РУСКА „ФАБРИКА НА ТРОЛОВИ“ НА ИНТЕРНЕТ ШИРИ ЛАЖНА ПОДДРШКА ЗА ИНВАЗИЈАТА НА ПУТИН НА УКРАИНА, ВЕЛИ БРИТАНСКОТО МНР

  РУСКА „ФАБРИКА НА ТРОЛОВИ“ НА ИНТЕРНЕТ ШИРИ ЛАЖНА ПОДДРШКА ЗА ИНВАЗИЈАТА НА ПУТИН НА УКРАИНА, ВЕЛИ БРИТАНСКОТО МНРСе смета дека фабриката за тролови е поврзана со Евгениј Пригожин, основачот на Агенцијата за истражување на Интернет, обвинет за мешање во изборите во 2016 во САД, кога победи Трамп. (Фото: АП)

  Руските интернет тролови со седиште во стара фабрика за оружје во Санкт Петербург се насочени кон светските лидери на Интернет и шират поддршка за инвазијата на Владимир Путин на Украина, соопшти британската влада, повикувајќи се на истражување. Утврдено е дека онлајн оперативците им наредуваат на следбениците да ги таргетираат западните медиуми и политичарите, според истражувањето финансирано од владата на Велика Британија, која планира да го сподели со големите онлајн платформи и други влади.

  Сомнежите се дека фабриката за тролови е поврзана со Евгениј Пригожин, основачот на Агенцијата за истражување на Интернет, обвинет за мешање во изборите во 2016 во САД, кога Доналд Трамп ја освои претседателската функција. Седиштето, наводно, се наоѓа во изнајмен простор во фабриката за производство на машини „Арсенал“ во Санкт Петербург, компанија која произведува воена опрема и технологија.

  Студијата објаснува детали како режимот на рускиот претседател се обидува да манипулира со јавното мислење на социјалните мрежи, како и во делот за коментари на големите медиуми. Меѓу целите се профили на социјалните мрежи на Борис Џонсон, британскиот премиер; германскиот канцелар Олаф Шолц; и шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

  Истражувањето вели дека инфлуенсери на ТикТок биле платени за да ги зајакнат наративите кои се про-Кремљ. Оперативците, исто така, ги појачале вистинските пораки од легитимните корисници на социјални медиуми кои се конзистентни со гледиштето на Кремљ – навидум за да ги избегнат мерките на платформите на социјалните медиуми за борба против дезинформациите.

  Анализата сугерира дека една главна активност е „бригадирањето“, за да се насочи вниманието на дискусијата на социјалните медиуми и во делот за коментари на весниците кон фаворизираните мислења. Беше забележана и манипулација со анкетите во западните медиуми, вклучително и за искривување на резултатите од истражувањето за тоа дали се поддржани санкциите против Русија.

  Беа откриени активности на Твитер и Фејсбук , но беше откриено дека се особено концентрирани на Инстаграм, Јутјуб и ТикТок. Се смета дека клучната улога во мрежата ја врши телеграмскиот канал наречен „Сајбер фронт Z“, со буквата Z што означува руска поддршка за војната.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира