Таг: дезинформации

1 2 10 / 17 НАПИСИ
КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и односи со јавноста на Стејт департментот на САД, во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за борбата ...
СÈ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ ЗА КОНТРАЦЕПЦИЈА ИМА НА НОВА ВЕБ-СТРАНИЦА, МАКЕДОНИЈА СÈ УШТЕ НЕМА БЕСПЛАТНИ КОНТРАЦЕПТИВИ

СÈ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ ЗА КОНТРАЦЕПЦИЈА ИМА НА НОВА ВЕБ-СТРАНИЦА, МАКЕДОНИЈА СÈ УШТЕ НЕМА БЕСПЛАТНИ КОНТРАЦЕПТИВИ

Во отсуство на бесплатна контрацепција и сеопфатно секскуално образование во училиштата, Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) и Асоцијацијата за здравств ...
„ТВИТЕР“ СЕ ОТКАЖА ОД КОДЕКСОТ НА ЕУ ЗА БОРБА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ

„ТВИТЕР“ СЕ ОТКАЖА ОД КОДЕКСОТ НА ЕУ ЗА БОРБА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ

„Твитер“ се откажа од доброволниот договор на Европската унија за борба против дезинформациите на Интернет, изјави Европскиот комесар Тиери Бретон. То ...
ОТСУСТВОТО НА ИНСТИТУЦИОНАЛНА ТРАНСПАРЕНТНОСТ ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ШИРЕЊЕ НА ДЕЗИНФОРМАЦИИ И ЈА ПОТКОПУВА ДОВЕРБАТА ВО ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

ОТСУСТВОТО НА ИНСТИТУЦИОНАЛНА ТРАНСПАРЕНТНОСТ ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ШИРЕЊЕ НА ДЕЗИНФОРМАЦИИ И ЈА ПОТКОПУВА ДОВЕРБАТА ВО ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Отсуството на институционална транспарентност го скратува правото на граѓаните за пристап до информации и го маргинализира нивното учество во процесит ...
РУСКА „ФАБРИКА НА ТРОЛОВИ“ НА ИНТЕРНЕТ ШИРИ ЛАЖНА ПОДДРШКА ЗА ИНВАЗИЈАТА НА ПУТИН НА УКРАИНА, ВЕЛИ БРИТАНСКОТО МНР

РУСКА „ФАБРИКА НА ТРОЛОВИ“ НА ИНТЕРНЕТ ШИРИ ЛАЖНА ПОДДРШКА ЗА ИНВАЗИЈАТА НА ПУТИН НА УКРАИНА, ВЕЛИ БРИТАНСКОТО МНР

Руските интернет тролови со седиште во стара фабрика за оружје во Санкт Петербург се насочени кон светските лидери на Интернет и шират поддршка за инв ...
СПОТИФАЈ ЌЕ ДОДАДЕ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА СОДРЖИНИТЕ ЗА КОВИД-19 ЗА ДА СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ДЕЗИНФОРМАЦИИ

СПОТИФАЈ ЌЕ ДОДАДЕ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА СОДРЖИНИТЕ ЗА КОВИД-19 ЗА ДА СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ДЕЗИНФОРМАЦИИ

Спотифај објави дека планира да додаде советодавно предупредување на сите поткасти на својата платформа во кои се дискутира за ковид-19. Извршниот дир ...
И ЏОНИ МИЧЕЛ БАРА НЕЈЗИНАТА МУЗИКА ДА СЕ ТРГНЕ ОД СПОТИФАЈ ОТИ ПЛАТФОРМАТА ОВОЗМОЖУВА ШИРЕЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА КОВИД-19

И ЏОНИ МИЧЕЛ БАРА НЕЈЗИНАТА МУЗИКА ДА СЕ ТРГНЕ ОД СПОТИФАЈ ОТИ ПЛАТФОРМАТА ОВОЗМОЖУВА ШИРЕЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА КОВИД-19

Пејачката Џони Мичел му се придружи на Нил Јанг во барањето нејзината музика да биде отстранета од Спотифај поради тоа што стриминг платформата овозмо ...
ЈУТЈУБ ЌЕ ГИ ТРГНЕ СИТЕ ВИДЕА КОИ ШИРАТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ ЗА ВАКЦИНИ

ЈУТЈУБ ЌЕ ГИ ТРГНЕ СИТЕ ВИДЕА КОИ ШИРАТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ ЗА ВАКЦИНИ

Јутјуб ќе ги отстрани сите содржини кои шират дезинформации за сите одобрени вакцини. Компанијата кажа дека меѓу видеата кои ќе бидат тргнати се оние ...
ФЕЈСБУК ОТСТРАНИЛ СТОТИЦИ РУСКИ СТРАНИЦИ ПРЕКУ КОИ СЕ ШИРЕЛЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕТО

ФЕЈСБУК ОТСТРАНИЛ СТОТИЦИ РУСКИ СТРАНИЦИ ПРЕКУ КОИ СЕ ШИРЕЛЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕТО

Фејсбук отстранил стотици страници за кои вели дека служеле за ширење дезинформации за вакцинирањето, а кои биле водени од Русија. Главна цел на оваа ...
ТРАМП Е НАЈГОЛЕМИОТ ИЗВОР НА ДЕЗИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ, ПОКАЖА НАУЧНО ИСТРАЖУВАЊЕ

ТРАМП Е НАЈГОЛЕМИОТ ИЗВОР НА ДЕЗИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ, ПОКАЖА НАУЧНО ИСТРАЖУВАЊЕ

Дезинформациите за коронавирусот претставуваат голема опасност за јавното здравје и истражувањето што го спроведе Универзитетот Корнел покажало дека Д ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ