО ХОЛАНДИЈА, НАЈМАЛКУ ЕДЕН ЗАГИНАТ

ВОЗ УДРИ ВО КРАН И ИЗЛЕТА ОД ШИНИ ВО ХОЛАНДИЈА, НАЈМАЛКУ ЕДЕН ЗАГИНАТ

Најмалку едно лице загина, а 30-ина се повредени, откако патнички воз ноќеска излета од шини во западна Холандија. Итните служби кажаа дека несреќата ...
ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ ОТВОРА СО ХОЛАНДСКИ ТАНЧАРИ НА 4 АПРИЛ, ЌЕ ИМА ВКУПНО 19 ПРЕТСТАВИ

ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ ОТВОРА СО ХОЛАНДСКИ ТАНЧАРИ НА 4 АПРИЛ, ЌЕ ИМА ВКУПНО 19 ПРЕТСТАВИ

Деветнаесет претстави од Македонија, Холандија, САД, Полска, Чешка, Израел, Италија, Грција, Словачка, Романија, Шпанија и Кина ќе се изведат на Танц ...
ОБЈАВУВАЊЕТО НА НАЦИСТИЧКА МАПА ПОКРЕНА ПОТРАГА ПО СКРИЕНО БОГАТСТВО ВО ХОЛАНДИЈА

ОБЈАВУВАЊЕТО НА НАЦИСТИЧКА МАПА ПОКРЕНА ПОТРАГА ПО СКРИЕНО БОГАТСТВО ВО ХОЛАНДИЈА

Стара мапа за која се верува дека го покажува местото каде што германските војници закопале благо вредно 15 милиони евра во Втората светска војна инсп ...
БУГАРИЈА Ѝ СЕ ЗАКАНИ НА ХОЛАНДИЈА СО ОДМАЗДНИЧКИ МЕРКИ АКО СТАВИ ВЕТО ЗА БУГАРСКОТО ЧЛЕНСТВО ВО ШЕНГЕН

БУГАРИЈА Ѝ СЕ ЗАКАНИ НА ХОЛАНДИЈА СО ОДМАЗДНИЧКИ МЕРКИ АКО СТАВИ ВЕТО ЗА БУГАРСКОТО ЧЛЕНСТВО ВО ШЕНГЕН

Бугарската техничка влада вели дека има подготвени одмазднички мерки ако Холандија и Австрија стават вето за бугарското членство во Шенген, вели преми ...
1 2 3 16 10 / 151 НАПИСИ